جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

توسط اداره ورزش البرز:

حاشیه مراسم تجلیل از اصحاب رسانه ورزش کرج

danesheroz1 مرداد ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
حاشیه مراسم تجلیل از اصحاب رسانه ورزش کرج

دانش روز: بی تردید تشویق، قدردانی، ارزیابی و انتخاب، یکی از شیوه های مهم در ایجاد انگیزه برای بهتر و کیفی تر شدن آثار خبری است، در اداره کل ورزش و جوانان استان البرز اما به نظر می رسد انتقاد نکردن معیار این سنجش قرار گرفته است

  به گزارش دانش روز،  اداره کل ورزش و جوانان البرز روز گذشته در اقدامی قابل تقدیر و در عین حال قابل تامل، مبادرت به انتخاب و تجلیل از رسانه های فعال در بخش ورزشی این استان کرد.

هرچند نفس این گونه اقدامهای پسندیده غیرقابل انکار است، لیکن نگاهی به ارزیابی اداره کل ورزش و جوانان البرز در انتخاب و تقدیر از رسانه های برتر استان، نشان می دهد که گویا کیفیت و کمیت پرداختن به موضوع ورزش و جوانان چندان مورد توجه نبوده بلکه بیشتر دوستی و روابط شخصی ملاک قرار گرفته است.

از این جالبتر و جذاب تر اینکه خبرنگاران و رسانه هایی که در انجام رسالت خبری خود به جنبه های انتقادی نیز توجه داشته اند، گویا در این ارزیابی مغضوب واقع شده و نامی از آنها برده نشد و یا به اصطلاح ته جدول قرار گرفتند.

برای اثبات این ادعا می توان به گفته یکی از دست اندرکاران برگزاری آیین تجلیل و انتخاب رسانه برتر ورزشی در البرز اشاره کرد آنجا که خطاب به یکی از خبرنگاران گفت: با این انتقادهایی که شما می کنید، انتظار دارید جایزه هم بگیرید!

به هیچ وجه قصد نداریم که نگاه احتمالا شخصی این فرد را به همه دست اندرکاران ورزش و جوانان البرز تسری دهیم، اما قرائن و شواهد دیگری وجود دارد که بیانگر پایین بودن آستانه تحمل مدیران این اداره کل نسبت به هرگونه انتقادی است.

به راستی نهاد، سازمان و یا دستگاه اجرایی وجود دارد که از هرگونه کمبود و کاستی به دور بوده و در شرایط ایده آل قرار داشته باشد؟ بنابراین بهتر نیست که به انتقاد ها و گلایه ها از جنبه های مثبت نگریسته شود، چه اینکه اغلب قریب به اتفاق کارشناسان و حتی برخی مدیران، انتقاد را عامل رشد و پیشرفت دانسته و مدح و ثناگویی اغراق آمیز را مورد نکوهش قرار می دهند.

حال وقتی نتایج یک ارزیابی این می شود که فقط به تعریف و تمجیدکنندگان در کنار جایزه، عنوان برتر داده می شود، می توان ادعاکرد که برگزار کنندگان این آیین تجلیل و انتخاب نه تنها به هدف اصلی خود دست نیافته اند بلکه موجب آزردگی خاطر بقیه خبرنگاران فعال در حوزه ورزش استان البرز نیز شده اند.

با این همه، برای پیشگیری از هرگونه سوءتفاهم به تک تک همکاران عزیزی که در این آیین به عنوان برتر انتخاب شده اند، تبریک گفته و یادآور می شویم هدف از طرح این موضوع و چالش در مورد ملاک و معیارهای انتخاب گزینه های برتر، بیشتر برای جلب توجه مسوولانی است که انتقادپذیری را برنمی تابند و خبر و گزارش خوب خبری از نظر آنان، یعنی نادیده گرفتن واقعیت ها و احتمالا تعریف و تمجید از مسوولان مربوطه.

در پایان لازم است برای چندمین بار تاکید کنیم که اولویت در کار خبری بیان کمبودها و کاستی ها در کنار توانایی ها و ظرفیتهاست، بنابراین این شیوه را کماکان به عنوان یک اصل انکارناپذیر رسانه ای رعایت خواهیم کرد و فرقی هم نمی کند که اول یا آخر جدول باشیم

منبع:ایرنا

چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۸:۳۰
کد خبر : 52723
بازدیدها: 219

پاسخی بگذارید »