سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

حذف شیوه مداد و کاغذی در آموزش و پرورش؟!!

danesheroz1 مهر ۳, ۱۳۹۲ ۰
حذف شیوه مداد و کاغذی در آموزش و پرورش؟!!

دانش روز: مدیرکل دفتر آموزش ابتدایی با اشاره به اینکه حداکثر تعداد دانش‌آموزان در کلاس‌های ابتدایی ۳۵ نفر است، گفت:‌ ۳۰ درصد دانش‌آموزان پایه ششم به روش توصیفی ارزشیابی می‌شوند

به گزارش دانش روز، علیرضا رحیمی با اشاره به اینکه میانگین دانش‌آموزان در کلاس درس ۲۲ نفر است، گفت: در مدارس شهری حداکثر تعداد دانش‌آموزان در کلاس‌ها ۳۵ نفر است یعنی در برخی مناطق که تراکم دانش‌آموزی بالاست کلاس‌های درس با حضور ۳۵ دانش‌آموز برگزار می‌شود.
وی افزود: ۳۰۲ هزار کلاس درس ابتدایی در سراسر کشور داریم که تعدادی از آنها بیش از ۳۵ دانش‌آموز دارند اما در مدارس روستایی با یک نفر هم کلاس درس تشکیل می‌دهیم به گونه‌ای که ۵۹ هزار مدرسه ابتدایی در کشور زیر ۷۰ دانش آموز دارند.
مدیرکل دفتر آموزش ابتدایی با اشاره به اینکه امسال ۹۱ درصد مدارس ابتدایی در شیفت صبح فعالیت می‌کنند، گفت: ۹ درصد مدارس دو نوبته هستند که بیشتر در مناطقی واقع شده‌اند که تراکم دانش‌آموزی بالاست.
رحیمی درخصوص ارزشیابی دانش‌آموزان پایه ششم عنوان کرد: سال تحصیلی گذشته ۲۰ درصد دانش‌آموزان پایه ششم به صورت توصیفی ارزشیابی شدند و در سال تحصیلی جدید ۳۰ درصد از دانش‌آموزان پایه پنجم که به پایه ششم وارد می‌شوند به شیوه توصیفی ارزشیابی خواهند شد.
وی گفت: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که توان علمی دانش‌آموزانی که به صورت توصیفی ارزشیابی شده‌اند در آزمون‌های ورودی به مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی بالاتر است و موفقیت این شیوه بیشتر از شیوه رایج مداد و کاغذی است.

گفتنی است ,بعد از مصوبات ۶۴۷ و ۶۴۹ شورای عالی آموزش و پرورش مبنی بر تهیه طرحی برای تغییر نظام ارزشیابی پایه‌های اول تا سوم ابتدایی، طرحی تحت عنوان ارزشیابی توصیفی تهیه و به اجرای آزمایشی گذاشته شد.
اهداف اساسی این طرح عبارت است از بهبود کیفیت فرآیند یاددهی ـ یادگیری، فراهم کردن زمینه مناسب برای حذف فرهنگ بیست گرایی، تأکید بر اهداف آموزش و پرورش به جای تأکید بر محتوای کتاب‌ها و فراهم کردن زمینه مناسب برای حذف حاکمیت مطلق امتحانات پایانی در تعیین سرنوشت تحصیلی دانش‌آموزان. در ارزشیابی توصیفی به جای ارایه نمره کمی به دانش آموز در کارنامه تحصیلی از عبارت های کیفی مثل تلاش خوبی داشته ای، با تلاش به موفقیت رسیده ای و برای موفقیت باید بیشتر تلاش کنی، استفاده می شود، در این روش معلم در جریان کلاس و یادگیری دانش‌آموز را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و با توجه به پیشرفت او در کلاس درس به دانش‌آموز نمره می‌دهد که این روش قرار است تا جایگزین روش‌های سنتی امتحان و دادن نمره به دانش‌آموز شود.

منبع:پانا

چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۲ - ۲۱:۱۵
کد خبر : 62509
بازدیدها: 204

پاسخی بگذارید »