پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

جنجال افشای اطلاعات محرمانه کاخ سفید درباره ایران

danesheroz خرداد ۶, ۱۳۹۲ ۰
جنجال افشای اطلاعات محرمانه کاخ سفید درباره ایران

بازتاب ساخت سکوهای جدید پرتاب موشک در ایران، ادعاهای مطبوعات منطقه درباره حضور ایران در سوریه و دیگر منازعات منطقه ای، تلاش جدی شرکت های گردشگری مصری برای توسعه روابط با ایران و اقدامات دولت آمریکا برای کشف منشأ افشای اطلاعات محرمانه مربوط به ایران، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است

بازتاب ساخت سکوهای جدید پرتاب موشک در ایران، ادعاهای مطبوعات منطقه درباره حضور ایران در سوریه و دیگر منازعات منطقه ای، تلاش جدی شرکت های گردشگری مصری برای توسعه روابط با ایران و اقدامات دولت آمریکا برای کشف منشأ افشای اطلاعات محرمانه مربوط به ایران، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

جنجال افشای اطلاعات محرمانه کاخ سفید درباره ایران
به گزارش «تابناک»، خبر ساخت سکوهای پرتاب موشک جدید در ایران، از جمله اخباری است که از روز گذشته تاکنون بازتاب کم و بیش گسترده ای در مطبوعات بین المللی داشته است. روزنامه «جروزالم پست» از جمله مطبوعاتی است که به این موضوع پرداخته و به نقل از سردار احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران می نویسد وزارت دفاع ایران بخش هوافضای سپاه پاسداران، به طور مشترک یک سکوی پرتاب موشک سطح به سطح جدید را تولید کرده اند. در این مطلب همچنین اشاره شده که سردار وحیدی گفته ایران به هرگونه تجاوزی به سختی پاسخ داده و هر دشمنی را از حمله پشیمان می کند. با این حال، این روزنامه در مطلب خود تلاش کرده دستاوردهای نظامی ایران، از جمله این مورد جدید را زیر سوال ببرد و مدعی شده از آنجا که راهی برای تأیید وجود این دستاوردها وجود ندارد، می توان در گفته های وزیر دفاع ایران تردید کرد.
با این حال، اغلب مطبوعات دیگری که به این خبر پرداخته اند، از موضعی متفاوت به موضوع نگریسته و آن را دستاوردی جدید برای ایران در حوزه دفاعی دانسته اند.
جنجال افشای اطلاعات محرمانه کاخ سفید درباره ایران
اما با ادامه درگیری ها در سوریه و بر هم خوردن توازن نیروها به ضرر مخالفین در این کشور، ادعاهای رسمی و غیررسمی علیه ایران نیز در سطح منطقه افرایش می یابد. در این زمینه، برخی مطبوعات کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، همچون «گالف نیوز»، با انتشار مطالبی مشابه مدعی شده اند حزب الله لبنان «به دستور ایران» وارد عرصه درگیری ها در سوریه شده است. این روزنامه ادعا می کند که حزب الله این امر را حتی به قیمت ضربه خوردن به اعتبار خود در سطح جهان عرب پذیرفته است. به بیان این روزنامه، حضور و مشارکت حزب الله در درگیری های سوریه ناشی از تصمیم ایران برای حمایت از دولت اسد تا آخرین لحظه است.
جنجال افشای اطلاعات محرمانه کاخ سفید درباره ایران
روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» نیز از منظری دیگر به این فضاسازی ضدایرانی پیوسته و مدعی شده ایران قصد دارد حوزه های جنگ و درگیری را در منطقه خاورمیانه گسترش دهد. این روزنامه با بیان اینکه جهان عرب شاهد تحولات جدیدی در زمینه تقابل منطقه ای با ایران است، ادعاهای موجود درباره کشف یک پهپاد ایرانی در بحرین و همچنین پهپادی دیگر در شهر «القصیر» سوریه را دستاویز قرار داده و آن را نشانه ای از حرکت ایران در این مسیر دانسته است. البته الشرق الاوسط به این موارد اکتفا نکرده و به ادعاهای موجود درباره ارسال نیرو از سوی ایران به سوریه، وجود حلقه های جاسوسی ایران در کشورهای عرب منطقه و ارسال سلاح از سوی ایران برای مخالفین یمنی نیز پرداخته است. این روزنامه، جمله این موارد را نشانه ای از تهاجمی شدن سیاست خارجی ایران دانسته است.
جنجال افشای اطلاعات محرمانه کاخ سفید درباره ایران
در میان دیگر مطالب، موضوع روابط ایران و مصر در حوزه گردشگری، همچنان از موضوعات جالب توجه مطبوعات و رسانه های مصری است. سایت انگلیسی روزنامه «المصری الیوم» می نویسد شرکت های گردشگری مصری که در بازار ایران فعالیت می کنند، اخیراً کنسرسیومی را تشکیل داده اند تا آن ها را قادر به همکاری با ایران کرده و اصول راهنمای روابط را تنظیم نماید. «هشام زعزوع»، وزیر گردشگری مصر روز گذشته در دیدار با نمایندگان این شرکت ها، از تشکیل چنین کنسرسیومی استقبال و اشاره کرده این نخستین بار است که چنین مجموعه ای در بخش گردشگری مصر شکل می گیرد. وی گفته بازار گردشگری ایران یکی از امیدوارکننده ترین بازارهاست و می تواند شمار زیادی گردشگر را به مقصد مصر گسیل کند.
جنجال افشای اطلاعات محرمانه کاخ سفید درباره ایران
در نهایت، روزنامه «گاردین» در مطلبی به نقل از «نیویورک تایمز»، از تلاش دولت آمریکا برای کشف منشأ انتشار اطلاعات محرمانه دولتی درباره نقش داشتن کاخ سفید در حملات سایبری علیه ایران خبر داده است. به نوشته این روزنامه، عوامل «اف بی آی» اخیراً بر مقامات دولتی آمریکا فشار وارد کرده و در تلاش برای یافتن منشأ افشای این اطلاعات محرمانه، پست الکترونیکی و تماس های تلفنی آن ها را کنترل می نمایند. این در شرایطی است که طی هفته های اخیر، موضوع اقدام غیرقانونی دولت آمریکا در کنترل تماس های تلفنی و اینترنتی خبرنگاران «آسوشیتدپرس» نیز به مسئله ای جنجالی در این کشور تبدیل شده است.
دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۰
کد خبر : 21117
بازدیدها: 203

پاسخی بگذارید »