یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

جایگاه دانشگاهیان در ورزش ایران؟

danesheroz1 دی ۲۳, ۱۳۹۲ ۰
جایگاه دانشگاهیان در ورزش ایران؟

داشن روز: اگر به تاریخچه ورزش در کشورمان بنگریم، متوجه خواهیم شد که نگاه علمی و بنیادی از ابتدا بر فضای ورزش کشور حاکم نبوده است.

به گزارش دانش روز، این نگاه غیر اصولی پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز دستخوش تحول چندانی نگردید . همه پیشکسوتان ورزش ، از بدو تاسیس سازمان ملی ورزش ، با وجود تغییر نام های فراوان ، خاطره ای از تحول در سیستم مدیریتی این سازمان ندارند. جامعه دانشگاهی در رشته تربیت بدنی محکوم به نداشتن تجربه است و از عرصه های مدیریتی در بخش ورزش کشور جا مانده است . نگاه صرفا تجربه گرایانه به بخش های گوناگون ورزش کشور ، از سطوح مربیگری تا سطوح مدیریتی ، دستاوردی جز محصور شدن جامعه دانشگاهی ورزش کشور در قالب دانشجویان و اعضای هیات علمی نداشته است . این در حالی است که رشته های مهندسی گوی سبقت را در مدیریت ورزش کشور ربوده اند و این چیزی نیست جز یک نگاه صرفا سیاسی در مدیریت ورزش کشور ، که بارها و بارها طعم تلخ ناکامی در عرصه های قهرمانی و پایه را به ما چشانده است . نکته جالب توجه اینکه بدون درس گرفتن از این ناکامی ها ، بارها این سناریوی تلخ به مرحله اجرا رسیده است و با هر بار ناکامی ، نسلی از ورزشکاران کشور که با تلاش به مرز شکوفایی رسیده اند از عرصه قهرمانی حذف می شوند و این تراژدی در ورزش کشور کماکان ادامه دارد . عدم توجه به پژوهش های علمی اساتید و دانشجویان نخبه در حوزه تربیت بدنی ، رساله های کارشناسی ارشد و دکتری دانشجویان را به محملی برای نشستن گرد و غبار کتابخانه ها تبدیل کرده است . با تمامی این معضلات و ناکامی ها ، باز هم چشم امیدمان به آینده روشن است . برای تغییر هیچ گاه دیر نیست و این اولین اصل توسعه جوامع است. توسعه ای مبتنی بر دانش ، تجربه و پژوهش . در این راستا به عنوان عضو کوچکی از جامعه دانشجویان تربیت بدنی کشور راهکارهایی را برای خروج از وضع موجود ، به صورت اجمالی ارائه می نمایم. امید است نگاه تفصیلی در این زمینه راهگشای مشکلات موجود باشد.

 

۱-شکل گیری بنیادی برای معرفی دانشجویان به بخش ورزش کشور و الزام سازمان برای جذب فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی ، برحسب تخصص در بخش های گوناگون ورزش کشور . درست مانند ارتباط بسیار خوب صنعت و دانشگاه که یک ارتباط دو سویه و بسیار مثبت را بوجود آورده است.

 

۲-الزام روسای سازمان به استفاده از شوراهای تخصصی متشکل از اساتید برجسته دانشگاه ، به عنوان شوراهای مشورتی در زمینه تصمیمات کلان ورزش کشور.

 

۳-تشکیل اتاق های فکر فعال ، متشکل از دانشجویان تحصیلات تکمیلی ، اعضای هیات علمی و پیشکسوتان دارای تجربه در زمینه های تخصصی گوناگون در ورزش کشور.

 

۴-تشکیل شورای جذب پژوهش های کاربردی دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته تربیت بدنی و حمایت مستمر از طرح های پژوهشی ، و مهمتر از همه عملیاتی نمودن طرح های پژوهشی موفق.

 

۵-در نهایت تلاش هرچه بیشتر جامعه دانشجویان و اعضای هیات علمی در بخش تربیت بدنی ، به جهت دستیابی به دانش روز دنیا ، به دور از انزوا و نا امیدی و با چشم اندازی بلند مدت و امیدوارانه.

 

نویسنده:ایمان نسترن بروجنی/مفاآنلاین

دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۲ - ۰۰:۰۳
کد خبر : 87418
بازدیدها: 253

پاسخی بگذارید »