پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

حشره‌ ای که فقط مرده آن خطرناک است

danesheroz1 دی ۱۴, ۱۳۹۲ ۰
حشره‌ ای که فقط مرده آن خطرناک است

دانش روز:“حشره پدروس” به سوسک‌های سرگردان معروف است و به نامهای دراکولا، تله گز، تله مورچه‌ای، شب سوز و پی سوزان شناخته می‌شود. این حشرات در اطراف مواد پوسیده، لاشه حیوانات، کنار نهر آب، مزارع برنج، سواحل رودخانه و لانه مورچه‌ها مشاهده می‌شود

به گزارش دانش روز، بهمن مالیدره کارشناس حشره شناسی  گفت: “حشره پدروس” علاوه بر داشتن قدرت پرواز، دونده بسیار خوبی نیز هست.

بیشتر این حشرات شکارچی‌اند و از لارو حشرات دیگر تغذیه می‌کنند شکل عمومی بدن این حشره باریک، رنگ آنها سیاه و قسمت انتهایی شکم این حشره نارنجی است و اکثراً بین ۷ تا ۱۳میلیمتر طول دارند.

 وی افزود: این حشره بیشتر در شب پرواز می‌کند . قدرت پرواز پدروس در شب‌هایی که رطوبت و دمای هوا زیاد باشد بیشتر است. عدم توانایی پرواز پدروس در روز‌های آفتابی به دلیل از دست دادن آب بدن در هنگام پرواز بوده که خود معلول کوتاه بودن بالها است. این حشرات ( پدروسها) به رغم گریز از نور آفتاب تمایل زیادی به نور مصنوعی از جمله لامپ‌های فلورسنت دارند.

 این کارشناس تصریح کرد: این حشره به علت قابلیت ایجاد ضایعات پوستی در هنگام له شدن روی بدن انسان اهمیت دارند. این ضایعات در نتیجه تماس پوست با سم پدرین ایجاد می‌شود که به صورت اختلالات و تظاهرات پوستی به شکل خراش، التهاب و ضایعات چشمی ظاهر می‌شود.گونه‌های مختلف این حشره ازجمله شکارچیان مهم آفتاب کشاورزی نیز می‌باشند.

 وی ادامه داد: “پدروس” قادر به نیش زدن و گزیدن نیست و تنها راه انتقال بیماری له شدن حشره روی بدن انسان و تماس سم پدرین با پوست می‌باشد که ایجاد تاول و سوزش می‌کند.

 علائم بالینی سم این حشره روی بینی، گونه، لب، پلکها، گردن، شانه، پاها و ران مشاهده می‌شود.کف پا کف دست به علت بافت ضخیم خود در برابر عارضه مقاوم هستند.

 این کارشناس حشره شناسی اذعان داشت: ۸ تا ۱۲ ساعت پس از تماس پوست با پدرین( سم این حشره) سوزش و خارش در محل احساس می‌شود. خاراندن محل ضایعه توسط فرد باعث انتقال ماده مؤثر از یک نقطه به نقطه دیگر بدن و یا سبب وسیعتر شدن ناحیه آلوده می‌شود.

 چشم انسان هم در مقابل این سم بسیار حساس می‌باشد که بر اثر تماس دست آلوده به عفونت با چشم و یا برخورد حشره به چشم سبب عفونت و ایجاد التهاب و تورم پلک‌ها می‌گردد.

 این کارشناس در پایان اظهار داشت: درمان عوارض چشمی از طریق شست و شوی محل ابتلا به عفونت، عدم تحریک( خاراندن) ناحیه، استفاده از پودر آنتی بیوتیک و پماد موضعی تترا سایکلین در ترمیم زخم امکان پذیر است،‌ همچنین کمپرس محل عارضه با محلول سولفات منیزیم باعث بهبود آن شده و طول دوره بیماری را کوتاه می‌کند.

منبع: کمال مهر

شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۲ - ۰۲:۲۳
کد خبر : 84939
بازدیدها: 301

پاسخی بگذارید »