شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

حملات دیپلماتیک و رسانه‌ای علیه روحانی آغاز شد

danesheroz1 مهر ۹, ۱۳۹۲ ۰
حملات دیپلماتیک و رسانه‌ای علیه روحانی آغاز شد

دانش روز: رسانه های برون مرزی از آغاز فعالیت های نتانیاهو جهت کارشکنی در مذاکرات دکتر روحانی و تلاش وی برای پرونده سازی علیه ایران خبر می دهند

به گزارش دانش روز، وب سایت بی بی سی انگلیس (BBC) در گزارشی زیر عنوان “از واشنگتن تا نیویورک؛ ‌حملات نتانیاهو شروع می‌شود” نوشت: «فضای دیپلماتیک مثبتی که رایزنی‌های فشرده حسن روحانی در نیویورک و گفتگوی تلفنی‌اش با باراک اوباما بین ایران و غرب به وجود آورده است، شاید تا حدی بنیامین نتانیاهو‍، نخست وزیر اسرائیل، را غافلگیر کرده و در موضع دفاعی قرار داده باشد ولی او را از میدان به در نکرده است. حملات دیپلماتیک و رسانه‌ای آقای نتانیاهو تازه در حال شروع شدن است.»

 بی بی سی به تلاش نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای پرونده سازی علیه ایران اشاره کرده و می افزاید: «هم زمان با سفر بنیامین نتانیاهو به آمریکا، ‌دولتش از دستگیری یکی از عوامل نیروی قدس سپاه پاسداران در تل آویو خبر داده است. مقام‌های اسرائیلی همچنین می‌گویند که اطلاعات تازه‌ای از برنامه اتمی و آنچه “فعالیت‌های تروریستی” ایران در منطقه توصیف می‌کنند در اختیار آمریکا قرار داده‌اند. بنیامین نتانیاهو در عین حال قصد دارد که طی مصاحبه‌های جداگانه با شبکه‌های خبری آمریکایی کمپین متقابل خود را علیه حسن روحانی و ایران به راه بیاندازد.»

 در ادامه این گزارش با اشاره به اظهارات توهین آمیز نتانیاهو علیه ایران، آمده است: «پیام نخست وزیر راستگرای اسرائیل به کاخ سفید، کنگره و مردم آمریکا روشن است: فریب شیرین زبانی‌های آقای روحانی را نخورید، چهره خندان و لحن ملایم رییس جمهوری ایران چیزی را عوض نکرده است: جمهوری اسلامی همچنان در پی سلاح هسته‌ای و نابودن کردن اسرائیل است. گیل هافمن، خبرنگار امور سیاسی روزنامه جروزالم پست به بی‌بی سی فارسی می‌گوید‌: ‌بزرگ‌ترین نگرانی نتانیاهو این است که باراک اوباما چنان در مورد تعامل با دولت روحانی ذوق زده شود و به توافق نامطلوبی رضایت بدهد، ‌به طوری که ایران بتواند با ادامه غنی سازی اورانیوم، هدف رسیدن به ظرفیت تولید بمب اتمی را دنبال کند.»

 کارشناس صدای آمریکا: فکر نمی کنم اطلاعات تازه ای مطرح باشد که آقای نتانیاهو عرضه کند که ایران مثلا تا شش ماه آینده به بمب دسترسی پیدا می کند

 بی بی سی افزود: «بنیامین نتانیاهو در نطق سال گذشته خود خط قرمز معروفش در برابر برنامه اتمی ایران را ترسیم کرد و هشدار داد که ایران می‌تواند تا تابستان امسال اورانیوم غنی شده لازم برای ساخت یک بمب را بدست بیاورد.» صهیونیست ها -که دست کم ۲۰۰ کلاهک اتمی را در  اختیار دارند- بیش از بیست سال است می گویند ایران تا شش ماه دیگر به سلاح هسته ای دست می یابد.

 آنگونه که بی بی سی نوشته، «نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه در تالار مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک از تریبونی درباره “تهدید ایران” صحبت خواهد داد که حسن روحانی چهارشنبه گذشته از پشت آن بر صلح آمیز بودن فعالیت‌های اتمی ایران و حقوق هسته‌ای مسلم مردم ایران تاکید کرده بود. امسال آقای نتانیاهو قدری دیر‌تر از معمول به آمریکا رسیده، او آخرین سخنران در مجمع است. رهبران بسیاری از کشور‌ها از روز جمعه نیویورک را ترک کرده‌اند و حین سخنرانی‌اش، در صحن مجمع حاضر نخواهند بود. در غیاب بنیامین نتانیاهو و با خوش بینی‌هایی که در فضای دیپلماتیک به وجود آمده است، بسیاری از ناظران معتقدند که قطار تعاملات ایران و غرب چند روز است که ایستگاه را ترک کرده و بعید می‌دانند که او قصد ایستادن در برابر روند مذاکرات یا توان متوقف کردن آن را داشته باشد. یوسی ملمن، روزنامه نگار اسرائیلی و کار‌شناس مسایل نظامی-امنیتی می‌گوید: بنیامین نتانیاهو با معامله کردن با ایران مخالف نیست اما می‌خواهد در روند تصمیم گیری اعمال نفوذ داشته باشد تا بهترین نتیجه را از مذاکرات آینده آمریکا و ایران کسب کند.»

 در پایان این گزارش آمده است: «نخست وزیر اسرائیل امسال به جای صحبت کردن در مورد خط قرمز، بر چهار موضوع تاکید دارد: توقف غنی سازی اورانیوم در ایران، برچیده شدن تاسیسات اتمی فردو در حوالی قم، متوقف شدن ساخت راکتور اراک و خروج اورانیوم ۲۰ درصد غنی سازی شده از ایران. حتی اگر ایران در مذاکرات آتی با غرب در موضعش نرمش نشان دهد باز هم بعید به نظر می رسد که تمام درخواست‌های آقای نتانیاهو برآورده شود، به خصوص که دولت آمریکا نیز دیگر به طور صریح از توقف کامل غنی سازی در ایران حرفی نمی‌زند. نخست وزیر اسرائیل در نطق امسال خود در سازمان ملل متحد برای تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی در آمریکا و جهان که بر تعامل و مذاکره با ایران تاکید دارد، به چیزی بیش از کشیدن خط قرمز در برابر یک بمب فرضی نیاز خواهد داشت.»

 از سوی دیگر آقای مجید محمدی، تحلیلگر سیاسی، در مصاحبه با شبکه صدای آمریکا (VOA) ابراز عقیده کرده که اگر طرف ایرانی جدی باشد، نتانیاهو نمی تواند قطار مذاکرات را متوقف کند. وی می افزاید: «سیاست آقای اوباما این است که این شانس و فرصت را به آقای روحانی و دولتش بدهد که در مذاکرات شرکت کنند و مذاکرات پیش بروند و هر دو طرف می خواهند، دوره مذاکرات هرچه کوتاه تر و کوتاه تر باشد.»

 کارشناس صدای آمریکا به اختلاف داخلی مقامات ایالات متحده درمورد مذاکره با ایران نیز اشاره کرده و گفت: «البته کنگره نیز در این میان مطرح است که چندان به این مذاکرات خوشبین نیست.» وی در پاسخ به این سوال که “بنیامین نتانیاهو دفعه قبلی گرافیکی از تلاش های ایران برای پیشرفت اتمی را با خود آورد و نشان داد. فکر می کنید این بار چه چیز قابل توجهی با خود به همراه دارد؟” به دروغ های بیست سال گذشته اسرائیل مبنی بر اینکه ایران تا شش ماه دیگر بمب اتم می سازد، اشاره کرد و گفت: «فکر نمی کنم اطلاعات تازه ای مطرح باشد که آقای نتانیاهو عرضه کند که ایران مثلا تا شش ماه آینده به بمب دسترسی پیدا می کند.»

 آقای محمدی با تکرار اتهاماتی مثل “اقتدارگرا” و “تمامیت خواه” به ایران افزود: «اما آقای نتانیاهو دو تجربه تاریخی را در اختیار دارد که می تواند در اختیار آقای اوباما و افکار عمومی آمریکا -که امروز به پیشرفت مذاکرات گرایش دارد- نشان بدهد؛ یکی تجربه مذاکرات با ایران است که در دو دهه گذشته ادامه پیدا کرده ولی به جایی نرسیده است. تجربه دیگر، تجربه دولت های اقتدارگرا و تمامیت خواه در دنیا هستند که برنامه اتمی داشتند و در دوره هایی به واسطه فشارهای اقتصادی، قطار مذاکرات را به راه انداختند، اما در نهایت چیزی نصیب دولت های غربی نشده است.»

 البته مشخص نیست، کشوری که عضو ان پی تی بوده و به دنبال حق خود در پیشرفت های صلح آمیز هسته ای است “اقتدارگرا” و “تمامیت خواه” است یا آمریکا و اسرائیلی که روی انبارهای بمب اتمی نشسته اند و به هیچ کس هم پاسخگو نیستند.

 وب سایت رادیو فردا (radiofarda) هم در تحلیل مشابهی با بی بی سی زیر عنوان “راه دشوار اوباما برای راضی کردن مخالفان درمورد ایران” نوشت: «بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل قرار است روز سه‌شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند. بنیامین نتانیاهو با این هدف وارد واشینگتن شده که به گفته خود واقعیت را بگوید. آقای نتانیاهو گفته با این پیام به آمریکا سفر کرده که به واشنگتن بگویدگول رییس‌جمهوری جدید ایران را نخورد.»

 در بخش دیگری از این نوشتار می خوانیم: «با این‌حال مقام‌های آمریکا گفته‌اند از نگرانی‌های اسراییل مطلعند اما هیچ طرحی برای تغییر جهت در حرکت دیپلماتیک به سوی ایران ندارند. ای‌تن گیلبوآ، تحلیلگر روابط اسراییل و آمریکا در دانشگاه بارایلان اسراییل به خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید: آمریکایی‌ها روحانی را دوست دارند و فکر می‌کنند که سیاست جدیدی را نمایندگی می‌کند. برای همین فکر می‌کنند باید به او شانس بدهند.»

 روزنامه نیویورک‌تایمز نیز نوشت، فضای پیش‌آمده پس از مکالمه تلفنی اوباما و روحانی برای اسراییل و عربستان سعودی مانند این است که دوست صمیمی‌تان را درحال معاشقه با رقیب دیرینه‌تان ببینید.

منبع:تیتر یک

منبع: جام نیوز
سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۲ - ۲۱:۳۲
کد خبر : 63761
بازدیدها: 199

پاسخی بگذارید »