چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

حرف های شنیدنی پژوهشگر جوان قاینی

danesheroz1 آذر ۲۵, ۱۳۹۲ ۰
حرف های شنیدنی پژوهشگر جوان قاینی

دانش روز: درکل استان خراسان جنوبی تنها یک نفر طرحی با فناوری نانو ارائه کرده بود و اون هم من بودم ولی به دلیل نبود داور نانو در استان من رو در گروه شیمی قرار دادند و این ظلمی بزرگ در حق من بود که هیچگاه نخواهم گذشت

به گزارش دانش روز، آقای ایمان براتی سال چهارمی وکنکوری بودند اما با سعه صدر به سوالاتمان پاسخ می دهند

ازایشان خواستم خودشان را  معرفی کنند

ایمان براتی، دانش آموز سال چهارم ریاضی مدرسه ی نمونه ی خیامی هستم.

باخنده می گوید لازمه که بگم هدف من فقط معرفی خودم است و خدایی نکرده قصد فخر فروشی ندارم

من قبل از این که یک مبتکر و مخترع باشم یک ورزشکار هستم و با بیشتر رشته های ورزشی از جمله فوتبال، فوتسال، والیبال، هندبال،  آمادگی جسمانی، کاراته، شنا و دوومیدانی آشنایی دارم که در این میان هندبال و کاراته را به صورت حرفه ای دنبال میکنم.

اما منظورم از حرفه ای، واقعا حرفه ایست!! مثلا درحد تیم ملی!!! اما این یک شوخی نیست! من درشهریور ماه سال ۹۲ موفق به کسب مقام نایب قهرمانی مسابقات کشوری- آسیایی کاراته در تهران شدم و به دلیل مبارزات زیبا و استفاده از فنون نمایشی در مبارزات خودم تونستم کاپ فنی ترین مبارز را از تهران به خانه بیارم.(این کاپ هم اکنون در مدرسه نمونه ی خیامی میباشد).اما هنوز صحبت از دعوت به تیم ملی بود که با پدیده ی کنکور مواجه شدم و از رفتن به اردوی تیم ملی در کیش صرف نظر کردم مقام های شهرستانی، استانی و کشوری زیادی دارد

 

آقای براتی گلایه ای را از رسانه مطبوعات داشتندزمانی که در مسابقات استانی مقام اول رو آوردم اخبار استان از من مصاحبه کرد ولی زمانی که مقام دوم کشوری آوردم هیچ کس به استقبال من هم نیامد.

وی دوران دبیرستان را دوران طلایی خود می داند ومی گوید: دوران دبیرستان دوران طلایی من بوده و هست. در همین سال های دبیرستان بود که به صورت حرفه ای وارد بحث ابتکار و اختراع شدم و بیشتر فعالیت های من بر محور برق و الکترونیک بوده.درسال دوم دبیرستان درجشنواره جوان خوارزمی با طرح سیستم چراغ هوشمند خودرو شرکت کردم. این سیستم به این صورت بود که درجاده ها نور سوبالا ی چراغ خودرو را به صورت خودکار سوپایین کرده و بلا فاصله پس از رد شدن ماشین مقابل، نور خودرو را سوبالا میکند. این طرح به مرحله ی استانی راه یافت و در کمال ناباوری درحالی که این طرح باعث شگفتی سایران شده بود، پذیرفته نشد.

اما درناامیدی بسی امید است. این تازه شروع کار بود.

شرکت درچشنواره ی جوان خوارزمی  برای دومین باربا طرح جاروبرقی با فناوری نانو در سال ۱۳۹۲

درکل استان تنها یک نفر طرحی با فناوری نانو ارائه کرده بود و اون هم من بودم ولی به دلیل نبود داور نانو در استان من رو درگروه شیمی قرار دادند و این ظلمی بزرگ در حق من بود که هیچگاه نخواهم گذشت.

ازفعالیت های هنریش هم برای ما سخن می گوید

با خنده می گوید: مادرم میگه تو از بچگی هنرمند بودی(البته هرمادری بچه ی خودش رو هنرمند ترین بچه ی دنیا میدونه) اما به هر حال من که چیزی یادم نمیاد ولی به نقاشی علاقه دارم حتی در سال ۱۳۸۱ درجشنواره ی بین المللی نقاشی تهران شرکت کردم و مقام آوردم.

به لطف مادر مهربان و هنرمندم توانستم درست کردن انواع کیک و شیرینی رویاد بگیرم

بخش قابل توجه هنر بنده نوازندگی گیتار است البته شیوه ی من تقلیدی نیست و به دلیل قدرت آرایه بنده ای که دارم خودم اقدام به سرودن اشعار کردم.

اولین سوالم را از آقای ایمان براتی جوان خوش ذوق قاینی در مورد تعریف محقق وپژوهشگر می پرسم

درجواب می گوید: به نظر من محقق و پژوهشگر به کسی می گویند که حتی وقتی درمقابل آینه ایستاده و به آینه نگاه میکنه عمق آینه رو دریابه!!! افراد عادی وقتی در مقابل آینه قرار میگیرند فقط خودشان را میبینند ولی یک محقق و پژوهشگر باید ببینه که چطور پرتو های نور به بدن او برخورد کرده و بازتاب آن به آینه میرسد و سپس چگونه به چشم او میرسد؟!؟!؟ محقق نباید از کنار مسائل به ظاهر ساده، به راحتی بگذرد.

بذارین با یک مثال دیگه بهتر براتون روشن کنم:

اگه کسی از شما سوال کنه که خورشید چیه همه به راحتی به سوالش جواب میدین و میگین ” همون چیزی که اگه هر روز نبینمش خوابم نمیبره!!!”

درسته همه ی ما هر روزه باهزاران هزار پرتو خورشید خودمان را به دیگران نشان میدهیم و این یک چیز عادی برای ماست ولی برای محقق و پژوهشگر نه!!! میدونین محقق با دیدن نور خورشید چه کار میکنه؟؟؟ میره سلول خورشیدی میسازه، میره صفحه ی خورشیدی میسازه وبا اون آبگرمکن خورشیدی میسازه، میره کوره ی خورشیدی میسازه و …
فکر کنم دیگه فهمیده باشین به چه کسی محقق و پژوهشگر میگن. ما نباید به دنبال تعریفی برای محقق و پژوهشگر باشیم! چرا فکر میکنین آدم باید بره کره ی ماه تا محقق و پژوهشکر باشه؟؟؟ همه ی ما میتوانیم محقق و پژوهشگر باشیم اگر از کنار پدیده ها و آیات الهی به راحتی رد نشیم.

سوال دوم را که مطرح می کنم چطور میتواند یک پژوهشگر الگو ی خوب و موثر برای دیگران باشددرپاسخم سوالی می پرسد وخودش هم پاسخ می دهد

بذارین اول یک سوال ازتون بپرسم:((ما چه کسی رو الگو ی خودمان قرار میدهیم؟؟؟))

معلومه! کسی که از همه نظر مورد قبول ما باشه و به اون اعتماد کامل داشته باشیم

به نظر شما اگر مردم پیامبر خدا(ص) را نمیشناختند و ایشان را الگوی خود قرار نمیدادند، آیا پیامبر میتوانستند مردم رو به دین اسلام دعوت کنند و به راه و شیوه ی خود بکشانند؟؟؟؟

مگر نمیدانید که پیامبر چه سختی هایی رو کشیدن تا پیامبری خود رو به مردم ثابت کنند تا مردم از ایشان اطاعت و پیروی کنند؟؟؟

پس در درجه ی اول یک محقق و پژوهشگر باید خودش رو به مردم ثابت کنه و اعتماد مردم رو به خودش جلب کنه تا مردم اون رو الگوی خودشون قرار بدن و درمرحله ی بعد بیاد خوبیت رو به مردم یاد بده! زیبایی تفکر و علم رو براشون توضیح بده و …

*سومین سوال ما از آقای براتی با این عنوان می پرسیم  برای موفقیت هایی که تا کنون داشته اید چه کسانی پشتیبان شما بوده اند؟

درپاسخ می گوید اول ودوم خانواده ام،اول از همه خانواده: چون به من اجازه ی خراب کردن وسایل خونه از جمله رادیو، اسباب بازی های داداشم، دستگاه پخش فیلم، گوشیم، جاروبرقی و.. رو دادند.

دوم هم خانواده: چون بعد از این که وسایل خونه رو خراب میکردم منو سرزنشم میکردن تا درستشون کنم و حالا یاد گرفتم که درستشون کنم.

سوم مسئولین مدرسه: چون من رو تشویق میکردن که کارامو ادامه بدم و منو با سازمان های مربوطه مثل پژوهش سرای دانش آموزی آشنا کردند.

چهارم آن دسته از مسئولینی که واقعا مسئول بودند. مثل مسئولین پژوهش سرای دانش آموزی که همه جوره به من کمک کردند.

* به نظر شما در کشور ما حمایت از پژوهشگران چگونه است؟

نه خوبه نه بد! میشه گفت متعادله.ولی این به این معنا نیست که مسئولین از پژوهشگران حمایت نمیکنند! گاهی وقت ها مسئولین آماده ی حمایت هستند ولی خبری از مخترع و مبتکر و پژوهشگر نیست!

گاهی وقت ها هم محدودیت های قانونی مانع از کمک مسئولین به  پژوهشگران میشود! مثلا من فردا برم بگم که میخوام ماشینی درست کنم که با سرعت نور حرکت کنه! بعد بهم بگن هفت خان رستم رو طی کن تا بعد حمایتت کنیم!!!

ولی در کل همه ی مسئولین دلشون میخواد که به ما کمک کنند و باعث بلوغ و پیشرفت جامعه بشوند، همان طوری که من دلم میخواهد تیم ملی درجام جهانی اول بشود، ولی شرایطش فراهم نیست.

*در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی یک پژوهشگر جوان چه نقشی میتواند ایفا کند و چه وظیفه ای برعهده ی مسئولین است؟

اقتصاد مقاومتی مدتی بیش نیست که توسط رهبر معظم انقلاب بیان شده و از طرفی اقتصاد مقاومتی کاری نیست که بتوان طی یکی دو سال آینده انجام داد. پس وظیفه ما جوانان، حال چه پژوهشگرباشیم یا نباشیم، اینه که از همین الان تمام تلاشمون رو بکنیم که در هر رشته ای که تحقیق و پژوهش میکنیم هدف نهایی ما رسیدن به اقتصاد مقاومتی باشه و وظیفه ی مسئولین هم اینه که منتظر بلوغ ما نباشند و حداقل زمینه های مناسب را برای ما آماده کنن. اگر ما جوانان خواهان اقتصاد مقاوتی باشیم و مسولین زمینه سازی های لازم رو انجام بدن این هدف در سال های نه چندان دور محقق خواهد شد و دیگه تحریم برای مردم ایران چیزی به چز یک خاطره نخواهد بود.

*چه برنامه ها و اهدافی برای آینده دارید؟

مسلما هرکسی در رشته ی خودش اهداف و آرزوهایی رو داره و دلش میخواد که یکی از مشکلات جامعه رو حل کنه و حتی حاضره جیب خالی خودش رو خالی ترهم کنه ولی به هدفش برسه.

من عاشق انرژی های پاک هستم مثل انرژی خورشیدی، زمین گرمایی، بادی، الکترو آبی و… که میتوان باتوجه به موقعیت استان از انرژی خورشیدی، زمین گرمایی و بادی استفاده ی بهینه کرد!درسته، میدونم که هزینه بره ولی فقط یک هزینه ی اولیه داره! به هرحال یه روز نفت تموم میشه ولی خورشید که تمومی نداره!!! من هم اکنون مطالعات و تحقیقاتی رو، روی  سلول های خورشید و فناوری ساخت سلول های خورشیدی دارم و به آینده نیز بسیار امید وارم!
هدف دیگر من اینه که یه روز جمعی از مخترعان و مبتکران شهر و استان رو دور هم جمع کنم تا با تعاون و همکاری به اهدافمون برسیم. مطمئنا حرف همدیگه رو بهتر میفهمیم.

به طور کلی من درهرطرح و فعالیتی یک عقیده کلی دارم و دلم میخواد که ای عقیده فراگیر بشه:

از صفر تا صد:

یک دانش آموز برای این که بتونه در درس هاش موفق بشه باید ۱-از پایه قوی باشه  ۲-درسی که الان داره پاس میکنه رو عمقی بخونه  ۳-به هدفی که در آینده داره فکر کنه و برطبق هدفش درس بخونه

خوب این حرف هایی که گفتم یعنی چه؟ یعنی این که مثلا اگر کسی میخواد مرغداری تخمی یا خط تولید تخم مرغ بزنه از ۰ تا ۱۰۰ رو خودش بره! یعنی در مرحله ی  اول بره مشغول کشاورزی بشه و مزارع ذرت و غذای طیور رو ایجاد کنه تا هم با فروش این محصولات به مرغداری ها درآمدی کسب کنه، هم مرحله ی اول هدفش رو طی کنه!!!مرحله ی دوم: بعد از تامین غذای طیور و خودکفایی در مواد اولیه بره سراغ ساخت خط تولید تخم مرغ! مرحله ی سوم: به فکر آینده و توسعه باشه و رضایت مردم براش شرط باشه.

انجام این کار ها چند مزیت داره:

۱- چه تحریم باشد چه نباشد، زیاد فرقی به حال ما نمیکنه چون مواد اولیه رو خودمان تولید میکنیم و در مکان خودمان تخم مرغ تولید میکنیم و خودمان به مردم میفروشیم پس ما اول زنجیره هستیم.

۲-دیگه فرد دلالی وجود نخواهد داشت که برای سود خودش باعث تورم بشه.

*فکرش رو بکنید که اگر همه ی کارخانه های ما این گونه میبودند چه میشد؟!؟!؟! فکر میکنید اقتصاد مقاومتی به چی میگن؟ همه ی ما باید درمقابل اقتصاد ناهنجار مقاومت نشون بدیم تا به هدفی که رهبر معظم انقلاب بیان فرمودند برسیم و دیگر دلارهای آمریکایی تعیین  کننده ی قیمت شیر گاو بابابزرگم نباشه!!!

*چه سازمان ها و ارگان هایی شمارا همراهی و حمایت کرده اند؟

۱- مدرسه

۲-پژوهشسرای دانش آموزی

۳-یک بار هم  بسیج دانش آموزی

(خدایا، تو آنجایی دستم را گرفتی که میتوانستی مُچَم را بگیری)

 

 

منبع: نسیم قائن

دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۲ - ۲۳:۱۳
کد خبر : 80607
بازدیدها: 538

پاسخی بگذارید »