یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ترفندهاي خانه داري

جنگ با لکه ها را بیاموزیم

danesheroz1 تیر ۷, ۱۳۹۲ ۰
جنگ با لکه ها را بیاموزیم

دانش روز: در هر خانه ای، نظافت مسئله مهمی به شمار می رود و شاید به همین دلیل هر خانمی سعی دارد خانه ای تمیز و مرتب داشته باشد

به گزارش دانش روز، اما بعضی اوقات، بعضی چیزها این تلاش را از نتیجه ای که انتظار داریم دور می کند. یکی از این بعضی چیزها، لکه هایی است که گاهی روی دیوار، مبل، فرش و… دیده می شود. لکه های کوچکی که می تواند زحمات خانم خانه را بی نتیجه کند. این لکه ها قدری هم سمج هستند و اغلب به راحتی از بین نمی رود. پس یکی از فنون خانه داری، مقابله صحیح با آن هاست. پیش از هر چیز باید بدانیم هر لکه ای باید به روش خاص خودش پاک و تمیز شود. مثلاً روش پاک کردن لکه روی پرده با لکه روی سرامیک تفاوت دارد.

لکه های روی فرش

اگر فرش شما لک شد، پیش از هر کاری به خاطر داشته باشید هیچ وسیله ای روی آن نکشید زیرا این کار باعث پخش شدن لکه می شود در ضمن برای لکه گیری فرش باید از پارچه سفید استفاده کنید. سعی کنید اگر لکه ای روی فرش ایجاد شد، همان موقع آن را تمیز کنید زیرا هر چه بیشتر بماند دیرتر از بین می رود.

* اگر چای یا قهوه روی فرش ریخت، برای پاک کردنش اسفنجی تمیز را در مقداری آب نیم گرم و پودر لباسشویی فرو ببرید و لکه را با آن تمیز کنید. این کار را آنقدر ادامه دهید تا اثری از لکه بر جای نماند.

* لکه خودکار و جوهر را نیز می توانید با یک اسفنج که به شیر آغشته شده است پاک کنید. برای این کار از دوغ هم می توانید استفاده کنید. اگر موقع خوردن آبمیوه مقداری از آن روی فرش ریخت؛ ابتدا روی آن نمک بپاشید و پس از مدتی با پودر لباسشویی و آب ولرم تمیز کنید. لکه شیر را هم می توان با مقداری آب نیم گرم و پودر لباسشویی و استفاده از یک اسفنج تمیز پاک کرد.

* اما اگر رنگ مو روی فرش ریخت بلافاصله آن را با آب ولرم و پودر لباسشویی پاک کنید. لکه واکس روی فرش را نیز می توان با پارچه آغشته به مایع ظرفشویی و آب ولرم از بین برد.

 لکه های روی لباس

* لباس های ما به ویژه بچه ها نیز در معرض لک شدن با انواع و اقسام مواد است. به عنوان مثال اگر لباس شما خونی شد، باید بلافاصله آن را با آب سرد بشویید زیرا خون هر چه بیشتر روی لباس بماند، تمیز کردن آن مشکل تر می شود. پس در اولین فرصت لباس خود را با آب سرد و صابون بشویید تا لکه خون از بین برود.

* لکه های چربی نیز علاقه خاصی به لباس ها دارند. اگر روی لباس یا سفره چرب شد، طوری که با شستن هم از بین نمی رود؛ لباس یا سفره را یک روز کامل در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید؛ خواهید دید که لکه ها از بین می روند. سپس می توانید لباس تان را بشویید. این کار یک راه حل دیگر هم دارد؛ شما باید محلول نمک و الکل تهیه و لباس یا سفره را با آن خیس کنید. بعد از بین رفتن لکه هم آن را آبکشی کنید.

 لکه های روی مبل

* لکه های روی مبل همیشه باعث بد شکل شدن مبلمان خانه می شود؛ پس بهتر است آن ها را هر چه زودتر تمیز کنید. پس یادمان بماند اگر نوشابه روی مبل ریخت آن را خیلی زود تمیز کنیم؛ برای این کار کمی نمک روی لکه بپاشید و سپس با اسفنجی خیس آن را پاک کنید تا اثری از لکه بر جای نماند.

* اثر سوختگی یا زردی سیگار را هم می توانید با یک حبه قند از بین ببرید. روش کار هم ساده است، قند را روی لکه بمالید و آن قدر این کار را ادامه دهید تا لکه پاک شود. اگر این لکه روی الیاف مصنوعی ایجاد شده باشد، می توانید با آبلیمو آن را پاک کنید.

* اگر جنس رویه مبل از پارچه کرکدار بود با کمی شیر آن را خیس کنید بعد با پنبه لکه را پاک کنید و در آخر با آب و صابون لکه شیر را هم از بین ببرید.

* لکه جوهر روی مبل را هم می توان از بین برد. مراحل کار از این قرار است؛ اول آن را خیس کنید و کمی نمک روی لکه بریزید؛ سپس با پنبه محل را تمیز کنید. این کار راه دیگری هم دارد، ابتدا محلول گلیسیرین و آمونیاک را روی لکه بمالید و سپس با آب و پودر دستی خوب رویه مبل را شست وشو دهید. برای پاک کردن لکه چربی رویه مبل هم باید کمی محلول نمک و الکل روی آن بمالید. اگر جنس رویه مبل ابریشمی باشد، راه ساده تری هم وجود دارد. با یک برگ کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.

منبع:خراسان نیوز

جمعه ۷ تیر ۱۳۹۲ - ۲۳:۵۵
کد خبر : 33104
بازدیدها: 239

پاسخی بگذارید »