پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سرپرست اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی البرز:

خبرنگاران، قاصدان امین و راویان صدیق اطلاعات

danesheroz1 مرداد ۱۷, ۱۳۹۲ ۰
خبرنگاران، قاصدان امین و راویان صدیق اطلاعات

دانش روز: برگ برگ تقویم روز شمار ورق می خورد و ۱۷ مرداد ماه سالروز شهادت یکی از نجیب ترین اصحاب قلم زنده یاد شهید محمود صارمی و گرامیداشت « روز خبرنگار» از راه می رسد

به گزارش دانش روز، در این روز نه تنها دل غم گسار نبود شهید صارمی می شود که بی تابی نوای گرم غلامرضا رهبر را دارد و قلم نافذ کاظم اخوان و کرور کرور اهل قلم در استان البرز که برای آوردن نام شان سطرهای کاغذ هم کم می آورد …. هر سال در چنین روزی مظلومیت خبرنگاران و بغض های در گلوی شان بی تابی می کند برای گفتن تا یک روز در سال هم که شده قلم را بر زمین بگذارند، آنها بگویند و مسئولان گوش بسپارند و از دغدغه های این قشر بنویسند…از قشری بنویسند که هر جا خبری باشد آنها هم هستند، دوربین بر دوش و قلم در دست شان تا لحظه ها را شکار و ثبت کنند و رویدادها را انعکاس دهند…

 از آنهایی که خستگی ناپذیرند و تنها عشق،جوهره وجودی نوشته هایشان است…

 خبرنگاران، قاصدان امین و راویان صدیق اطلاعات و اخبارند
خبرنگاران، قاصدان امین و راویان صدیق اطلاعات و اخبار اند که بی قرار بر مدار رویدادها و حوادث می کاوند تا جان های تشنه دانستن سیراب شوند.

 جریان زنده اطلاعات با تکیه بر صداقت، صراحت و شجاعت خبرنگار در شریان های حیاتی جامعه به گردش در می آید و شناخت و آگاهی اهل زمان را افزون تر می کند.

 خبرنگاران و اهالی قلم  همان کاتبانی هستند که در پیچ و خم حوادث روزگار راوی رویدادها می شوند و از انقلاب ها، جنگ ها و پیروزی ها می نویسند ، لحظات تاریخ را با قلم نافذشان به ثبت می رسانند و در  تاریخ جاودان و ماندگار می سازند، اینگونه است نقش خبرنگاران، که دغدغه های خود را در نگارش مسائل و مشکلات مردم به فراموشی می سپارند، مورخانی که تا صدها سال دیگر هم نامشان در دل تاریخ ماندگار و نوشته هایشان همچون شناسنامه ای برای نسل های بعد باقی خواهد ماند.

 از جای پای ماندگار نویسندگان و خبرنگاران در دل تاریخ که گذر کنیم، به عصر ارتباطات و دهکده ای جهانی می رسیم که همه در آن یکدیگر را می شناسند، وظیفه قاصدان خبر در این عصر و در بازتعریف حرفه خبرنگاری همین بس که مسئولیت شان بس خطیر است، نمایندگی هدایت افکار عمومی و مهندسی پل ارتباطی در لایه های مختلف جامعه را بر عهده دارند.

 خبرنگاران در جامعه اطلاعاتی کنونی لحظه به لحظه با رویداهایی غیرمنتظره مواجه اند و رسالت شان این است که با سرعت، دقت و  به درستی خبرها را دوازه بانی کرده و  مبادله خبر کنند.

خبرنگاران، غواصانی خستگی ناپذیر در دریای مواج اخبار

 می گویند حرفه شان سخت و زیان آور است، بی گمان خبرنگاران در بحران ها و حوادث دل به اقیانوسی مواج می سپارند و باید همانند غواصان حرفه ای خبرها را صید کنند و به ساحلی که همگان در انتظار آن هستند برسانند.

 تلاش شبانه روزی خبرنگاران در سرما و گرما، شب و روز ،ضرورت سرعت در انتشار خبر با تمامی مصائب و مشکلاتی که فرا روی فعالان این عرصه قرار دارد دست به دست هم کار و فعالیت این قشر را به مثابه کار در معدن سخت و گاهی اوقات طاقت فرسا می سازد.

 می گویند خبرنگاران تریبون های خوانا و پرقدرت ترین پیام رسانان جامعه و حلقه واسط بین مردم و دستگاه های اجرایی هستند،به راستی این قشر، نیروهای مخلصی هستند که در مقاطع مختلف توانسته اند امانتداران واقعی رسانه ها باشند، در برهه هایی جزو پیشکسوتان عرصه مقاومت و مبارزه همچون شهید صارمی حاضر شوند و در عرصه های بین الملل به عنوان سفیران فرهنگی نقش آفرینی داشته باشند.

 درک موقعیت و مسئولیت خطیر و حساس  این قشر با تلفیق شم قوی و شناخت دقیق نسبت به رویدادها و همچنین در نظر گرفتن مصالح کشور در مقاطع حساس از وظایفی است که رسالت های این قشر را  در انتشار خبرها سنگین تر می سازد.

 خبرنگاران و اصحاب رسانه از یکسو باید موقعیت حرفه ای و مسئولیت ویژه خود را در قبال مردم درک کنند و از دیگر سو با تکنولوژی نوین ارتباطی آشنا باشند، پر واضح است که در مسیر پر فراز و فرود کار خبر تنها با استفاده از امکانات مدرن امروزی و ایمیل و فکس نمی توان به خبرنگاران و گزارشگرانی جسور تبدیل شد، حضور در صحنه، لمس جزئیات و دیدن و شنیدن واقعیت ها است که برای مخاطبان تصویر سازی کرده و هیجان خبر را دو چندان مضاعف می سازد.

 برخورداری از استعداد ذاتی و علاقمندی، داشتن تحصیلات آکادمیک و گذراندن دوره های آموزشی مرتبط کمک شایانی برای حرفه ای شدن یک خبرنگار خواهد بود در کنار آن شناخت و آگاهی از قدرت رسانه ای که خبرنگار در آن فعالیت دارد، شناختن تفاوت میان خبر و رویداد، اشراف کافی بر اتفاقات سیاسی و اجتماعی کشور و جهان، شناخت خبرگزاری های بزرگ، توانایی مهارت های ارتباطی و قدرت برقراری ارتباط با هر قشری از کودک و خردسال تا پیر  و جوان، کارمند و کارگر، هنرمند و قهرمان و…، رعایت اخلاق، ادب و امانت داری تحت هر شرایطی، آشنایی با ارتباطات غیرکلامی، توانایی نگارش و تنظیم خبر، داشتن بیان نافذ خبری و بداهه گویی، مهارت گفتاری و… بخشی از الزاماتی است که علاوه بر ابزار کار خبر ، یک خبرنگار باید از آن برخوردار باشد تا در عرصه رسانه و خبر همواره شاخص و متمایز نقش آفرینی کند.

 در کنار ویژگی های یک خبرنگار شاخص و وظایف خطیری که این قشر زحمتکش برعهده دارند، در مقابل انتظاراتی نیز از مسئولان وجود دارد که می بایست بر آن اشاره داشت.

 خبرنگاران فعال در حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و…همگی برای ادامه حیات و تولید خبر کیفی نیازمند منابع مؤثق هستند، گزارش های تحلیلی، خبرهای ویژه  و شاخص از  رسانه هایی خروجی می یابد که ارتباط مستمر و دو سویه ای با مدیران و منابع خبری خود دارند، اما همواره اینگونه نیست که برخی مدیران به عنوان منابعی متقن در دسترس خبرنگاران باشند و به راحتی امکان تولید خبر از این طریق وجود داشته باشد، در مواقعی که بعضی منابع خبری چندان روی خوشی به تولیدکنندگان خبر نمی دهند، در این مواقع خبرنگاران و مدیران همانند دو قطب ناهمگن اند در این شرایط  پس از پیگیری های متعدد است که شاید بتوان روزنه ای گشود تا بلکه مدیران غیر رسانه ای  فرصتی را در اختیار قرار دهند تا جریان مبادله خبر صورت گیرد، این مهم یکی از موضوعاتی است که در کنار نگاه ابزاری برخی مدیران همواره در دغدغه ها و صحبت های خبرنگاران شنیده می شود و گاهی اوقات فعالیت های این قشر را  با وقفه مواجه می سازد.

 تنظیم حرکت روابط عمومی ها و سازمان ها در مسیر اطلاع رسانی

 هدایت افکار عمومی مستلزم کسب اطلاعات و در جریان قرار گرفتن آخرین رویدادها و وقایع روز است، بخشی از کارکرد رسانه ها با حرکت روابط عمومی ها و سازمان ها در مسیر اطلاع مداری و ارتباط تنگاتنگ و دوسویه با خبرنگاران ایفا می شود، در غیر این صورت اخبار نادرست و ناصحیح در جامعه رواج و به دنبال آن نیز  افکار عمومی از مسیر اصلی به خارج هدایت می شود.

 در این راستا یکی از وظایف اصلی سازمان ها و دستگاه های اجرایی به عنوان دیگر منابع خبری همکاری نزدیک با خبرنگاران و گزارشگران جهت اطلاع رسانی به موقع، صحیح و جامع است تا از رواج اخبار غیر رسمی جلوگیری به عمل آید.

 لزوم همکاری و اطلاع رسانی به خبرنگاران توسط روابط عمومی ها ،ساماندهی رسانه های استان و پیگیری مطالبات این قشر، ایجاد تسهیلات و … توسط مسئولان ذیربط به خصوص اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از موضوعات مفصلی است که پرداختن به یک یک آنها در این مجال نمی گنجد.

 نقش رسانه ها و خبرنگاران، وظایف و رسالت های آنها و انتظاراتشان همانند بازتاب عملکرد این قشر بی پایان است و هر آنچه درباره سختی ها و مشقت های این حرفه که تنها با ابزار عشق ادامه پیدا می کند، بگوییم واژه ها کم می آید و زبان الکن خواهد بود…

  هنوز یادمان نرفته است که بخشی از حماسه سیاسی کشورمان در ۲۴ خردادماه توسط خبرنگاران خلق شد و  آنها چگونه شبانه روزی در انعکاس رویداد بزرگ کشور نقش آفرینی داشتند، در خاطرمان می ماند خبرنگاران این استان در تمامی رویدادهای بزرگ ملی و استانی پا به پای مدیران همراه و همیار در انعکاس رویدادها بوده و هستند و همواره جایگاه شان قابل احترام  است و روز و تاریخ نمی شناسد، ۱۷ مرداد ماه تنها بهانه ای است تا یک روز را به  فعالان این عرصه دشوار اما پرکشش اختصاص دهیم و  از یک سال تلاش بی وقفه خبرنگاران زحمتکش قدرانی کنیم.

 اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی استانداری البرز نیز  «روز خبرنگار» را به تمامی اهالی قلم و فعالان عرصه خبر و رسانه که حکم مورخان و قاصدان صدیق خبر را دارند و برای تولید خبر در  نشریات، خبرگزاری ها، سایت های خبری و رسانه های مکتوب، دیداری و شنیداری استان البرز در تلاش هستند،تبریک می گوید.

 روز خبرنگار گرامی باد…..

 

ابراهیم کردلو
سرپرست اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی
و دبیر شورای اطلاع رسانی استان

پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۴
کد خبر : 48160
بازدیدها: 187

پاسخی بگذارید »