سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

جزئیات دقیق برگزاری امتحانات خردادماه دانش‌آموزان/ نحوه طراحی سوالات/ زمان اعلام نتایج

28 danesheroz اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۲ ۰
جزئیات دقیق برگزاری امتحانات خردادماه دانش‌آموزان/ نحوه طراحی سوالات/ زمان اعلام نتایج

امتحانات سراسری و نهایی دانش‌آموزان سراسر کشور امسال به علت برگزاری انتخابات در ۲۴ خردادماه کمی زودتر نسبت به ادوار گذشته برگزار و تمامی امتحانات از فردا ۲۵ اردیبهشت ماه آغاز و تا ۲۰ خردادماه به اتمام خواهد رسید

به گزارش دانش روز، در خرداد ماه ۹۲، دو انتخابات بزرگ ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا برگزار خواهد شد و از آنجایی که آموزش و پرورش یکی از مهم‌ترین دستگاه‌های اجرایی مشارکت کننده در انتخابات پیش رو است، مقرر شده که امتحانات نهایی و داخلی نسبت به سال گذشته زودتر آغاز و امتحانات تمامی مقاطع تحصیلی از ۲۵ اردیبهشت آغاز و تا ۲۰خردادماه به اتمام می‌رسد.

آموزش و پرورش به لحاظ نیروی انسانی و فضاهای مدارس در انتخابات پیش رو درگیر است، بنابراین باید امتحانات زودتر آغاز شوند تا زودتر نیز به پایان برسند تا زمان لازم برای آمادگی فرهنگیان و آماده سازی مدارس فراهم شود.
طراحی۱۰۰درصدی سوالات به صورت الکترونیکی
ضریب امنیت بالای سوالات با تعریف رمز برای هر سوال

“عبدالامیر عرفی” رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش  درخصوص نحوه طراحی سوالات امتحانات نهایی خردادماه سال جاری، اظهار کرد: ۱۰۰درصد سوالات به صورت الکترونیکی طراحی شده است.

وی با بیان اینکه گروه طراحی سوالات و همچنین گروه بازبین، چندین بار سوالات را مورد بررسی قرار داده اند ، گفت: سوالات طراحی شده پس از بازبینی های صورت گرفته، درنرم افزارهای مخصوص بارگذاری شدند و برای هر سوالی نیز یک رمز تعریف شده است.
عرفی افزود: در حال حاضر سوالات در اختیار ادارات کل استانها و مناطق آموزشی قرار گرفته است، حوزه های تکثیر نیز مکلف هستند یک شب قبل از برگزاری هر آزمون با اجرای تشریفات تعریف شده (باز کردن رمز توسط حراست و ابلاغ به حوزه تکثیر) سوالات را تکثیر کرده و سپس به حوزه اجرای امتحانات انتقال دهند.

سوالات صرفاً از مطالب کتابهای درسی است
بخش محدودی از سوالات، مفهومی است

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که سوالات امتحانی در چه سطحی طراحی شده اند، گفت: دبیران شاغل و مجرب در ادارات آموزش و پرورش مناطق در طراحی سوالات همکاری داشتند و همچنین از بانک سوالاتی که توسط آموزش و پرورش استانهای مختلف تهیه شده، در طراحی سوالات استفاده شده است.

وی خاطرنشان کرد: سوالات به نوعی طراحی شده است که همه استعدادهای دانش آموزان در سراسر کشور مورد نظر قرار گیرد.
عرفی با بیان اینکه سوالات، دقیقاً بر مبنای مطالبی است که در کتابهای درسی درج شده است، افزود: به هیچ عنوان از سایر منابع خارج از کتاب سوالی طرح نمی شود.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: البته بخش محدودی از سوالات، به سوالات مفهمومی اختصاص داده شده تا سطوح بالای یادگیری نیز مورد ارزشیابی قرار گیرد. سوالات مفهمومی شاید عیناً مثل خود کتاب نباشد و یا جوابش در کتاب نیامده باشد. این دسته از سوالات برای آن دسته از دانش آموزانی طراحی می شود که توان علمی و آموزشی شان از متوسط به بالاتر است.
از تمام بخش های کتاب درسی سوال طرح می شود(فعالیت ها، نمودارها، نقشه ها)
اعلام نتایج، حداکثر تا یک هفته بعد از اتمام امتحانات 

عرفی با بیان اینکه سوالات امتحانی طبق مفاد جدول اهداف و بودجه بندی کتابها که در اختیار دانش آموزان و دبیران قرار گرفته، طراحی شده است، گفت: از تمام مطالب درج شده در کتابهای درسی اعم از فعالیت ها، نمودارها، نقشه ها سوال طراحی می شود و باید دانش آموزان به تمام بخش های کتاب درسی تسلط داشته باشند تا با موفقیت امتحانات را سپری کنند.

وی در پاسخ به این سوال که نتایج امتحانات خرداد ماه چه زمانی اعلام خواهد شد؟ خاطرنشان کرد: نتایج امتحانات به تدریج اعلام می شود، اما حداکثر تا یک هفته بعد از اتمام امتحانات، نتایج به دانش آموزان و خانواده هایشان اعلام خواهد شد.
برنامه امتحان نهایی پیش دانشگاهی(روزانه،بزرگسال،داوطلبان آزاد)

امتحانات نهایی پیش دانشگاهی روزانه، بزرگسال و داوطلبان آزاد در رشته های علوم ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر از ۲۵ اردیبهشت آغاز و تا اول خردادماه به اتمام خواهد رسید.

ساعت برگزاری تمامی امتحانات نهایی پیش دانشگاهی، ۱۰:۳۰ صبح خواهد بود؛ یادآور می شود امتحان درس ادیان الهی اقلیت های دینی ساعت ۱۰:۳۰ صبح روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت برگزار خواهد شد.

برنامه امتحان نهایی سال سوم متوسطه سالی-واحدی(روزانه) و نیمسالی-واحدی(بزرگسالان)
وداوطلبان آزاد رشته های نظری

امتحانات نهایی دانش آموزان سال سوم متوسطه روزانه، بزرگسالان و همچنین داوطلبان آزاد رشته های نظری شامل ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی از ۲۵ اردیبهشت ماه آغاز و تا ۲۰ خرداد ماه سال جاری به پایان می رسد.

ساعت برگزاری تمامی امتحانات نهایی این گروه از دانش آموزان، ۸صبح خواهد بود، گفتنی است امتحان درس ادیان الهی(۳) اقلیت های دینی ساعت ۸صبح روز چهارشنبه ۲۵اردیبهشت برگزار خواهد شد.

برنامه امتحانات نهایی سال سوم متوسطه سالی-واحدی(روزانه) و نیمسالی-واحدی(بزرگسالان)
و داوطلبان آزاد رشته های فنی

امتحانات نهایی دانش آموزان سال سوم متوسطه روزانه، بزرگسالان و همچنین داوطلبان آزاد رشته های فنی زمینه صنعت (الکترونیک، الکتروتکنیک، الکترونیک و مخابرات دریایی، مکانیک موتورهای دریایی، ناوبری، ساختمان، نقشه برداری، چاپ، تاسیسات، صنایع چوب و کاغذ، مکانیک خودرو، ساخت و تولید، نقشه کشی عمومی، صنایع فلزی، سرامیک، متالوژی، صنایع نساجی، صنایع شیمیایی، معدن) از ۲۵ اردیبهشت ماه شروع و تا ۴ خردادماه به اتمام خواهد رسید.

ساعت برگزاری این دسته از امتحانات، ۸صبح خواهد بود، همچنین امتحان درس ادیان الهی(۳) اقلیت های دینی ساعت ۸صبح روز چهارشنبه ۲۵اردیبهشت برگزار خواهد شد.

برنامه امتحانات نهایی سال سوم متوسطه سالی-واحدی(روزانه) و نیمسالی-واحدی (بزرگسالان)
و داوطلبان آزاد رشته های حرفه ای

امتحانات نهایی سال سوم متوسطه روزانه، بزرگسالان و داوطلبان آزاد رشته های حرفه ای شامل حسابداری بازرگانی، طراحی دوخت، کامپیوتر، تربیت بدنی، مدیریت خانواده، صنایع غذایی، کودکیاری، پشتیبانی صحنه، مرمت آثار فرهنگی، نقشه کشی معماری، گرافیک از ۲۵ اردیبهشت آغاز و تا ۴ خردادماه به پایان می رسد.

یادآور می شود، امتحانات دانش آموزان رشته سینما نیز از ۲۵ اردیبهشت آغاز و تا ۶ خرداد ماه به اتمام خواهد رسید.

ساعت برگزاری این دسته از امتحانات نیز، ۸صبح خواهد بود، همچنین امتحان درس ادیان الهی(۳) اقلیت های دینی ساعت ۸صبح روز چهارشنبه ۲۵اردیبهشت برگزار خواهد شد.

سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۸
کد خبر : 17276
بازدیدها: 121

پاسخی بگذارید »