جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

حذف نفتالین از محلول آب برای نخستین بار در جهان

danesheroz1 خرداد ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
حذف نفتالین از محلول آب برای نخستین بار در جهان

دانش روز: محقق و دانشجوی کارشناسی ارشد پژوهشگاه مواد و انرژی ایران گفت: برای نخستین بار در جهان طرح تحقیقاتی حذف نفتالین از محلول های آبی بااستفاده از نور مرئی دراین پژوهشگاه با موفقیت انجام شد

  به گزارش دانش روز، موسی فرهادیان افزود: در این تحقیق و

پژوهش برای نخستین باردرجهان از نانوکامپوزیت اکسید

تنگسن و نانولوله های کربنی به روش شیمیایی و تحت تابش نور مرئی (خورشید )برای حذف نفتالین از محلول های آبی استفاده شد.

وی گفت: با توجه با اینکه ایران جزو کشورهای نفت خیز جهان است ، تامین انرژی از نفت و فرآورده های نفتی در آن از یک سو موجب رشد اقتصادی تک بعدی و از طرف دیگر باعث افزایش آلودگی محیط زیست می شود.

وی اظهار کرد:تابش مستقیم نور خورشید در ایران از مزیت های جغرافیایی کشورمان است که با استفاده از فناوری نوین نانو می توان انرژی خورشیدی را به سمت تولید انرژی پاک و کاهش آلودگی محیط زیست هدایت کرد.

این محقق گفت:ساخت و کاربرد کاتالیست هایی که نور مرئی را جذب می کنند،درتولید انرژی پاک و رفع آلودگی های محیطی موثر است.

وی اضافه کرد: در سال های اخیر استفاده از انرژی خورشیدی به عنوان منبع نامحدود، ارزان و پاک در مباحث انرژی و محیط زیست توجه بسیاری از محققان را در سراسر جهان به خود معطوف کرده است.

فرهادیان گفت: حدود چهار درصدطیف خورشید در ناحیه فرابنفش و ۶۷درصد آن در ناحیه مرئی بوده و بقیه به حرارت تبدیل می شود.

وی افزود:فناوری نیمه هادی ها برای به دام انداختن انرژی خورشیدی به دلیل تطابق باند گپ این مواد با طیف خورشید امروزه مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است.

وی گفت:در میان نیمه هادی ها،دی اکسید تیتانیوم ظرفیت بالایی در به دام انداختن طیف فرابنفش خورشید دارد ولی نمی تواند نور مرئی را جذب کند.

این دانشجوی کارشناسی ارشد پژوهشگاه مواد وانرژی افزود: به همین منظور استفاده از نیمه هادی های دیگری که بتوانند نور مرئی را جذب نمایند مورد توجه قرار گرفته است.

فرهادیان اظهار کرد: در این میان اکسید تنگستن با داشتن باند گپ مناسب برای جذب طیف مرئی خورشید ایده ال است ولی به علت بازترکیب الکترون و حفره، عملکرد پایینی دارد.

وی ادامه داد: یکی از روش های موجود برای مرتفع کردن این مشکل، وارد کردن نانولوله های کربنی به ساختار اکسید تنگستن است.

فرهادیان گفت: نانوکامپوزیت اکسید تنگسن- نانولوله های کربنی به روش شیمیایی برای اولین بار در کشور سنتز شد و برای نخستین بار در جهان تحت تابش نور مرئی برای حذف نفتالین از محلول های آبی مورد استفاده قرار گرفت.

وی یادآور شد: نفتالین ماده ای سمی است که بر اثر احتراق ناقص حامل های انرژی ، فعالیت مراکز صنعتی، حمل یا تخلیه نامناسب نفتکش ها، آتش سوزی های ناخواسته و هم چنین در برش های سبک و سنگین نفت خام به وجود می آید.

وی گفت: تاکنون تشکل های زیست محیطی مانند آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده (EPA) و نیز آژانس بین المللی تحقیقات سرطانی (IARC) درباره ورود این ترکیبات سمی (نفتالینی )به محیط زیست،به ویژه از طریق زنجیره غذایی هشدار داده اند.

وی افزود: نفتالین دارای ظرفیت سرطان زایی بالااست و باعث ایجاد جهش های ژنتیکی می شود. فرهادیان گفت: این ماده به راحتی در چربی پوست حل می شود و تماس بدن انسان با آن زیانبار است.

وی تصریح کرد: در مراکز تحقیقاتی مختلفی در جهان نفتالین با استفاده از اکسید تیتانیوم و تحت تابش نور فرابنفش خورشید به موادی با درصد سم کم تبدیل شده است.

وی یادآور شد: در پژوهشگاه مواد و انرژی ایران برای نخستین بار در جهان با استفاده از فتوکاتالیست اکسید تنگستن-نانولوله های کربنی تحت تابش نور مرئی، نفتالین تخریب و به ماده ای با درصد سم کم (فتالیک اسید) تبدیل شد.

پژوهشگاه مواد و انرژی وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در مشکین دشت کرج قرار دارد.

منبع:ایرنا

پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۹:۴۴
کد خبر : 29710
بازدیدها: 249

پاسخی بگذارید »