پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

در دیدار علی لاریجانی با رئیس جمهور ترکمنستان:

حمایت بردی محمد‌اف از برنامه هسته‌ای ایران

danesheroz1 شهریور ۱۵, ۱۳۹۲ ۰
حمایت بردی محمد‌اف از برنامه هسته‌ای ایران

دانش روز: در دیدار رئیس جمهور ترکمنستان با رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان، بردی محمد‌اف ضمن حمایت از برنامه هسته‌ای ایران، از برنامه تهران برای سرمایه گذاری و مشارکت در طرح‌های کلان اقتصادی ترکمنستان آگاه شد

به گزارش دانش روز، «قربانقلی بدر ی محمداف» رئیس جمهوری ترکمنستان در کاخ خود در ملاقات با «علی لاریجانی» رئیس شورای مجلس ایران، تصریح کرد: کسانی که در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران به ما فشار می‌آورند و از ما سوال می‌کنند، به ایشان می‌گویم، چرا کشورهای قدرتمند دیگر انرژی هسته‏‌ای صلح آمیز داشته باشند و ایران از این فرصت بی بهره باشد؟

وی افزود: این در حالی است که مرجع تصمیم گیری در مورد فعالیت‌های صلح آمیز ایران، سازمان دیگری است اما بسیاری از دیگر کشورها با خود اجازه اظهار نظر می‌دهند.

رئیس جمهوری ترکمنستان تاکید کرد که ما مطمئن هستیم که ایران در برنامه هسته‌‏ای خود در مسیری خلاف قوانین عمل نمی‏‌کند.

در این دیدار همچنین، رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان به بیان راه‌های توسعه همکاری‌های میان دو کشور پرداخت. لاریجانی در این دیدار با ابراز خرسندی از پیشرفت‌های چشمگیر ترکمنستان بویژه در سال‌های اخیر گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری زیر بنایی بویژه در حوزه‌های ساخت جاده، پالایشگاه، نیروگاه و دیگر طرح‌های کلان این کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با قدردانی از نگاه صلح طلبانه رئیس جمهور ترکمنستان گفت: رویکرد ایران و ترکمنستان برای ایجاد صلح در منطقه و ایجاد آرامش بسیار به هم نزدیک است.

در این ملاقات رئیس جمهور ترکمنستان از روند رو به رشد همکاری‌های دو کشور در عرصه‌‏های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ابراز رضایت کرد و گفت: امیدواریم این روابط در دولت جدید ایران هم همچنان روبه گسترش باشد.

قربان قلی بردی‏محمداف افزود :آماده است پروتکل انتقال زندانیان دو کشور را که اخیرا در عشق آباد طرح آن تصویب شد را امضاء کند .

رئیس جمهور ترکمنستان با قدردانی از مهمان نوازی ایرانیان در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایران آمادگی کشورش را برای توسعه روابط در همه زمینه‌ها اعلام کرد.

در این دیدار مقرر شد کمیسیون مشترک اختصاصی دو کشور در زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی بویژه برای همکاری‌های صنعت نفت و گاز ایجاد گردد.

همچنین دو طرف در این دیدار در زمینه تبادل زندانیان و همکاری بیشتر برای مقابله با قاچاق موادمخدر و تروریسم و افراطی گری اعلام آمادگی کردند.

منبع:دانا

جمعه ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۸:۲۶
کد خبر : 57933
بازدیدها: 177

پاسخی بگذارید »