جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

خروس ها چطور وقت سحر را درست پیش بینی می کنند

danesheroz1 بهمن ۲۴, ۱۳۹۲ ۰
خروس ها چطور وقت سحر را درست پیش بینی می کنند

دانش روز: خروسها، مانند بقیه جانوران یا بهتر بگوییم همه جانداران دارای یک سیستم زمان سنجی زیستی هستند که چرخه های روزانه، ماهانه و سالانه را در بدن آنها تنظیم میکند

به گزارش دانش روز، آوازخوانی در خروس نیز مانند بقیه پرندگان تابع چرخه های روزانه است که در اصطلاح به آن Circadian Rhythms، می گوییم . به عبارت دیگر ساعت درونی مغز خروس جوری تنظیم شده است که کمی پیش از دمیدن سپیده صبح ، زنگ می زند و در آن زمان است که خروس مشغول خواندن می شود.

جالب است بدانید که اگر ساعت زیستی یک خروس که در همسایگی چند خروس دیگر زندگی می کند ، زودتر زنگ بزند ، می تواند کل خروس های همسایه را به خواندن تحریک کند! تنظیم کننده اصلی چرخه های روزانه خواندن در خروسها ، طول روز و اختلاف میان نور روز و تاریکی شب است. به همین دلیل ، نورهای مصنوعی مانند چراغ هایی که تا صبح روشن می مانند ، مانند پروژکتورها ، تنظیم ساعت درونی جانورانی مانند خروس را برهم می زند . به همین دلیل است که برخی خروس های بی محل ، در ساعت هایی غیر از صبح شروع به خواندن می کنند!

دلیل اینکه چرا خروس باید آمدن صبح را کمی پیش از طلوع آفتاب درک کند، این است که این کار، زمان شروع شکار حشرات و یا شروع مراقبت از قلمروی خروس را نشان می دهد . در اصل مهمترین دلیل خواندن خروس ، برای حفظ قلمرو است. وقتی خروسی می خواند در حقیقت به خروس های دیگر اعلام می کند که : « اگر به حریم قلمروی من تجاوز کردید، باید منتظر مبارزه باشید » به خاطر همین است که خروس ها معمولا از یک نقطه بلند شروع به خواندن می کنند . با این کار هم صدایشان دورتر می رود و هم بیشتر می توانند به چشم بیایند و ابهت خود را نشان دهند !

منبع: نوجوان ها

 

 

پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۴
کد خبر : 93422
بازدیدها: 239

پاسخی بگذارید »