دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

عارف در گفت وگوی ویژه خبری

جلوی توهین به هاشمی، موسوی، خاتمی و احمدی‌نژاد را می‌گیرم

danesheroz خرداد ۹, ۱۳۹۲ ۰
جلوی توهین به هاشمی، موسوی، خاتمی و احمدی‌نژاد را می‌گیرم

کاندیدای اصلاح‌طلب انتخابات ریاست جمهوری گفت: ‌من در برخورد با آقازاده‌ها کوتاه نمی‌آیم و در محور برنامه‌هایم مقابله با فساد از اولویت برتری برخوردار است

محمدرضا عارف کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری با مردم به صحبت پرداخت.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در عرصه حاضر شدید و آیا این تصمیم شخصی بوده یا از روی ضرورت منطق شما به دست آمده است؟ گفت: جا دارد که ابتدا سلام عرض کنم خدمت هموطنان عزیزم و هموطنان زرتشتی، یهودی، مسیحی و همه مسلمانان شیعه و سنی و خدمت همه اقوام ایرانی.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ضمن تشکر از فرصتی که در اختیارش قرار داده شده است، گفت: خوشحالم که بعد از ۴ سال یکی از اعضای کابینه اصلاحات فرصت پیدا کرد تا در خدمت مردم کشورش باشد.

عارف با اشاره به سال حماسه سیاسی گفت: حقیقتاً احساس خطر و نگرانی کردم و آمدم. نگران آرمان‌هایی هستم که بر اساس آن انقلاب کردیم. امروز در مقابل دانشجو و فرزندانم هم که سوال‌هایی می‌پرسند، نگران هستم که جوابگو باشم. نگران یکپارچگی و وحدت در کشور هستم. نگران گسست و شکافت نسل اول و سوم کشور هستم. نگران پیشرفت کشور هستم.

وی با بیان اینکه می‌خواهم در خصوص مردم‌سالاری دینی در کشورمان صحبت کنم، گفت: اعتقادمان بر این است که انقلاب ما مردمی‌ترین انقلاب دنیاست. رهبری انقلاب از یک جایگاه بالای معنوی برخوردار بودند، اما نگاهی که رهبری انقلاب به مردم داشت قابل تامل است. ایشان در اولین نطقش در دهه فجر ۵۷، در بهشت زهرا فرمودند که من به نمایندگی از سوی مردم دولت تشکیل می‌دهم و این جایگاه مردم‌سالاری ‌در نظام کشورمان است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه انقلاب با مشارکت جدی همه ایرانیان پیروز شد،‌ اظهار داشت: اطمینان رهبری به مردم طوری است که در کمتر از دو ماه نوع حکومت به رفراندوم گذاشته می‌شود و شما در هیچ کشور و انقلابی این وضعیت را سراغ نخواهید داشت و این افتخار انحصاری انقلاب اسلامی ماست.

عارف اضافه کرد: مردم به جمهوریت اسلامی رای می‌دهند و از یک طرف اسلامیت نظام به عنوان یک اصل مطرح است و روشن است رهبری انقلاب یک جایگاه معنوی و روحانی داشت و از طرفی جمهوریت انقلاب مطرح بود. با این شرایط انقلاب ما به پیروزی می‌رسد و نظام جمهوری اسلامی برقرار می‌شود و بلافاصله انتخابات برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه ما هرساله به طور متوسط در طول سی و چند سال گذشته یک انتخابات را داشته‌ایم و عموما انتخاباتمان پرشور و با مشارکت حداکثری همراه بود، تصریح کرد: باید تلاش کنیم انتخابات با حداقل نقض و عیب برگزار شود. باید شبهاتی که در انتخابات پیش می‌‌آید، رفع شود. نگرانی از تقلب و تخلف ‌بحث‌هایی است که متاسفانه در انتخابات پیش می‌آید، لذا همگان از دست‌اندرکاران انتخابات تا کاندیداها و چه مردم وظیفه داریم یک انتخابات پرشور و با اعتماد کامل برقرار کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: انتخابات را تجلی واقعی مردم‌سالاری دینی می‌دانیم و من به عنوان یک اصلاح‌طلب این نگاه را ‌به انتخابات ‌داشتم.

وی با طرح این پرسش که امروز با چه وضعی روبرو هستیم؟ تصریح کرد: وضعی که امروز با آن روبرو هستیم، ناشی از حاکمیت یک‌پارچه و کامل جریان اصولگرایی در ۸ سال گذشته است و این یک واقعیتی است که باید بپذیریم و این را هم ما قبول داریم و هم فکر می‌کنم خود اصولگرایان هم قبول داشته باشند. چه اتفاقاتی در ۸ سال گذشته رخ داد؟ بنابراین بود که سیاست ما اخلاقی شود اما اخلاق را سیاست‌‌زده کردیم بنابر این بود که اخلاق بر همه امور حاکم شود و اقدامات سلیقه‌ای و غیر کارشناسی از بین برود.

عارف با اشاره تلویحی به انتخابات سال ۸۸، اظهار داشت: انتخاباتی که بایدبه یک جشن ملی تبدیل می‌شد، متاسفانه به یک بازی باخت – باخت تبدیل شد. جناح‌های پیروز به جای اینکه از حضور پرشور حماسی مردم قدردانی کنند و حتی به جناح رقیب تبریک بگوید و تشکر کند، برخی از مردم را خس و خاشاک تلقی کرد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: فضای امنیتی متاسفانه بر بخش‌های مختلف کشور حاکم شد. بیشتر دانشگاه را مثال می‌زنم؛ به عنوان یک ناظر اعلام می‌کنم که فضای حاکم بر دانشگاه‌ها سال‌های گذشته یک فضای امنیتی بود که به هیچ وجه نه با روح حاکم بر قانون و نه با روح حاکم بر انقلاب و نه با منویات امام و رهبری سازگاری نداشت.

“نگاه این است که دانشجو باید سیاسی باشد و دانشگاه همانگونه که امام تاکید داشتند، باید کارخانه آدم‌سازی شود اما چه اتفاقاتی برای دانشگاه‌ها افتاد؟ دانشجو را به خاطر پرسش‌گری و فعالیت و حضور در انتخابات ستاره‌دار کردیم، استادها را بازنشسته و بازخرید کردیم، تشکل‌ها و انجمن‌های صنفی دانشجویان عموما منحل شدند”.

وی با بیان اینکه ما شاهدیم که در بخش فرهنگ هم نگاه امنیتی حاکم است، گفت: ما ادعایمان این است انقلاب ما فرهنگی‌ترین انقلاب دنیاست. ما با یک فرهنگ اسلامی روبرو هستیم و هیچ الهامی از دیگر فرهنگ‌ها نداریم و می‌توانیم مقابل آن فرهنگ‌ها قد علم کنیم.

عارف با طرح این پرسش که با فرهنگ چه کار می‌کنیم، خاطر نشان کرد: متاسفانه اتفاقاتی در سال‌های اخیر افتاد که زمینه‌ساز مشکلات و بداخلاقی‌ها شد، فضای دانشگاه‌ها در سال گذشته یک فضای بی روح و کسل‌کننده بود. من از اوایل سال ۹۱ برای اینکه تکلیف شرعی و اخلاقیم را نسبت به جوان، مردم و کشورم انجام بدهم، تصمیم گرفتم در دانشگاه‌ها حضور پیدا کنم تا یخ موجود در فضای دانشگاه را بشکنم.

“به دانشگاه‌های مختلف می‌رفتم،‌ دانشجویان عزیز ما مطالبات جدی دارند؛ پرسش‌های جدی در مورد یاران امام داشتند؛ من نمی‌توانستم به صورت جدی پاسخ بدهم. چه اتفاقی افتاد؟ ما بنا بود در انقلابمان الگوسازی کنیم و الگوهایمان را معرفی کنیم؛ ایران اسلامی ما همین بود؛ شما ببینید امام حسین (ع) الگوی مسلمانان دنیا بود. امام علی (ع) الگوی مردانگی و شجاعت بود.”

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه متاسفانه ما در سال‌های اخیر به جای الگوسازی الگوسوزی کرده‌ایم، اظهار داشت: این فضا به هیچ‌وجه نه با شئونات انقلاب و نه با جهت‌گیری‌های انقلاب و نه با سندچشم انداز ما سازگاری ندارد البته من بر این باورم در حوادث سال‌های گذشته همه ما مقصر بودیم‌ البته نمی‌خواهم به صورت جناحی برخورد کنم لذا همه ما مقصر هستیم و نمی‌توانیم پاسخگوی نسل سوم انقلاب باشیم.

وی افزود: ما نسل اولی‌ها که آخرین روزها و ماه‌ها و سال‌های مدیریت را طی می‌کنیم، مدیون نسل سوم هستیم. من نمی‌توانم پاسخگوی فرزندم باشم. متاسفانه در هر خانه‌ای که بحث سیاسی و انقلاب مطرح است، بین نسل اول و سوم اختلاف می‌افتد و مقصر آن ما نسل اولی‌ها هستیم‌ لذا باید تلاش بیشتری در این مقطع انجام دهیم و انشاءالله نسل اول را با جدیت در میدان قرار دهیم که بتوانند نسل سوم را در اداره صحیح کشور کمک کنند.

عارف با بیان اینکه در دهه عدالت و پیشرفت قرار داریم اظهار داشت: چرا بسیاری از مدیران با سابقه در کشور کنار گذاشته شوند و از توانایی‌هایشان استفاده نکنیم. اصولگرایان به صورت یکپارچه ۸ سال کشور را اداره کردند و فکر می‌کنم به این نتیجه رسیده‌اند که بدون حضور اصلاح‌طلبان نمی‌توانند کشور را اداره کنند و این یک واقعیتی است که به آن رسیده‌اند.

وی در پاسخ به سوالی د‌ر خصوص چرایی آمدنش به عرصه انتخابات گفت: آمده‌ام تا اخلاق و تدبیر را در کشورداری پیاده کنم؛ آمده‌ام تا اخلاق را بر همه شئون کشور حاکم کنم. آمده‌ام تا عقلانیت در کشورداری را بازگردانم؛ آمده‌ام تا کشور را در ریل صحیح پیشرفت و توسعه هدایت کنم، آمده‌ام تا با نفت بشکه‌ای ۱۰۰ دلار پدری شرمنده فرزند و پدربزرگی شرمنده نوه‌اش نباشد. آمده‌ام تا دیگر دانشجویی ستاره‌دار نشود یا استادی به خاطر اختلاف سلیقه از دانشگاه اخراج نشود.

وی افزود: آمده‌ام تا با توکل به خداوند و در چارچوب سند چشم‌ انداز کشور را در ریل پیشرفت و تعالی قرار دهم، آمده‌ام و تا آخر خواهم ماند تا به مطالبات به حق شما هموطنان عزیزم، زنان، جوانان، کارگران، کشاورزان و معلمان و هنرمندان پاسخگو باشم؛ آمده‌ام تا ۳۰ سال تجربه مدیریت کلان در بخش‌های مختلف و ۸ سال عضویت در کابینه آقای خاتمی را در توسعه کشور قرار دهم.

عارف در پاسخ به این سوال که فشارهای زیادی بر روی شما برای کناره‌گیری یا ائتلاف وجود دارد، دلیل این چیست؟ اظهار داشت: البته بیشتر این خبرها از اردوگاه مخالفین ماست و فکر می‌کنم شما از تنها کاندیدایی که این سوال را کردید، من بودم. حتی در بین اصولگرایان ‌از ائتلاف سه‌گانه که بنا بود حداکثر یک نفر آنها بماند، شما این سوال ر‌ا نکردید و این ترفندی است که جریان مخالف من به راه انداخته است، ولی من آمده‌ام با توکل به خداوند تا آخر می‌ایستم تا خواسته‌های به حق مردم را بیان کنم.

معاون اول دولت اصلاحات در باره اینکه شما شعارتان را معیشت، منزل و عقلانیت مطرح کرده‌اید، چگونه با این شعار بر مشکلات فائق خواهید آمد؟ گفت: این شعار نیست بلکه ایده من برای کشورداری است؛ اگر شعار بود که در یک صفحه خلاصه می‌شد ولی این برنامه مبتنی بر ۱۵۰ صفحه است و هم‌اکنون در سایت من قابل مشاهده است.

وی با بیان اینکه در معیشت ۵ حوزه را با اولویت مطرح کرده‌ام، به تشریح این اولویت‌ها پرداخت و تصریح کرد: مهمترین مسئله گرانی است که امیدواریم با ساز و کاری که در برنامه‌ام گنجانده شده، آن را کنترل و مهار کنم‌ البته اولین کارم کنترل دولت و جلوگیری از بی‌انضباطی مالی و استقراض از بانک مرکزی است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به رقم ۶۵ هزار میلیاردی نقدینگی در سال ۸۳ و افزایش آن به ۴۵۰ هزار میلیارد در سال جاری اظهار داشت: بنا داریم براساس تجربه موفق دوران اصلاحات تورم را به زیر ۱۰ درصد برسانیم.

عارف یکی دیگر از حوزه‌های مدنظرش را اشتغال دانست و با انتقاد از نرخ بیکاری بخصوص در میان فارغ‌التحصیلان خارجی خاطرنشان کرد: ما برنامه داریم که سالانه یک میلیون شغل ایجاد کنیم.

وی از طرح مسکن ماندگار خود گفت و افزود: الان مسکن مهر با مشکلاتی روبروست ولی مسکن مهر با اولویتی ‌برای جوانان در زمین‌های داخل شهر که در دست دولت است، به طور جدی این مسئله را پیگیری می‌کند.

معاون اول دولت اصلاحات سلامت را یکی دیگر از اولویت‌های خود دانست و اظهار داشت: علاوه بر این افزایش رشد اقتصادی به ۸ درصد بخشی از جهت‌گیری‌های معیشتی بنده است.

به گفته وی، تک نرخی کردن ارز یکی از برنامه‌های جدی است که دنبال خواهد شد و این تجربه موفق وجود داشته که نرخ ارز از سال ۸۲ تا ۸۷ ثابت مانده است.

عارف با تاکید بر اینکه سیاست‌های اصل ۴۴ را نجات بخش اقتصاد کشور است، اظهار داشت: خصوصی‌سازی به معنای واقعی و اجرایی کردن سیاست‌های اصل ۴۴ را به طور جدی دنبال خواهم کرد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه به منزلت اشاره کرد و گفت: منزلت آرزوی دیرینه تفکر اصلاح‌طلبی است. اصلاح‌طلبی یعنی منزل و منزلت یعنی کرامت و شرافت ایرانیان که ما برای این برنامه داریم.

وی افزود: رعایت حقوق تمام ایرانیان بویژه اقوا‌م و اقلیت‌ها با توجه به آنچه در قانون اساسی آمده است، مورد تاکید بنده است. پیشنهادی به بنده شده که از آن استقبال کرده‌ام تا معاون اقوام را در ریاست جمهوری قرار دهم و مطالبات این قوم‌ها را پیگیری کنم.

عارف یکی دیگر از برنامه‌های خود را جلوگیری از توهین به شهروندان دانست و تصریح کرد: متاسفانه امروز اخلاق وضعیت نامناسبی دارد و من جلوی توهین به روسای جمهور و نخست‌وزیران سابق همچون آقایان موسوی، خاتمی، هاشمی و احمدی‌نژاد را می‌گیرم اما اگر به خود من توهین شود، هیچ نمی‌گویم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری به عقلانیت اشاره کرد و اظهار داشت: عقلانیت یعنی مملکت‌داری با عقل و شعور به جای شعار عقلانیت یعنی ثبات مدیریت و ثبات در تصمیم‌گیری و سیاست‌ها. نباید برنامه‌ریزی ما سلیقه‌ای باشد به عنوان مثال در یک استان شاهد بودیم که در چهار سال ۶ استاندار عوض شده است. سوال این است که چگونه استاندار در این مدت کوتاه می‌تواند برنامه توسعه استان را دنبال کند.

وی با بیان اینکه عقلانیت بدین معناست که با توهین به دیگران هزینه کشور را بالا نبریم، گفت: نگاهی که من به عقلانیت در ۳۰ سال گذشته داشتم، این بوده است که اگر نمی‌توانم درآمد ملی را زیاد کنم، هزینه ملی را افزایش ندهم‌ اما متاسفانه شاهدیم که گاهی با موضعگیری‌ها از جیب مردم هزینه می‌کنیم. ما باید جلوی این کار را بگیریم.

به گفته عارف عقلانیت یعنی استفاده از همه کارشناسان و نخبگان مستقل است وابستگی‌های جناحی آنان؛ عقلانیت یعنی استفاده از مدیران باتجربه.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما طبق اظهاراتتان گفته‌اید که یک میلیون شغل به صورت سالانه ایجاد می‌کنید، چگونه این کار را خواهید کرد؟ اظهار داشت: ما تجربه بسیار موفق دوران اصلاحات را داشته‌ایم. بالاترین رشد جمعیت در دهه ۵۵ تا ۶۵ بوده است که اکثر این افراد در دوران آقای خاتمی بالای ۱۵ سال داشتند و نیاز به کار داشتند. برنامه‌ریزی که در آن زمان علی‌رغم اینکه نفت با بشکه‌ای زیر ۱۰ دلار فروخته می‌شد، صورت گرفت، این بود که بطور متوسط سالانه ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کردیم.

وی ادامه داد: با استفاده از این تجربه و به کمک کارشناسان داخلی و خارجی که در تدوین این برنامه من را کمک کردند، هدفگذاری یک میلیون شغل را انجام دادیم که این امر دست یافتنی است تا نرخ بیکاری را به زیر ۱۰ درصد برسانیم.

عارف با بیان اینکه نرخ بیکاری در بین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تقریبا دو برابر سایر اقشار است، به جهت‌گیری اصلی‌اش اشاره کرد و گفت: جهت‌گیری اصلی ما ثبات اقتصادی و احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به عنوان مغز متفکر برنامه‌ریزی و نظارت کننده است.

معاون اول دولت اصلاحات اشاره‌ای نیز به بهبود فضای کسب و کار داشت و اظهار داشت: متاسفانه شاخص‌های مربوطه وضعیت نامطلوبی را ادامه می‌دهد. ما در سال ۸۴ رتبه ۱۱۳ را داشتیم که البته خوب نبود ولی الان رتبه ۱۴۵ را داریم‌ بنابراین باید در فضای کسب و کار فعالیت جدی بکنیم.

وی با بیان اینکه مجلس قانون بسیار خوبی را در این باره تدوین کرده ‌که باید اجرایی شود، به فعال کردن بخش صنعت نیز اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه صنعت به حالت نیمه‌تعطیل درآمده است. این در حالی است که بخش مهمی از اشتغال ما در این حوزه است اما در سال ۹۰ به خاطر تعطیلی کارخانجات اشتغال ما منفی بود.

‌عارف گفت: ما باید جذب سرمایه را به طور جدی دنبال کنیم تا سرمایه‌گذار با اطمینان سرمایه‌گذاری کند و ما سرمایه‌اش را تضمین کنیم.

وی افزود: باید سرمایه‌های خرد و جزئی که امروز وارد بازارهای واسطه‌ای و خرید و فروش ارز و طلا شده، به تولید برگردد. باید سرمایه خارجی را جذب کنیم. الان رشد سرمایه‌گذاری خارجی در کشور ما کمتر از متوسط جهانی است که البته ما برای آن برنامه داریم و ‌اولین کار ما توسعه صنعت گردشگری است که ما در این زمینه نگاه فرهنگی هم داریم.

به گزارش تسنیم معاون اول دولت اصلاحات در ادامه برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری در شبکه ۲ سیما طی سخنانی با اشاره به برنامه‌های خود برای توسعه کشور و حل مشکلات کنونی گفت: ما پیش‌بینی کردیم تا سالانه ۲۰۰ هزار فرصت شغلی بوجود بیاید و همچنین برنامه دیگر من توسعه بخش فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات است چرا‌که امروز بخش مهمی از اشتغال در کشورهای پیشرفته از بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات است و این فناوری در توسعه اشتغال در سایر بخش‌ها موثر است‌ بنابراین ما به صورت جدی به دنبال توسعه این فناوری هستیم.

وی ادامه داد: همچنین برنامه دیگر ما ایجاد ارزش افزوده انرژی در کشور است؛ ما باید سعی کنیم نفت خام نفروشیم و با توسعه انرژی هم ارزش افزوده بوجود آوریم و هم اشتغال ایجاد کنیم، همچنین یکی دیگر از برنامه‌های من استفاده از موقعیت‌ جغرافیایی کشورمان است چرا‌که ایران در یک موقعیت جغرافیایی بسیار ویژه حضور دارد. به عنوان مثال پرواز هواپیماهایی که از فراز ایران می‌گذرند، حداقل به صورت سالانه ۵۰۰ میلیون ریال برای ما درآمد خواهد داشت که عملا این را از دست داده‌ایم و فکر می‌کنیم که این طرح علاوه بر اشتغال‌زایی می‌تواند امنیت ملی ما را هم بالا ببرد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری همچنین تصریح کرد: امیدوارم با این طرح‌ها و ایده‌ها بتوانیم به اشتغال حداقل یک میلیون برسیم البته من اهل وعده دادن نیستم و اگر وعده‌ای دهم، به آن عمل می‌کنم که در مورد اشتغال هم مطمئن هستم که می‌توانم تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار شغل ایجاد کنیم اما قولی که به مردم می‌دهم، این است که یک میلیون شغل بوجود آورم.

عارف در پاسخ به سوال مجری برنامه که درباره گفته این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در مورد اینکه نمی‌توانیم با آزمون و خطا کشور را پیش ببریم، پرسیده بود، تصریح کرد: ما در دهه چهارم انقلاب هستیم و سند چشم‌انداز را پیش رو داریم و به استناد این سند باید رتبه اول منطقه و یک کشور پیشرفته شویم بنابراین نمی‌توانیم روش آزمون وخطا را دنبال کنیم.

وی تاکید کرد: عنان کشور باید به دست کسی باشد که سابقه اجرایی او نشان می‌دهد که چنین توانائی‌هایی را دارد؛ من سابقه گسترده‌ای دارم که از معاون وزیری گرفته تا ریاست دانشگاه و معاون اولی رئیس جمهور در آن است. کشور و نظام برای من هزینه‌های زیادی کرده تا من تجربه کنم و به اینجا برسم بنابراین آیا می‌توان اشتباهاتی که مثلا من در سن ۲۶ سالگی و به عنوان معاون وزیر داشته‌ام، در این زمان هم داشته باشم و آیا می‌توان اشتباهاتی که در دهه اول انقلاب رفتیم، در دهه چهارم هم برویم؟

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه کشور نمی‌تواند وارد آزمون و خطا شود، گفت: به استناد توانایی خودم فکر می‌کنم که این توانایی را دارم تا عنان دستگاه اجرایی و بر عهده بگیرم. من در واقع عملاً مجری برنامه سوم توسعه بودم و موفق‌ترین برنامه در کشور نیز برنامه سوم توسعه بود.

عارف با اشاره به دوره معاون اولی‌اش در دولت اصلاحات، خاطرنشان کرد: وقتی در سازمان مدیریت بودم، آقای خاتمی چندبار نزد من نگرانی خود را از چندنرخی بودن ارز را عنوان کرد چرا‌که چندنرخی بودن ارز فساد و راند می‌آورد. خاتمی گفت آرزوی من این است که ارز تک نرخی شود و من هم به یکی از دوستان که در بانک مرکزی بود، گفتم که آیا می‌توانید این آرزوی به حق آقای خاتمی را به ثمر برسانید.

وی افزود: البته این موضوع در دهه ۷۲ و ۷۳ نیز مطرح شده بود اما اجرایی نشد. دوستم به من گفت که می‌شود یک کار شعاری و موقتی در این زمینه انجام داد اما من گفتم که نه؛ خواست آقای خاتمی این است که این کار ماندگار شود که وی نیز گفت ۶ میلیارد دلار هزینه دارد و دولت باید ما‌به‌التفاوت تمام ال‌سی‌ها را پرداخت کند. من این جمع‌بندی را به آقای خاتمی گفتم و ۶ میلیارد دلار هزینه کردیم و به این ترتیب ارز تک‌رقمی شد و تا سال ۸۶ یا ۸۷ هم تک‌نرخی بود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوریت تصریح کرد: خاطره‌ای که ذکر کردم، بیانگر توانایی و ظرفیتی است که من دارم و نشان می‌دهد که می‌توانم به وعده‌هایی که دادم، عمل کنم.

عارف در پاسخ به پرسش مجری برنامه در مورد فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای گفت: در پروژه هسته‌ای بر این باور هستم که این موضوع سیاسی است چرا‌که همه دنیا می‌دانند ‌ما قصد فعالیت صلح‌آمیز داریم چرا‌که بر اساس سند چشم‌انداز ما می‌خواهیم از همه فناوری‌ها استفاده کنیم که یکی از فناوری‌ها نیز فناوری هسته‌ای است. از اول هم موضع ما استفاده صلح‌آمیز بود و از این حق خود نیز کوتاه نمی‌آییم.

وی ادامه داد: متاسفانه پرونده ما سیاسی شد و راه‌حل سیاسی هم می‌طلبد بنابراین اگر یک اجماع خوبی در دنیا برای خودمان ایجاد کنیم و دستگاه دیپلماسی خود را تقویت کنیم، می‌توانیم این موضوع را حل کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: باید دستگاه دیپلماسی کشور که همان وزارت امور خارجه است، تقویت شود و این وزارتخانه باید تنها پل ارتباط ایران با کشورهای خارجی باشد البته باید از سفرای برجسته هم استفاده کنیم، ‌البته باید در کنار دیپلماسی سیاسی از دیگر مزیت‌های خود به درستی استفاده کنیم مثل دیپلماسی علمی، دیپلماسی ورزشی، مبادله فرهنگی و مبادله رسانه‌ای چرا‌که سفرای ما اکنون در کشورهای دیگر برای رساندن دیدگاه‌های ما تلاش‌های بسیاری می‌کنند که با مبادله فرهنگی و رسانه‌ای می‌توانیم دیدگاه‌های خود را به راحتی به کشورهای دیگر نشان دهیم.

محمدرضا عارف کاندیدای اصلاح‌طلب یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ‌اظهار داشت: ایرانیان عزیز خارج کشور عموماً از نخبگان هستند که متاسفانه از این نخبگان استفاده نمی‌شود و کشور به یک اتوبان یک طرفه تبدیل شده است که این نخبگان به خارج از کشور می‌روند و برگشتی ندارند. من این اتوبان یک طرفه را به اتوبان دو طرفه تبدیل می‌کنم.

کاندیدای اصلاح‌طلب یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با تاکید بر تعامل با ایرانیان خارج از کشور تصریح کرد: باید با ایرانیان خارج از کشور تعامل حداکثری صورت گیرد و از ظرفیت آنها استفاده کنیم. اگر هر نخبه ایرانی ۱۰۰ نفر را در خارج از کشور درباره سیاست‌های کشور توجیه کند، ۴۰۰ میلیون نفر در دنیا درباره دیدگاه‌های ما توجیه می‌شوند.

وی اظهار داشت: ما باید روند رفت و آمد نخبگان را به داخل کشور تسریع دهیم و نباید نگاه‌ امنیتی داشته باشیم بلکه باید اجازه ‌دهیم استادان و محققان به کشور رفت و آمد کنند.

عارف با اشاره به ظرفیت‌های برخی از مهره‌های سیاسی کشورمان، گفت: ما در داخل کشور ظرفیت‌های بسیار زیادی داریم؛ به عنوان مثال آقای هاشمی‌رفسنجانی از استوانه‌های نظام هستند و روابط خوبی با کشورهای عربی دارند که می‌شود از این روابط حسنه استفاده کرد. همچنین آقای خاتمی مبتکر ایده گفت‌وگوی تمدن‌ها روابط خوبی با کشورهای مختلف دارد؛ چرا از این عزیزان به عنوان سفرای عالی‌رتبه استفاده نمی‌کنیم؟

کاندیدای اصلاح‌طلب یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، افزود: اگر از این ظرفیت‌ها خوب استفاده شود، پرونده سیاسی هسته‌ای نیز بسته می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که چقدر انتقادپذیر هستید، ‌به به دوران ریاست خود در دانشگاه تهران اشاره کرد و اظهار داشت: من رئیس دانشگاه تهران بودم و رئیس دانشکده حقوق را عوض کردم، در این شرایط تعدادی از دانشجویان به جلسه کاری من آمدند و شروع به فحاشی کردند و بعد از ۱۰ دقیقه فحاشی وقتی دیدم خسته شدند لذا من گفتم خب؛ بفرمایید بیرون.

عارف با اشاره به دوران ریاستش در دانشگاه تهران گفت: یک فرد دیگری هم می‌خواست در دانشگاه استخدام شود اما من دیدم از ایشان خطایی سر زد و به همین دلیل اجازه استخدام به وی را ندادم، به همین دلیل تعدادی از دانشجویان در پشت دفتر من اعتصاب کردند و من آنها را نوازش می‌کردم و از آنها‌ می‌خواستم بعد از کلاس درسشان باز هم بیایند و به اعتصاب‌شان ادامه دهند. من حتی یک نفر از دانشجویان را به کمیته انضباطی معرفی نکردم، زیرا رئیس دانشگاه بودن سعه صدر می‌خواهد.

کاندیدای اصلاح‌طلب یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با بیان اینکه اصلاح طلبی یعنی سعه صدر اظهار داشت: من در مقابل بسیاری از انتقادات به طور آگاهانه سکوت می‌کنم. اگر ببینم امنیت ملی در خطر است، مدت‌ها سکوت می‌کنم. در کنار شورای عالی مشاورین شورای منتقدین تشکیل خواهم داد و به آنها حقوق خواهم داد که از من انتقاد کنند.

وی در پاسخ به این سوال که چه برنامه‌ای برای مبارزه با فساد دارید؟ خاطر‌نشان کرد: یکی از مهمترین برنامه‌های من مقابله با فساد است اما در فساد اصلی ترین کار پیشگیری است نه مچ گیری. در بسیاری از موارد این مسئله با تذکر حل می‌شود متاسفانه نهادهای نظارتی خوشحال می‌شوند وقتی یک سوژه می‌بینند، جلوی آن را نمی‌گیرند و پس از آنکه این سوژه به فساد منجر شد، با آن برخورد می‌کنند اما من در گام اول با فساد برخورد جدی می‌کنم.

عارف تصریح کرد: من در برخورد با آقازاده‌ها کوتاه نمی‌آیم و در محور برنامه‌هایم مقابله با فساد از اولویت برتری برخوردار است. مهم‌ترین عامل برخورد با فساد گردش اطلاعات است. ما باید اطلاعات کامل مناقصه‌ها را در اختیار مردم قرار دهیم. من افراد را به عنوان یک رکن در مقابل فساد می‌دانم و یک شورای مقابله با فساد در کشور تشکیل می‌دهم.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه چقدر قانون‌مدار هستید، گفت: بنده به اصفهان منتقل شدم و همسرم در شیراز دانشجوی پزشکی بود اما من از قدرت خود برای انتقال همسرم به اصفهان استفاده نکردم، چراکه مصر به اجرای قانون هستم و به هیچ وجه در مورد نزدیکانم از قانون کوتاه نمی‌آیم اما در برخورد با خودم در مقابل منافع ملی از حق خودم می‌گذرم.

مرجع : تسنیم

پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۲۵
کد خبر : 22324
بازدیدها: 233

پاسخی بگذارید »