سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

حشره کش ها در ایجاد پارکینسون دخیل اند

danesheroz1 مهر ۱۴, ۱۳۹۲ ۰
حشره کش ها در ایجاد پارکینسون دخیل اند

دانش روز: استفاده از مواد شیمیایی، حشره کش ها و سموم دفع آفات گیاهی موجب ابتلا به پارکینسون می شوند

به گزارش دانش روز، فرزاد اشرافی متخصص مغز و اعصاب بیان داشت: پارکینسون یک بیماری تخریبی سلول های خاص مغز است که در افراد مسن بالای ۶۰ سال شایع است.
این بیماری در مردان اندکی بیشتر از زنان دیده می شود.
وی گفت: در مغز قسمتی به نام ساقه مغز وجود دارد که در این قسمت ماده سیاه وجود دارد که ماده سیاه واسطه شیمیایی به نام دوپامین ترشح می شود که موجب تسهیل شدن فعالیت های حرکتی مغز شده ورودی هسته قاعده ای مغز تأثیر می گذارد. بنابراین در بیماری پارکینسون سلول های تولید کننده دوپامین در ماده سیاه تخریب شده و باعث اختلالات حرکتی می شود.
رئیس دپارتمان مغز و اعصاب مرکز تحقیقات جراحی اعصاب عملکردی دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: لرزش در اندام خصوصا دست ها به صورت یک طرفه در یک سمت که در حالت استراحت لرزش وجود دارد و هنگام فعالیت از بین می رود یکی از علائم پارکینسون بوده که به دنبال آن کندی حرکت در اندام، سختی در حرکات مفاصل، اختلال در تعادل وضعیتی بدن، اختلال در راه رفتن که راه رفتن آهسته و کند می شود از دیگر علائم بروز بیماری پارکینسون است.
اشرافی با اشاره به اینکه مصرف بعضی از داروهای روانپریشی به مدت طولانی باعث ایجاد علائم پارکینسون می شود، افزود: علت این بیماری ناشناخته است اما فرد با تماس با بعضی از مواد، فلزات سنگین، منگنز، مواد شیمیایی، سیانیک ها، حشره کش ها نظیر سموم دفع آفات گیاهی، مسمومیت با منواکسید کربن و مسمومیت با الکل میتلیک در بروز این بیماری دخیل هستند.
وی اظهار داشت: تشخیص بیماری براساس شرح حال و یافته های کلینیکی در معاینه می باشد در مواردی که در سنین زیر ۴۰ سال یا در مواردی که علائم غیرفیزیکی در پارکینسون دیده نشوند مانند فلجی اندام، عدم تعادل، اختلال دیده انجام تصویربرداری از مغز صورت می گیرد.

این متخصص مغز و اعصاب در پایان تصریح کرد: تجویز داروهایی که باعث افزایش سطح دوپامین در خون شده و موجب بهبودی لرزش و کندی حرکت و سختی اندام می شود اولین قدم در درمان پارکینسون است. درمان از طریق بازتوانی، توانبخشی و فیزیوتراپی و در نهایت جراحی از گام های بعدی درمان به حساب می رود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ۲۳:۰۴
کد خبر : 65265
بازدیدها: 132

پاسخی بگذارید »