سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

حرمت شناسی در ماه رمضان!

danesheroz تیر ۲۳, ۱۳۹۲ ۰
حرمت شناسی در ماه رمضان!

دانش روز : آنچه دینمان به ما آموخته است این است که اگر در این ماه به هر دلیلی نتوانستیم در این فریضه الهی شرکت کنیم حرمت این ماه و میهمانان خداوند را به حد اکمل به جا آوریم

ماه مهمانی خدا با فضیلت و برکات بی انتها از راه رسیده است و همه مسلمانان در میهمانی خداوند شرکت می کنند .

آنچه این روزها زیاد از آن می شنویم،فضیلت ها و برکات این ماه است و بیشتر از آن برابری روزه داری این ماه با جهاد در راه خداست که چند سالی است شکوه این ماه را بیش از پیش در ذائقه روزه داران شیرین تر میکند .

چیزی که مسلم است این است که جوشش خواست و اراده خداوندی است که در قلب روزه داران پرتو افشانی می کند و تاب آوردن در برابر تشنگی روزهای طولانی تابستان را برای آنان میسر می سازد .

اما دین اسلام که دین میانه روی و اعتدال است و از ابتدای ظهورش هم با آیه “لا اکره فی دین… ” هیچ انسانی را مجبور به روی آوردن به آن نکرده است و از انسانها می خواهد که به ندای فطرت خویش گوش فرا دهند،در هیچ یک از احکام و فرامینش نیز پیروانش را تحت فشار قرار نمی دهد .

چونان که در آیات وروایات زیادی آمده است آنان که روزه داری برایشان مشقت زیادی دارد یا سلامتیشان را تحت تاثیر قرار می دهد ازانجام این واجب الهی معذورند.

در کنار آیات و روایات زیادی که در مورد فضایل و احکام این ماه مبارک وجود دارد ،آنچه که در این نوشتار بیشتر مد نظر ماست ،حرمت این ماه و حرمت روزه دارانی است که در این ماه و بخصوص در این روزهای طولانی و گرم تابستان کمر همت بربسته اند تا از جهاد در راه خدا باز نمانند و از قافله مجاهدین عقب نمانند .

آنچه دینمان به ما آموخته است این است که اگر در این ماه به هر دلیلی نتوانستیم در این فریضه الهی شرکت کنیم حرمت این ماه و میهمانان خداوند را به حد اکمل به جا آوریم،در مکانهای عمومی و شلوغ از خوردن و بخصوص آشامیدن بپرهیزیم ، از سیگار کشیدن در ملا عام خودداری کنیم و خلاصه با رعایت کردن آنچه شایسته روزه داران و ماه خداوند است اگر نمی توانیم عضوی از این روزه داران باشیم خود را ازثواب حرمت شناسان این ماه بی بهره نکنیم .

طبق آمار های بدست آمده و اطلاع هایی که اعلام میشود ،تعداد جرایم در این ماه بعضا  به صفر هم می رسد این هم از برکات و تاثیرات این ماه مبارک بر فطرت انسانهاست که نفس آنها را به زنجیر میکشد و حتی خلاف کاران نیز در این ماه خود را از آلوده کردن به گناه و خلاف باز می دارند .

پس چه گواراست که با همگامی با روزه داران و شرکت در جلسات و برنامه های این ماه و همچنین رعایت حال روزه داران،معذوران از این تکلیف الهی نیز از حلاوت این ماه بی بهره نمانند.

 

منبع:جهانبین نیوز

یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ۰۰:۱۵
کد خبر : 37745
بازدیدها: 234

پاسخی بگذارید »