یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

جدیدترین اطلاعیه سازمان سنجش برای کنکوری ها

danesheroz تیر ۶, ۱۳۹۲ ۰
جدیدترین اطلاعیه سازمان سنجش برای کنکوری ها

دانش روز: سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور در باره‌ تاریخ‌، نحوه‌ پرینت ‌ کارت‌ و محل رفع نقص کارت شرکت در آزمون ‌ سراسری‌ سال ۱۳۹۲ اطلاعیه ای را صادر کرده است

به گزارش دانش روز ،متن این اطلاعیه را می توانید در ادامه بخوانید:

ضمن‌ آرزوی‌ موفقیت‌ برای‌ کلیه خواهران‌ و برادرانی که‌ درآزمون‌ سراسری‌ سال ۱۳۹۲ ثبت‌ نام‌ نموده‌ اند، بدین‌ وسیله‌ به‌اطلاع‌ می‌رساند آزمون عمومی و اختصاصی داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در صبح پنج شنبه ۶/۴/۹۲، داوطلبان گروه آزمایشی هنر در بعدازظهر پنج شنبه ۶/۴/۹۲، داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی در صبح جمعه ۷/۴/۹۲، داوطلبان گروه آزمایشی زبانهای خارجی در بعدازظهر جمعه ۷/۴/۹۲ و گروه آزمایشی علوم انسانی در صبح شنبه ۸/۴/۹۲ در ۳۵۸ شهرستان و بخش مختلف کشور (به شرح جدول شماره ۱) برگزار خواهد شد.‌کارتهای‌ شرکت در آزمون ‌ برای‌ کلیه‌ داوطلبان‌  آزمون‌ سراسری‌سال ۱۳۹۲ از روز یکشنبه ۲/۴/۹۲ لغایت روز چهارشنبه ۵/۴/۹۲ براساس‌ مندرجات‌ بند « الف‌» این‌ اطلاعیه‌ بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می‌گیرد و داوطلبان پس از پرینت کارت شرکت در آزمون، در صورت وجودنقص احتمالی می‌بایستی “مطابق بند «ب» این اطلاعیه”   به حوزه های رفع نقص کارت مندرج در جدول شماره ۲ مراجعه نمایند.


الف‌  ـ  نحوه‌ و زمان پرینت کارت شرکت در آزمون

کارتهای‌ شرکت در‌ آزمون‌ کلیه‌ داوطلبان‌ گروههای‌ آزمایشی‌ علوم‌ ریاضی‌ وفنی‌، علوم‌ تجربی‌، علوم‌انسانی‌، هنروزبانهای‌خارجی‌ از روز یکشنبه ۲/۴/۱۳۹۲ لغایت روز چهارشنبه ۵/۴/۹۲ برای مشاهده و پرینت بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت. لذا کلیه‌ داوطلبان‌ متقاضی شرکت‌ ‌ در آزمون‌، برای پرینت کارت شرکت در آزمون باید در تاریخ تعیین شده به شرح فوق به سایت اینترنتی سازمان مراجعه نموده و با وارد نمودن اطلاعات مندرج بر روی کارت اعتباری ثبت نام خود و شماره شناسنامه و یا شماره پرونده و کد رهگیری و شماره شناسنامه یک نسخه پرینت از کارت شرکت در آزمون تهیه نمایند.بدیهی است داوطلبانی که در ۲ یا ۳ گروه آزمایشی متقاضی شده‌اند باید علاوه بر پرینت کارت شرکت در آزمون گروه آزمایشی اصلی، برحسب مورد نسبت به پرینت کارت گروه  آزمایشی دوم و یا گروههای آزمایشی دوم وسوم خود اقدام نمایند.بنابراین داوطلبان این آزمون برای پرینت کارت شرکت در آزمون باید منحصراً به روش فوق اقدام و براساس تاریخ و آدرس تعیین شده بر روی کارت شرکت در آزمون، به حوزه امتحانی مربوط مراجعه نمایند. بدیهی است برای شرکت در جلسه آزمون همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و هم چنین اصل کارت ملی و یا اصل شناسنامه عکسدار و ارائه آن الزامی است. لذا کلیه داوطلبان باید برای پرینت کارت شرکت در آزمون  اقدام نمایند.
تذکر مهم : چنانچه داوطلبی به دلیل در اختیار نداشتن اطلاعات کاربری مورد نیاز، موفق به دریافت کارت شرکت در آزمون خود نمی شودلازم است با همراه داشتن کارت ملی و یا شناسنامه عکسدار شخصاً  از روز دوشنبه مورخ ۳/۴/۹۲ لغایت روز چهارشنبه مورخ ۵/۴/۹۲ از ساعت ۸:۰۰ الی ۱۲:۰۰ و ۱۴:۰۰ الی ۱۸:۰۰ براساس جدول شماره ۲ به باجه رفع‌نقص حوزه ذیربط مراجعه نماید.


ب‌  ـ  محل‌ رفع نقص کارت شرکت در آزمون

محل رفع نقص کارت شرکت در ‌آزمون‌کلیه‌داوطلبان‌گروههای‌آزمایشی‌علوم‌ریاضی‌وفنی‌، علوم‌ تجربی‌، علوم‌انسانی‌، هنر و زبانهای ‌خارجی‌ برمبنای‌ شهرستان‌ محل‌ اقامت‌فعلی‌ آنان‌ که‌ دربند ۲۷ تقاضانامه‌ ثبت‌ نام‌، مشخص‌کرده‌اند به‌ شرح‌ جدول‌شماره‌ ۱ و آدرس محل رفع نقص به شرح جدول شماره ۲ می‌باشد.


ج ـ درخصوص مندرجات کارت شرکت در آزمون چنانچه مغایرتی مشاهده شد، داوطلبان لازم است به شرح زیر اقدام نمایند.

۱ ـ با توجه به اطلاعات مندرج بر روی کارت شرکت در آزمون، چنانچه داوطلبان مغایرتی در اطلاعات مندرج در بندهای  ۱، ۳، ۴‌، ۷، ۱۲‌، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸ ، ۱۹، ۲۰، ۲۱ و ۲۳(شامل نام خانوادگی  و نام ، سال تولد، شماره شناسنامه‌، سال اخذ و نوع دیپلم، شماره ملی، سری وسریال شناسنامه ، محل تولد، شماره دانش آموزی، منطقه اخذ دیپلم،  سهمیه، معدل کتبی نهایی دیپلم،  محل اخذ مدرک ماقبل دیپلم ، محل اخذ مدرک دیپلم،  سال و محل اخذ مدرک دوره پیش دانشگاهی، استفاده از بورسیه آموزگار، کارمندی، مدرک کاردانی دانشجوی انصرافی، اتباع خارجی، مدرک کارشناسی و رشته‌های ویژه فرهنگیان ) کارت شرکت در آزمون مشاهده نمودند، لازم است برای اصلاح مورد یا موارد مذکور در سایت سازمان و در قسمت ویرایش اطلاعات حداکثر تا تاریخ ۱۰/۴/۹۲  مراجعه و از آن طریق نسبت به اصلاح موارد اقدام نمایند.
تبصره۱ ـ  داوطلبانی که سال اخذ مدرک دیپلم آنان سال ۱۳۸۴ به بعد می باشد چنانچه خواستار ویرایش اطلاعات مندرج در بندهای ۱، ۳، ۴، ۷، ۱۲، ۱۳، ۱۵، ۱۶ و ۱۸ کارت شرکت در آزمون خود می باشند باتوجه به اینکه در زمان ثبت نام اولیه نسبت به تایید بندهای فوق اقدام و کد سوابق تحصیلی دریافت نموده اند دراین مرحله هرگونه ویرایشی درخصوص اطلاعات فوق انجام دهند، اعمال ویرایش اطلاعات منوط به هماهنگی سازمان سنجش و تایید مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش محل اخذ مدرک دیپلم داوطلبان می‌باشد.
تبصره۲ ـ  داوطلبانی که سال اخذ مدرک دیپلم آنان سال ۱۳۸۳ و قبل از آن می باشد، چنانچه خواستار ویرایش سال اخذ مدرک دیپلم (بند۷) کارت شرکت در آزمون خود به سال ۱۳۸۴ و بعد از آن می باشد و در یکی از رشته های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی دیپلم خود را اخذ نموده و یا به یکی از رشته های مذکور تغییر می دهند می بایستی کد پیگیری آموزش و پرورش را از سایت سازمان دریافت و آنرا در محل مربوط در صفحه ویرایش اطلاعات وارد نمایند و سپس نسبت به اصلاح سال اخذ مدرک دیپلم خود اقدام نمایند.
تبصره۳ ـ  درصورت مشاهده هرگونه مشکل درخصوص نمرات آموزش وپرورش، اطلاعات سوابق تحصیلی، عدم ارسال آنها به سازمان سنجش، مشمول یا غیر مشمول بودن لازم است حداکثر تا تاریخ ۱۰/۴/۹۲ به منطقه آموزش وپرورش محل اخذ دیپلم خود مراجعه نماید.
ـ   داوطلبان درصورتی که مغایرتی در اطلاعات مندرج در بندهای ۲، ۶،  ۸، ۹ و ۱۰ (جنس، دین، زبان خارجی امتحانی، معلولیت و بهیار) کارت شرکت در آزمون مشاهده نمودند ضروری است از روز دوشنبه ۳/۴/۹۲ لغایت روز چهارشنبه ۵/۴/۹۲ از ساعت ۸:۰۰ الی ۱۲:۰۰ و ۱۴:۰۰ الی ۱۸:۰۰ با به همراه داشتن کارت شناسایی معتبر (کارت ملی و یا شناسنامه عکسدار) شخصاَ به نماینده سازمان  سنجش مستقر در باجه رفع نقص حوزه مربوطه براساس جدول شماره ۲ مراجعه نمایند.
۲ ـ چنانچه سهمیه درخواستی داوطلبی غیر از سهمیه مناطق می‌باشد و در بند ۱۷ کارت شرکت در آزمون سهمیه مناطق درج گردیده است لازم است به ترتیب ذیل  عمل نمایند:
۱ ـ ۲ ـ کلیه داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه های بنیاد شهید و امور ایثارگران برای اعلام مغایرت حداکثر تا تاریخ ۱۰/۴/۹۲ از طریق سایت سازمان سنجش به قسمت ویرایش اطلاعات مراجعه و اطلاعات خواسته شده را تکمیل نمایند . اطلاعات دریافتی به بنیاد شهید و امور ایثارگران ارسال می گرددو در صورت تایید سهمیه توسط ارگان مربوط، لازم است اطلاعات حداکثر تا تاریخ ۱۸/۴/۹۲ در اختیار سازمان سنجش قرار داده شود، پس از آن سهمیه درخواستی داوطلبان اعمال می گردد. در غیراینصورت با سهمیه مناطق گزینش خواهند شد و هیچگونه اعتراضی قابل قبول نمی‌باشد.
۲ ـ ۲ ـ سایر داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه (بجز داوطلبان مندرج در بند ۱ ـ ۲ فوق) برای روشن شدن وضعیت سهمیه خود به ارگان مربوط (ستاد مشترک سپاه پاسداران، وزارت جهاد کشاورزی، ستاد نیروهای مسلح) مراجعه نمایند. بدیهی است درصورت تایید سهمیه، لازم است اطلاعات  ایندسته از داوطلبان از طریق ارگان مربوط حداکثر تا تاریخ ۱۸/۴/۹۲ در اختیار سازمان سنجش آموزش کشور قرار داده شود و پس از آن سهمیه در خواستی داوطلبان اعمال می گردد در غیر اینصورت با سهمیه مناطق گزینش خواهند شد و هیچگونه اعتراضی قابل قبول نمی‌باشد.
۳ ـ چنانچه کارت شرکت در آزمون داوطلب  دارای اشکالاتی از جمله، فاقد مهر بودن عکس، واضح نبودن عکس و . . . می باشد ضروری است  از روز دوشنبه ۳/۴/۹۲ الی روز چهارشنبه مورخ۵/۴/۹۲ از ساعت ۸ الی ۱۲ و ۱۴ الی ۱۸ با بهمراه داشتن ۲ قطعه عکس ۴ ´ ۳، کارت ملی یا شناسنامه عکسدار شخصاَ به نماینده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص‌حوزه مربوطه براساس جدول شماره ۲  مراجعه نمایندوموضوع را دنبال نموده تا مشکل برطرف گردد.
۴ ـ چنانچه شماره داوطلب مندرج بر روی کارت شرکت در آزمون چه به صورت عددی و یا به صورت حروف ناخوانا می باشد  ضروری است از روز دوشنبه ۳/۴/۹۲ الی روز چهارشنبه مورخ ۵/۴/۹۲ از ساعت ۸:۰۰ الی ۱۲:۰۰ و ۱۴:۰۰ الی ۱۸:۰۰ شخصاَ به نماینده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص حوزه مربوط براساس جدول شماره ۲  مراجعه نمایند وموضوع را دنبال نموده تا مشکل برطرف گردد.
۵ ـ دفترچه راهنمای شرکت در آزمون  در قسمت  «دسترسی سریع » با عنوان  «دریافت فایل» از سایت این سازمان قابل دریافت می باشد. ضمناً رشته‌های دارای شرایط خاص که به روش متمرکز دانشجو می پذیرند نیز به طور جداگانه از روز یکشنبه مورخ ۲/۴/۹۲ بر روی سایت سازمان قرارداده می‌شود. تا داوطلبان اینگونه رشته‌ها، در صورت واجد شرایط بودن و  علاقه مند بودن براساس ضوابط مربوط حداکثر تا ۱۵/۴/۹۲ نسبت به انتخاب رشته محلهای گروه آزمایشی مربوط که گزینش آنها به روش متمرکز و یا شرایط خاص صورت می‌گیرد اقدام و در فرم مربوط مشخص نمایند.
۶ ـ  آن دسته از داوطلبانی که در زمان ثبت نام آزمون موفق به اعمال بند موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور نشده اند، با پرداخت مبلغ ۵۸۰۰۰ (پنجاه و هشت هزار) ریال بصورت الکترونیکی به وسیله کارتهای عضو شبکه بانکی شتاب از طریق سایت سازمان سنجش و در قسمت ویرایش اطلاعات نسبت به علامت‌گذاری بند فوق از تاریخ ۳/۴/۹۲ لغایت ۱۰/۴/۹۲ اقدام نمایند.
۷- داوطلبان علاقه‌مند به رشته های تحصیلی دارای شرایط خاص آزمون سراسری می بایست براساس اطلاعیه‌ای که در این خصوص در سایت این سازمان و همچنین هفته نامه پیک سنجش مورخ ۳/۴/۹۲ درج می‌گردد از تاریخ ۳/۴/۹۲ لغایت ۱۵/۴/۹۲ به صورت اینترنتی علاقه‌مندی خود را اعلام نماید.
۸- آن دسته از داوطلبان علاقه‌مند به انتخاب رشته‌های تحصیلی مراکز و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی می‌بایست پس از اعلام نتیجه اولیه آزمون سراسری و دریافت کارنامه برای انتخاب رشته به سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی مراجعه نمایند.
د ـ  تذکرهای‌ مهم‌
۱ ـ در زمان حضور در جلسه آزمون، همراه داشتن پرینت کارت  شرکت در آزمون، اصل کارت ملی و یا اصل شناسنامه عکسدار  الزامی است .
۲ ـ   درِحوزه های امتحانی صبحها راس‌ ساعت‌ ۷:۰۰ (هفت) صبح و بعداز ظهرها راس ساعت ۱۴:۳۰(دو و نیم بعدازظهر)  بسته خواهد شد و شروع فرآیند آزمون صبح ها راس‌ ساعت‌ ۷:۳۰ (هفت و سی دقیقه) و  بعد از ظهرها راس ساعت  ۱۵:۰۰ (سه) آغاز می گردد. لذا از ورود داوطلبان پس از بسته شدن درِ سالنهای امتحانی به حوزه امتحانی ممانعت بعمل خواهد آمد.
۳ ـ  هر داوطلب برای حضور در جلسه آزمون علاوه بر پرینت کارت شرکت در آزمون گروه آزمایشی مربوط‌، لازم است اصل کارت ملی و یا اصل شناسنامه عکسدار، چند مداد سیاه نرم پررنگ، مدادتراش، مداد پاکن و یک سنجاق و یا سوزن به همراه داشته‌ باشد.
۴ ـ داوطلبان باید از آوردن وسایل اضافی از جمله کیف دستی ، ساک دستی، پیجر، تلفن همراه، تبلت، جزوه، کتاب، ماشین حساب، هرگونه نت و یادداشت  و نظایر آن و همچنین وسایل شخصی به جلسه آزمون اکیداً خودداری نمایند. بدیهی است که به همراه داشتن هر کدام از وسایل مندرج در این بند به عنوان تقلب و تخلف تلقی و با داوطلبان ذیربط براساس قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمونهای سراسری که بخشی از آن در بند «هـ» آمده است، رفتار خواهد شد.
۵ـ برای‌ آن‌ دسته‌ از داوطلبان‌ متقاضی شرکت در آزمون گروههای‌ آزمایشی‌ علوم‌ ریاضی‌ و فنی‌، علوم‌ تجربی‌، علوم‌ انسانی‌ و زبانهای‌خارجی‌ که‌علاقه‌مندی‌ خود را برای‌ شرکت‌ در آزمون‌ گروه‌ آزمایشی‌ هنر باگذاشتن‌ علامت‌ در ردیف‌ ۴۴ تقاضانامه‌ ‌ اعلام‌ داشته‌اند، کارت‌ شرکت در آزمون‌ گروه هنر نیز جداگانه‌ صادر گردیده‌ است‌. این‌ دسته ‌از داوطلبان‌ لازم‌ است‌ پرینت کارت‌ شرکت در آزمون گروه‌ هنر را نیز علاوه‌ بر پرینت کارت‌ شرکت در آزمون ‌گروه‌آزمایشی‌ مربوط‌ از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور ‌ دریافت ‌دارند. به عبارت دیگر  برای‌ این‌ قبیل‌ داوطلبان‌ دو کارت‌ شرکت در آزمون‌ صادرشده‌ است‌ که‌ لازم‌ است‌ پرینت هر دوکارت‌ شرکت در آزمون را از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور ‌دریافت‌ نمایند.
۶ـ برای‌ آن دسته‌ از داوطلبان‌ متقاضی شرکت در آزمون گروههای‌ آزمایشی‌ علوم‌ ریاضی‌ و فنی‌، علوم‌ تجربی‌، علوم‌ انسانی‌ و هنر که‌علاقه‌مندی‌ خود را برای‌ شرکت‌ در آزمون‌ گروه‌ آزمایشی‌ زبانهای‌ خارجی‌ نیز با گذاشتن‌ علامت‌ در ردیف‌ ۴۵ تقاضانامه‌ مشخص‌ کرده‌اند، کارت‌ شرکت در آزمون گروه  زبانهای‌ خارجی‌ نیز صادر گردیده‌ است‌. این‌ دسته‌ از داوطلبان‌ لازم‌ است‌ پرینت کارت‌ شرکت در آزمون گروه‌ آزمایشی‌ زبانهای‌ خارجی‌ را نیز علاوه‌ بر کارت‌ پرینت گروه‌ آزمایشی‌ مربوط‌ از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور دریافت‌ دارند. به‌ عبارت دیگر برای‌ این‌ قبیل‌ از داوطلبان‌ دو کارت‌ شرکت در آزمون صادر شده‌ است‌ که‌ لازم‌است‌ پرینت هر دو کارت‌ شرکت در آزمون را ازطریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور دریافت‌ نمایند.
۷ـ برای‌ آندسته‌ از داوطلبان‌ متقاضی شرکت در آزمون گروههای‌ آزمایشی‌ علوم‌ ریاضی‌ و فنی‌، علوم‌ تجربی‌ و علوم‌ انسانی‌ که‌علاقه‌مندی‌ خود را برای‌ شرکت‌ در گروه‌ هنر و همچنین‌ گروه‌ زبانهای‌ خارجی‌ با علامتگذاری‌ در ردیفهای‌ ۴۴ و ۴۵ تقاضانامه‌ مشخص‌ کرده‌اند، سه‌ کارت‌ شرکت در آزمون (یک‌ کارت‌ مربوط‌ به‌ گروه‌ آزمایشی‌ اصلی‌ علوم‌ ریاضی‌ و فنی‌یا علوم‌ تجربی‌ و یا علوم‌ انسانی‌ و دو کارت‌ دیگر به‌ ترتیب‌ برای‌ گروه‌ هنر و زبانهای‌ خارجی‌) صادر شده‌ است‌. این‌ قبیل‌ ازداوطلبان‌ باید  پرینت هر سه‌ کارت‌ شرکت در آزمون را ازطریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور ‌ دریافت‌ دارند.
۸ ـ داوطلبان دارای دیپلم کامل بهیاری و آن دسته از بهیاران شاغل که در آزمون سراسری سال ۱۳۹۲ در گروه آزمایشی علوم تجربی ثبت نام نموده‌اند علاوه بر پاسخگویی به دروس عمومی و اختصاصی گروه آزمایشی مربوط، بایستی به دروس اختصاصی بهیاری نیز که در دفترچه شماره ۳ درج گردیده، پاسخ دهند. بهیاران شاغل بر روی کارت شرکت در آزمون در قسمت بهیاری، کلمه «بلی» مشخص شده است.
۹ـ به‌ داوطلبان‌ نظام‌ جدید آموزش‌ متوسطه‌ گروه‌ آزمایشی‌ علوم‌ انسانی‌ که‌ عنوان‌ دیپلم و گواهینامه‌ دوره‌ پیش‌ دانشگاهی‌ نظام‌جدید آنان‌ علوم‌ و معارف‌ اسلامی‌ (کد ۱۸) می‌باشد و باتوجه‌ به‌ ضوابط‌، لازم‌ است‌ علاوه‌ بر دروس‌ اختصاصی‌ گروه‌ مذکــور، درس ‌اصول، عقاید و فقه‌ را نیز امتحان‌ دهند توصیه‌ اکید می‌شود که‌ به‌ مندرجات‌ دفترچه‌ راهنما که‌ بهمراه‌ کارت‌ شرکت در آزمون ازطریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور قابل دریافت‌ و پرینت می‌باشد توجه‌ نمایند. وضعیت‌ چنین‌ داوطلبانی‌ که‌ با توجه‌ به‌ ضوابط‌ (از لحاظ‌ نوع‌ گواهینامه‌ دوره‌ پیش‌ دانشگاهی‌)، لازم ‌است‌ درس‌ اصول‌، عقاید و فقه‌ را امتحان‌ دهند دقیقاً در دفترچه‌ راهنمای‌ شرکت‌ در آزمون‌ مشخص‌ شده‌ است‌.
۱۰ ـ  برای‌ آن‌ دسته‌ از داوطلبانی‌ که‌ یکی‌ از بندهای‌ ۱یا۲ یا ۳ یا ۴ و یا ۵ ردیف‌۲۲ (بند معلولیت) تقاضانامه‌ ثبت‌ نام‌ را علامتگذاری‌ نموده‌ و مدرک‌ مورد تایید از سازمان بهزیستی را نیز در زمان ثبت نام برای سازمان سنجش ارسال نموده اند در مقابل‌ عنوان‌ معلولیت‌ در کارت‌ شرکت در آزمون، نوع‌ معلولیت‌ درج‌ شده‌ است‌. چنانچه‌ داوطلبی‌ یکی‌ از بندهای‌ مذکور را علامتگذاری‌ و مدرک ‌مورد تایید را نیز ارسال نموده ولی‌ در کارت‌ شرکت در آزمون وی عنوان معلولیت مشخص‌ نشده‌، لازم‌ است‌ با به همراه داشتن گواهی معلولیت مراتب‌ را سریعاً به‌ نماینده ‌سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور مستقر در واحد رفع‌ نقص‌  براساس جدول شماره ۲ اطلاع‌ دهد تا قبل‌ از برگزاری‌ آزمون‌ وضعیت‌ وی‌ مشخص‌ گردد.
۱۱ ـ داوطلبان‌ مشمول‌ هریک‌ از بندهای ۳ و ۴ مندرج در بند (ج) و همچنین بند ۱۰ مندرج در بند (د) فوق  لازم‌ است‌ قبل‌ از برگزاری‌ آزمون‌ با مراجعه به باجه رفع نقص براساس جدول شماره ۲ اطلاعیه وضعیت‌ خود رامشخص‌کرده ‌باشند، بدیهی‌ است‌ در حین‌ اجرای‌ آزمون‌ و بعد از آن‌ اقدامی‌ انجام‌ نخواهد شد.
۱۲ ـ  از آنجا که‌ براساس‌ ضوابط‌ آزمون‌ سراسری‌ سال ۱۳۹۲ منحصراً آن‌ دسته‌ از داوطلبان‌ نظام‌ جدید آموزش‌ متوسطه‌ که‌ دارای‌مدرک‌ پیش‌ دانشگاهی‌ بوده‌ و یا دانش‌ آموز دوره‌ پیش‌ دانشگاهی‌ می‌باشند، مجاز به‌ ثبت‌ نام‌ و شرکت‌ در آزمون‌ سراسری ‌بوده‌اند، بنابراین‌ آن‌ دسته‌ از داوطلبان‌ نظام‌ جدید آموزش‌ متوسطه‌ که‌ به‌ دوره‌ پیش‌ دانشگاهی‌ راه‌ نیافته‌اند، مجاز به‌ شرکت‌ در آزمون‌ سراسری‌ سال ۱۳۹۲ نمی‌باشند و بدیهی‌ است‌ در صورت‌ شرکت‌ در آزمون‌ از گزینش‌ نهایی‌ حذف‌ خواهند شد.
۱۳ ـ نکاتی مهم در خصوص دفترچه‌های سوال گروههای آزمایشی پنج‌گانه و شخصی‌سازی آنها:
در آزمون سراسری سال ۱۳۹۲ به هر داوطلب در کلیه گروههای آزمایشی یک پاسخنامه و ۲ دفترچه سوال ( آزمون عمومی«دفترچه شماره ۱» و آزمون اختصاصی «دفترچه شماره ۲») داده می‌شود. داوطلبان دارای دیپلم بهیاری و یا شاغل بهیار در گروه آزمایشی علوم تجربی و داوطلبان دارای دیپلم و مدرک پیش‌دانشگاهی علوم و معارف اسلامی در گروه آزمایشی علوم انسانی علاوه بر پاسخگویی به سوالات دفترچه‌های عمومی(دفترچه شماره ۱) و اختصاصی (دفترچه شماره ۲) می‌بایست به سوالات دفترچه اختصاصی  شماره ۳ نیز پاسخ دهند. داوطلبان در کلیه گروههای آزمایشی می‌بایست پاسخ سوالات دفترچه‌های عمومی و اختصاصی را در همان یک برگ پاسخنامه تحویل شده علامتگذاری نمایند.
کلیه سؤالات آزمون عمومی (دفترچه شماره ۱) و اختصاصی (دفترچه شماره ۲) داوطلبان در هر یک از پنج گروه آزمایشی، شخصی‌سازی شده و شماره داوطلبی، نام خانوادگی و نام هر داوطلب بر روی جلد دفترچه آزمون وی درج گردیده است. این دفترچه‌ها دارای تنوع بوده و در انواع A، B، C و D تقسیم می‌گردند. پاسخنامه و دفترچه آزمون عمومی(دفترچه شماره ۱) داوطلبان کلیه گروههای آزمایشی در یک بسته‌نایلونی و هر یک از دفترچه‌های آزمون اختصاصی (دفترچه‌های شماره ۲ و ۳) نیز در بسته‌های نایلونی جداگانه تحویل داوطلبان خواهد شد. لازم به توضیح است که دفترچه‌ مربوط به داوطلبان اقلیتهای دینی و یا متقاضی زبان غیرانگلیسی در کلیه گروه‌های آزمایشی در دروس عمومی، دفترچه مربوط به زبان تخصصی آلمانی و فرانسه در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی و دفترچه‌های شماره ۳ در گروه آزمایشی علوم تجربی (سؤالات درس بهیاری) و در گروه آزمایشی علوم انسانی (سؤالات درس اصول عقاید و فقه) نیز شخصی‌سازی شده و مشخصات داوطلبان بر روی جلد دفترچه درج گردیده است.


هـ ـ   قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمونهای سراسری

ماده ۵ ـ  تخلفات وجرایم در این قانون مشتمل بر موارد زیر است:
الف ـ  ارتکاب هرگونه عملی که موجب بی‌نظمی در برگزاری آزمون گردد یا همراه داشتن هرگونه وسیله غیرمجاز از قبیل وسایل ارتباط الکترونیکی و دستگاههای حافظه‌دار.
ب ـ  ارتکاب هرگونه عمل خلاف مقررات که آزمون داوطلب را از نظر علمی خدشه دار سازد از قبیل :
۱ ـ  ارائه مدرک یا گواهی مجعول یا تصویر گواهی مجعول برای شرکت در آزمون.
۲ ـ  تبانی با داوطلبان یا افراد خارج از حوزه امتحانی یا دست‌اندرکاران آزمون از قبیل عوامل اجرایی و طراحان سوال برای تخلف در آزمون.
۳ ـ  ثبت‌نام در آزمون با هویت مجعول یا شرکت در جلسه آزمون به جای داوطلب اصلی.
ج ـ  استفاده از هرگونه وسیله غیرمجاز از قبیل وسایل ارتباط الکترونیکی و دستگاههای حافظه‌دار.
د ـ  کمک به داوطلب خارج از ضوابط برگزاری آزمون جهت پاسخ به سوالات.
هـ ـ  دسترسی غیرمجاز به اطلاعات مربوط به داوطلبان یا استفاده غیرمجاز از آنها.
و ـ  هرگونه تغییر غیرمجاز سوالات، اوراق و پاسخنامه‌های داوطلبان یا سایر مدارک و دفاتر مربوط به آزمون.
ز ـ افشای سوالات آزمون یا تلاش در جهت دستیابی و افشای آن یا شرکت یا معاونت در این امر قبل یا حین برگزاری آزمون به هر نحو.
ح ـ  خرید یا فروش سوالات آزمون یا پاسخ آنها یا شرکت یا معاونت در این امر قبل یا حین برگزاری آزمون اعم از اینکه سوالات یا پاسخ آنها واقعی یا غیرواقعی باشد.
ماده ۶ ـ  هیأت‌های رسیدگی به تخلفات، صلاحیت صدور حکم به مجازاتهای زیر را درباره متخلفان دارند:
الف ـ  در مورد مشمولان بند (الف) ماده (۵): اخطار کتبی با درج در پرونده داوطلب و اعلام به مراجع ذیربط یا محرومیت از گزینش در آزمون همان سال.
ب ـ  در مورد مشمولان بند (ب) یا بند (ج) ماده (۵): محرومیت از گزینش علمی در آزمون همان سال و ابطال قبولی داوطلب در همان سال و محرومیت از شرکت در آزمون از یک تا ده سال بعد.
تبصره ـ  آراء هیأت‌های بدوی جز در مورد مشمولان بند (الف) ماده (۶) این قانون قابل تجدید نظر خواهی در هیأت تجدید نظر رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها می‌باشد.
ماده ۷ ـ  در مورد مشمولان بندهای (د)، (هـ)، (و) (ز) و (ح) ماده (۵) هیأت‌های رسیدگی متهم را برای رسیدگی و اعمال جزای نقدی از ده میلیون (۱۰.۰۰۰.۰۰۰) ریا ل تا یک میلیارد (۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا حبس از یک تا پنج سال یا هر دو مجازات به محاکم دادگستری معرفی می‌نمایند.
ماده ۸ ـ ارتکاب هر یک از اعمال موضوع ماده (۵) چنانچه در قالب عضویت در یک گروه یا شبکه باشد موجب تشدید مجازات می‌شود و تشکیل دهنده و سرکرده گروه یا شبکه به حداکثر مجازات محکوم می‌گردد. مجازات هر یک از اعضاء که در ارتکاب تخلفات و جرایم فوق دخالتی نداشته باشند حسب مورد حداقل مجازات ذکر شده برای مرتکب می‌باشد.
ماده ۹ ـ  رسیدگی در هیأت‌های رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها مانع از رسیدگی برابر سایر قوانین جزایی یا رسیدگی در هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری یا هیأت‌های انتظامی اعضای هیأت علمی یا کمیته‌های انضباطی دانشجویان نیست و مرتکب علاوه بر مجازات مندرج در مواد (۶) و (۷) این قانون به مجازات مقرر در سایر قوانین و مقررات محکوم می‌گردد.
ماده ۱۰ ـ  در صورت محکومیت قطعی فردی به یکی از مجازاتهای مندرج در این قانون، به استثنای مجازات مندرج در بند (الف) ماده (۶)، هیات رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها، قبولی وی در آزمون را ابطال می‌نماید. در این صورت موسسه آموزشی مربوط از صدور و اعطای هرگونه گواهی یا مدرک به وی خودداری خواهد نمود و چنانچه گواهی فارغ‌التحصیلی به وی اعطاء شده باشد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا وزارت آموزش و پرورش یا دانشگاه آزاد اسلامی ملزم به ابطال آن گواهی می‌باشند.
ماده ۱۱ ـ  چنانچه با بررسی‌های فنی و علمی، بین نمرات و رتبه اکتسابی داوطلبی و سوابق تحصیلی وی مغایرتهای غیرمتعارف مشهود و اساسی از قبیل عدم تطابق معدل دیپلم و دوره پیش‌دانشگاهی با رتبه و نمره اکتسابی در آزمون وجود داشته باشد، با تأیید هیأت‌های بدوی رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها از داوطلب در یک یا چند درس عمومی و اختصاصی امتحان مجدد به عمل می‌آید. تعیین وضعیت نهایی آزمون این داوطلب، بر اساس نتایج حاصل از امتحان مجدد بر عهده هیأت بدوی می‌باشد.
ماده ۱۲ ـ  هر موسسه یا آموزشگاه علمی و آموزشی که برای افزایش آمادگی داوطلبان شرکت در آزمون‌های مورد بحث این قانون فعالیت می‌کند چنانچه در تخلفات ماده (۵) مشارکت داشته باشد مجوز تاسیس آن لغو می‌شود و مدیران مسوول آنها علاوه بر محرومیت دائمی از تاسیس و اداره این گونه مراکز به مجازات‌های پیش‌بینی شده در این قانون و سایر قوانین محکوم می‌شوند و چنانچه موسسه یا آموزشگاه فاقد مجوز باشد مجازات مدیران مسوول آنها حداکثر مجازات مندرج در ماده (۶) می‌باشد.
تبصره ـ  در مورد آموزشگاههایی که فاقد مجوز باشند علاوه بر اقدام مراجع قانونی ذیربط مدعی‌العلوم نیز می‌تواند راساً نسبت به اعلام جرم و پیگیری تخلفات آنان اقدام نماید.
درخاتمه‌ اضافه‌ می‌ نماید که‌ واحد پاسخگویی‌ غیرحضوری‌ آزمون‌ سراسری‌ سال ۱۳۹۲ برای‌ کلیه‌ داوطلبان‌ همه‌ روزه‌ بغیر از ایام تعطیل و در وقت اداری آماده‌ پاسخگویی‌ به‌ سوالات‌ می‌ باشد . لذا داوطلبان‌ درصورت‌ نیاز می‌توانند با شماره‌ تلفنهای‌  ۹۹ ـ ۸۸۹۲۳۵۹۵-۰۲۱ به‌ طور مستقیم‌ (واحد پاسخگویی‌ غیرحضوری‌آزمون‌ سراسری‌ سال‌  ۱۳۹۲ با روابط‌ عمومی‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور) تماس‌ و یا با بخش پاسخگویی اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org در میان بگذارند.

 

 

منبع: سازمان سنجش

پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۲ - ۱۸:۳۹
کد خبر : 32597
بازدیدها: 457

پاسخی بگذارید »