پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

رئیس جدید دانشگاه علامه طباطبایی(ره):

جوسازی‌ های رسانه‌ای علیه حجت‌الاسلام شریعتی ناروا بود

danesheroz1 شهریور ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
جوسازی‌ های رسانه‌ای علیه حجت‌الاسلام شریعتی ناروا بود

دانش روز: حسین سلیمی گفت: جوسازی‌های رسانه‌ای علیه حجت‌الاسلام شریعتی ناروا بود، دکتر در حوزه عمرانی و راه‌اندازی تحصیلات تکمیلی فعالیت مثبت زیادی داشتند البته در بعضی سیاستگذاری‌ها، وزارت علوم فعلی و بنده اختلاف نظری با ایشان داشتیم

به گزارش دانش روز، اقدامات اخیر جعفر توفیقی، سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از جمله عزل و نصب هایی که وی در سطح این وزارتخانه و دانشگاه های رسمی کشور انجام داده است، موجب واکنش هایی در سطح جامعه دانشگاهی، دانشجویی و مجلس شورای اسلامی شده است، تا جایی که نمایندگان مجلس بر آن شدند طی طرحی دو فوریتی، اختیارات سرپرست وزراتخانه ها را محدود کند که تا کنون یک فوریت آن به تصویب مجلس رسیده است.

دانشگاه علامه طباطبایی(ره) هم این روزها نتوانسته از تغییرات شتابزده توفیقی جان سالم به در برد و هم اکنون حسین سلیمی که رسانه ها به وی لقب نظریه پرداز اصلاحات را می دهند به جای حجت الاسلام صدرالدین شریعتی بر مسند ریاست این دانشگاه تکیه زده است.

بر همین اساس در گفتگویی با حسین سلیمی، ریاست جدید دانشگاه علامه طباطبایی(ره)، از وی علت این عزل و نصب و همچنین گذشته و تفکرات سیاسی وی را جویا شدیم.

حسین سلیمی در پاسخ به این سوال که گفته می شود شما سابقا با اسلامی سازی دانشگاه ها مخالفت داشته و دارید، اظهار داشت: سند اسلامی سازی دانشگاه ها در دست من است و بنده با تقلید محض از متون تولیدی و محدود کردن خود به تئوری های دیگران، مخالف بودم.

رییس جدید دانشگاه علامه بر همین اساس تصریح کرد: معتقدم در گنجینه فرهنگ اسلامی ایرانی ما ضعفی نهفته است در حالی که مفاهیمی وجود دارد که می تواند اندیشه های جدید از آن بیرون بیاید از این رو کسانی که فکر می کنند من با این حوزه مشکل دارم برداشت صحیحی ندارند.

وی با اشاره به آخرین کار پژوهشی خود گفت: آخرین کار پژوهشی من برای دانشگاه علامه که هنوز منتشر نشده برداشتی از تاریخ جهان است که آن هم برگرفته از مفاهیم قرآنی است و من توانسته ام در آن به یک تبیین جدید دست پیدا کنم بنابراین این کار من نشان می دهد که قضاوت هایی که درباره من می شود صحیح نیست همچنان که در یکی از برنامه های من این است که متفکران ایرانی را جمع کنم تا بتوانیم از نظریات آنها بیش از پیش بهره مند شویم.

سلیمی که نویسنده کتاب «کالبدشناسی ذهنیت اصلاح گرایان» نیز هست درباره سابقه فعالیت های سیاسی خود یادآور شد: بنده هرگز عضو هیچ جناح و حزب سیاسی نبوده، هرگز فعالیت های سیاسی نداشته ام و صرفا به کار مدیریتی بسنده کرده ام.

وی در ادامه دانشگاه علامه را خانه خود نامید و بیان داشت: طی ده، دوازده سال گذشته صرفا کار آکادمیک داشتم و به کار علمی معتقدم هم چنین بر این اعتقادم در حوزه علوم سیاسی و روابط بین الملل جناح زدگی می تواند آفت باشد و دیدگاه خود من این است که حتی المقدور باید دانشگاه را از جناح بازی و سیاسی کاری دور کنیم.

رییس جدید دانشگاه علامه در ادامه گفت: این اهمیت ندارد که اساتید حوزه علوم انسانی چه گرایش سیاسی داشته باشند، فقط کافی است دانش لازم برای گشایش گره های جامعه را دارا باشند، خود بنده جزء افرادی هستم که کاملا معتقدم فضای دانشگاهی ما باید فضایی به دور از کشمکش های سیاسی باشد تا به ارتقا برسد.

وی در ادامه درباره علت عزل حجت الاسلام شریعتی یادآور شد: ایشان در طول دوره مدیریت خود خدماتی هم داشتند و جوسازی های رسانه ای علیه وی ناروا بود، دکتر شریعتی در حوزه عمرانی و راه اندازی تحصیلات تکمیلی و گسترش دانشگاه فعالیت مثبت زیادی داشته است البته در بعضی سیاستگذاری ها، وزارت علوم فعلی و بنده اختلاف نظری با ایشان داشتیم که در چارچوب قانون حل می شود، ضمن اینکه همیشه در طول دولت های مختلف ایران داشته ایم که مدیریت ها دوره ای تمام شده اند. پیش از هشت سال دوره مدیریت دکتر شریعتی، هشت سال دکتر حبیبی و پیش از آن هشت سال دکتر خلیجی ریاست این دانشگاه را بر عهده داشتند از این رو اکنون که دولت تغییر کرده است، نیروهای تازه نفس و جدید با اندیشه های نو روی کار می آیند و این طبیعی است.

سلیمی در پایان در پاسخ به این مطلب که ممکن است تمامی عزل و نصب های سرپرست وزارتخانه ها از سوی مجلس لغو شود و یا وزیر جدید آنها را ملغی کند، خاطرنشان کرد: ما تابع قانون هستیم، البته انتخاب من به خاطر برنامه هایی بود که داشتم و مجموعه وزارت علوم و در پس آن دولت، این برنامه را به عنوان ارتقای جایگاه دانشگاه علامه پذیرفته است از این رو اگر در این سمت باقی بمانم آن را انجام می دهم، اگر هم شخص دیگری جایگزین من شد آنها را انجام خواهد داد.

منبع: دانا

چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۳:۲۹
کد خبر : 57343
بازدیدها: 322

پاسخی بگذارید »