دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختصاصی دانش روز:

حضور بانوان روستایی البرز در عرصه اقتصاد مقاومتی/طرح مطالعاتی اقتصاد صنایع دستی در روستاهای البرز آغاز شد

danesh آبان ۷, ۱۳۹۴ ۰
حضور بانوان روستایی البرز در عرصه اقتصاد مقاومتی/طرح مطالعاتی اقتصاد صنایع دستی در روستاهای البرز آغاز شد

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز از اجرای طرح مطالعاتی اقتصاد صنایع دستی در سطح روستاهای استان البرز خبر داد

به گزارش دانش روز، سعید امینی با اعلام این خبر در گفتگو با خبرنگار ما گفت: در راستای تاکید رهبر معظم انقلاب بر تولید ملی و اقتصاد مقاومتی طرح مطالعاتی صنایع دستی در استان البرز آغاز شده و تعدادی از روستاهای ساوجبلاغ با تاکید بر روستاهایی که پتانسیل و جاذبه های گردشگری دارند و توجه به اینکه از ابتدا چه رشته هایی در آن روستا بوده و قابلیت اجرا دارد مورد مطالعه قرار گرفته اند. طرح مطالعاتی صنایع دستی در سطح روستاهای استان البرز در ۳ بعد آموزش، تولید و فروش مورد بررسی قرار گرفته و از تولیدات در راستای این طرح با ارائه تسهیلات و بیمه و ترغیب روستاییان به سمت تولید و برپایی بازارچه های دائمی و موقت در مناطق گردشگر پذیر حمایت خواهد شد و با توجه به شرایط آب و هوایی روستاها و زمستان اگر روستاییان به شرایط مطلوب تولید برسند بازارچه ای نیز در محل کاخ مروارید برپا می شود.

وی افزود: در مرحله مطالعاتی تحقیقات در روستاهای برغان، ورده، آقچه حصار و هیو آغاز شده و با مسئولین روستاها همکاری در راستای تجمیع اطلاعات و ارائه پیشنهادات لازم برای اجرای طرح صورت گرفته است اما آموزش، تولید و فروش در روستاها نیاز به امکانات، منابع و تجهیزاتی اعم از آموزشی، اعتبار، بودجه و …دارد و امیدواریم با فراهم شدن امکانات طرح در استان اجرایی شود و با توجه به وضعیت نامناسب اقتصادی در کشور سعی بر آن داریم با پشنهاداتی به مدیران اجرایی استان اعتبارات لازم را برای این طرح در سال ۹۵ اخذ کنیم. در طرح مطالعاتی صنایع دستی در سطح روستاها جامعه هدف بانوان استان البرز بوده و خانم خانه داری که با آموزش و سرمایه ای حداقل تجهیزات تولید برای وی فراهم شود و با این تولیدات در راستای طرح مشاغل خانگی به اقتصاد منزل کمک کند مشمول این طرح خواهد شد. در مرحله مطالعاتی باید دید که هر روستا چقدر استعداد و افراد آماده به کار دارد و بر اساس آن و با توجه به در دسترس بودن قیمت تمام شده آموزش برای هر فرد براورد می شود هزینه آموزش در آن روستا چقر خواهد بود.

سعید امینی اظهار داشت: درباره رشته های مد نظر در طرح گفت: هنرهایی که با شرایط روستاها سنخیت داشته باشد اعم از گلیم، صنایع چرمی، سفال و سرامیک و رو دوزی با توجه به اینکه در بازار فروش از آنها استقبال شده و قابلیت تولید دارد در طرح مطالعاتی صنایع دستی در سطح روستاها به آن توجه می شود و همچنین در ادامه روستاهای طالقان، نظرآباد و اشتهارد بررسی خواهند شد و ۴ ماه آینده بخش مطالعاتی طرح به اتمام برسد. همچنین در راستای تولید بومی و روستایی در منزل پکیج کامل این طرح اعم از آموزش، تولید و فروش به جهت تقویت اقتصاد صنایع آماده شده است. در بسیاری از روستاهای طالقان گلیم های قدیمی منسوخ شده و سعی داریم طرح های سنتی و موتیف ها احیا شده و وارداتی نباشد و سلیقه روز مردم در طرح ها استفاده شود و لازم است عنوان کنم که هنر فراموش شد چون اقتصادی در میان نبود که تولیدات را به فروش برساند. روستاییان می توانند هنرهای دستی را احیا کنند و از نظر ما احیای هنرهای دستی زمانی است که تولید در سبد خرید خانوار قرار گیرد و تولید کننده در روستا بداند هنر و تولیداتش برای وی سود به همراه دارد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در خاتمه تصریح کرد: در فاز اول طرح مطالعاتی صنایع دستی روستاها استانداری، فرمانداری ها، بخشداری و شورای شهر و در بخش آموزش فنی و حرفه ای و در مرحله تولید و تسهیلات صندوق کارآفرینی امید و در بخش پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در بخش فروش بخشداری ها و شهرداری ها و بازارچه های شهری و در برپایی نمایشگاه های صنایع دستی صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز همکاری خواهند کرد.

پنجشنبه ۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۸
کد خبر : 158791
بازدیدها: 359

پاسخی بگذارید »