پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش

جزئیات نحوه پوشش و لباس دانش‌آموزان دختر و پسر در مدارس کشور+مقررات انضباطی

danesheroz خرداد ۵, ۱۳۹۲ ۰
جزئیات نحوه پوشش و لباس دانش‌آموزان دختر و پسر در مدارس کشور+مقررات انضباطی

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به موضوع پوشش و لباس دانش‌آموزان در محیط مدرسه، گفت: نحوه پوشش مناسب و صحیح دانش‌آموزان پسر و دختر و چگونگی ظاهر آنها، در آیین نامه اجرایی و انضباطی مدارس به صورت کامل تعریف شده است

“مهدی نوید‌ادهم”دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش ، در پاسخ به این پرسش که آیا برای موضوع نحوه پوشش و لباس دانش‌آموزان در مدرسه و همچنین میزان کوتاهی موی سر پسران قانونی تعریف شده است یا خیر؟ اظهار کرد: شورای عالی آموزش و پرورش در این خصوص مصوبه‌ای را ارائه کرده و در آیین نامه اجرایی و انضباطی مدارس، به طور کلی به این موضوع پرداخته شده است.

 

وی ادامه داد: نحوه پوشش مناسب و صحیح دانش‌آموزان پسر و دختر و چگونگی ظاهر آنها، در آیین نامه اجرایی و انضباطی مدارس به صورت کامل تعریف شده است.

 

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه ادارات آموزش و پرورش در استانها و مناطق، موظف هستند که برحسن اجرای این آیین نامه نظارت داشته و براساس آن عمل کنند، گفت: شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص رنگ و مدل لباس مصوبه ای ندارد، اما به طور کلی باید پوششی که دانش آموز در مدرسه استفاده کند، مناسب و مطابق با آیین نامه اجرایی و انضباطی تعریف شده باشد.

 

به گزارش پانا، در آیین نامه‌ای که به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسیده است، درخصوص نحوه پوشش و لباس دانش‌آموزان آمده است:

 

– لباس دانش‌آموزان باید از نظر دوخت و رنگ، ساده و دارای ظاهری آراسته و متناسب با محیط آموزشی و تربیتی مدرسه باشد.

 

– دانش‌آموزان باید علاوه بر استفاده از پوشش مناسب در مدرسه، در آمد و رفت به مدرسه نیز از لباس و پوشش مناسب و فاقد هرگونه تصویر و نوشته استفاده کنند.

 

– لباس دانش‌آموزان علاوه بر پوشش، نشان وقار و عفاف آنان است، شکل و دوخت لباس آنان باید با شئون اسلامی متناسب باشد.

 

– پوشش دانش‌آموزان دختر شامل ۱) چادر، مانتو، شلوار، مقنعه ۲) مانتو، شلوار و مقنعه است.

 

تبصره ۱ ـ چادر بهترین حجاب و مناسب ترین پوشش است. شایسته است مدیران مدارس ضمن رعایت عدم اجبار، دانش‌آموزان دختر را به استفاده از آن تشویق و توصیه کنند.

 

تبصره ۲ ـ رنگ مانتو، شلوار و مقنعه دانش‌آموزان دختر باید ضمن توجه به شرایط سنی و جغرافیای از میان رنگ‌های مناسب انتخاب شود.

 

براساس این گزارش، بر طبق مقررات انضباطی مصوب شورای عالی آموزش و پرورش، دانش‌آموزان در دوران تحصیل موظفند موازین اسلامی و مقررات آموزش و پرورش را در اخلاق و رفتار خویش رعایت کنند. در بخشی از این آیین نامه چنین توصیه شده است:

 

استفاده از لباس، کفش، جوراب ساده و مناسب و اصلاح موی سر متناسب با شئون دانش‌آموزی برای پسران و رعایت حجاب مناسب برای دختران.

 

خودداری از به کار بردن وسایل تجملی و آرایشی و پرهیز از همراه آوردن اشیاء گران بها و وسایل غیر مرتبط با امور تحصیلی به مدرسه.
منبع :پانا

یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۹
کد خبر : 20680
بازدیدها: 143

پاسخی بگذارید »