پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

جایزه اندرسن ۲۰۱۴ چگونه برگزیده را معرفی می‌کند؟

danesheroz1 تیر ۳۱, ۱۳۹۲ ۰
جایزه اندرسن ۲۰۱۴ چگونه برگزیده را معرفی می‌کند؟

دانش روز: سحر ترهنده، داور ایرانی جایزه اندرسن ۲۰۱۴ با اعلام آغاز داوری‌های این جایزه ادبی، چگونگی داوری آن در سال جاری را تشریح کرد

به گزارش دانش روز، سحر ترهنده داور ایرانی، جایزه هانس‌ کریستین اندرسن ۲۰۱۴ با اشاره به آغاز فرآیند داوری این جایزه ادبی اظهار داشت: جایزه ادبی اندرسن از سوی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان در دست برگزاری قرار می‌گیرد که الان نزدیک به ۷۵ کشور در آن عضو هستند و هر دو سال یک بار تعدادی از نویسندگان و تصویرگران معرفی شده از هر کشور در این جایزه ادبی کاندیدا شده و در نهایت نیز برگزیدگان اعلام می‌شود.

وی افزود: دفاتر ملی ادبیات کودک و نوجوان در هریک از کشورهای عضو می‌توانند به صورت دو سال یک بار نویسندگان خود را برای داوری در این جایزه معرفی کنند. البته باید توجه داشت که نویسندگان و تصویرگران برای مجموعه آثار و نه یک اثر در این جایزه مورد داوری قرار می‌گیرند. پس از ارسال اسامی نویسندگان از سوی دفاتر ملی، هیئت مدیره IBBY تصمیم‌ خود را مبنی بر انتخاب ۱۰ نویسنده برای قضاوت توسط داوران که آنها نیز توسط هیئت مدیره IBBY تعیین شده‌اند، اعلام می‌کند.

به گفته ترهنده امسال در کنار ایران داورانی از کشورهای ترکیه، سوئد، آمریکا، ایتالیا، کوبا، کره جنوبی، استرالیا، ونزوئلا و روسیه حضور دارند.

ترهنده ادامه داد: از کشور ایران جدای از من که دومین تجربه داوری در این رویداد فرهنگی را تجربه می‌کنم، خانم‌ها زهره قائمی، پرناز نیری، زهره قایینی، ثریا قزل ایاغ و توران میرهادی تجربه داوری در این جایزه را داشته‌اند و از میان نویسندگان و تصویرگران ایرانی نیز افرادی چون فرشید مثقالی، محمدرضا یوسفی، محمدهادی محمدی و نسرین خسروی کاندیدای دریافت این جایزه بوده و امسال نیز هوشنگ مرادی کرمانی کاندیدای دریافت این جایزه است.

داور ایرانی جایزه اندرسن ۲۰۱۴ افزود: در داوری امسال آثار بیش از ۳۰ نویسنده و تصویرگر برای حضور در داوری نهایی مورد پذیرش قرار گرفته است که از هر نویسنده بین پنج تا ۱۰ اثر به همراه پرونده کاملی از فعالیت‌های ادبی و هنری وی برای تمام داوران ارسال می‌شود که در همین زمینه در دوره قبل من بیش از ۵۰۰ اثر را بررسی کردم و امسال نیز تاکنون بیش از ۳۰۰ اثر برای بررسی به دست من رسیده است.

ترهنده ادامه داد: هرکدام از داوران نظر خود را در مورد آثار ارائه شده در بخش نهایی این جایزه در قالب لیستی تهیه می‌کنند و در طول مدت داوری نیز از طریق یک اتاق گفتگوی اینترنتی ویژه اعضای هیئت داوران با یکدیگر در ارتباط خواهند بود.

وی افزود: داوری نهایی جایزه اندرسن ۲۰۱۴ در روزهای ۱۵ و ۱۶ اسفندماه سال جاری در کتابخانه شهر مونیخ برگزار می‌شود و فرد برگزیده نیز در نمایشگاه بولونیا سال آینده معرفی می‌شود، ولی جایزه وی در مراسم ویژه‌‌ای در کنگره ادبیات کودک که تابستان سال آینده در مکزیک برگزار می‌شود، به وی اهداء خواهد شد.

منبع:مهر

دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۹
کد خبر : 41094
بازدیدها: 273

پاسخی بگذارید »