جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

خشم و شاعرانگی

danesheroz1 دی ۴, ۱۳۹۲ ۰
خشم و شاعرانگی

دانش روز: موضوع نمایشنامه ی “خانه ی برناردا آلبا” همچون دیگر نمایشنامه های “فدریکو گارسیا لورکا”، عشق و مرگ است

به گزارش دانش روز، کشمکش نمایشنامه های او میان سخت‌جانی تعصبات و تابوهای اجتماعی از یک سو و افکار و نیازهای انسانی از سوی دیگر است.این نمایشنامه، بازگو کننده ی عدم توافق میان اصول متعصبانه و نادرست و توانایی های درون انسان است. در “خانه ی برناردا آلبا”، شور و حرارت عاشقانه فرجام ندارد. به تعبیری دیگر، این ها آرزوهایی دست نیافتنی هستند.
محیط تصویر شده در این نمایشنامه، روستا و یا شهری کوچک است که با پس زمینه های عرف و عادات منطقه ی اندلس درآمیخته است.
“لورکا” در نوشتن نمایشنامه اش، پرداختی شاعرانه و پر احساس ارائه می دهد و همه ی این ها، اثری فرا زمانی و فرا مکانی را ساخته اند که می تواند توسط مردم بسیاری در سراسر جهان خوانده شده و برای آنها تجربه ای بسیار آشنا و قابل درک به شمار آید.
اما این پرداخت شاعرانه، به معنای آن نیست که ما با وقایع لطیف و شاعرانه ای نیز روبرو هستیم. شاعرانگی را اگر معادل لطافت در نظر بگیریم، اثری از آن در نمایشنامه های “لورکا” یافت نمی شود؛ در “خانه ی برناردا آلبا” فضای تلخی حاکم است و در پایان نیز به مرگ کوچک ترین دختر خانواده منتهی می شود و این به هیچ روی لطیف نیست، اما در این نمایشنامه دیالوگ های شاعرانه ی فراوانی وجود دارد. دیالوگ هایی درخشان و فوق العاده زیبا که با خواندن آنها شکی باقی نمی ماند که نویسنده ی اثر، شاعری توانا نیز هست.
در این نمایشنامه، تعصبات کور و نادرست در برابر قدرت پایان ناپذیر عشق قرار می گیرد و هر چند در پایان “آدلا” (کوچک ترین دختر خانواده) به زندگی خود پایان می دهد، اما هر کدام از ما این را در درون خود می یابیم که قدرت عشق از هر چیز دیگری بیشتر بوده است. ما “آدلا” را سرزنش نمی کنیم، بلکه حتی به او حق می دهیم و تحسینش می کنیم که بر خلاف خواهرانش، در برابر تعصبات بیجا می ایستد؛ هر چند که راه مبارزه را به درستی بلد نباشد و برای رهایی از وضع موجود، به هر آن چه روبروی خویش می بیند، چنگ بیندازد.
“خانه ی برناردا آلبا” توان این را دارد که از یک سو تماشاگر را غرق در اندوهی تحمل ناپذیر کند و از سوی دیگر او را از فرط خشم به فریاد درآورد.
“لورکا” خود، این نمایشنامه را “درام زنان در روستاهای اسپانیا” می خواند و آن را تراژدی زنان در جامعه ای متعصب و مردسالار می داند.

منبع: مفاآنلاین

چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۲ - ۲۳:۳۸
کد خبر : 82605
بازدیدها: 197

پاسخی بگذارید »