جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سخنان دیشب اوباما در کاخ سفید:

جاسوسی از مردم آمریکا اعتماد به ما را کاهش داده است

danesheroz1 مرداد ۱۹, ۱۳۹۲ ۰
جاسوسی از مردم آمریکا اعتماد به ما را کاهش داده است

دانش روز: رئیس جمهور آمریکا شب گذشته در کنفرانس خبری در کاخ سفید به سوالات خبرنگاران درباره بسیاری از مسائل داخلی و خارجی پاسخ داد

به گزارش دانش روز،  به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنان دیشب اوباما به شرح زیر است:

لفاظی های ضدآمریکایی در دوره پوتین در روسیه افزایش داشته است
باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز جمعه اعلام کرد آمریکا همواره با روسیه تنش داشته است و این برهه زمانی مناسبی برای ارزیابی مجدد آن است که پس از آنکه روسیه مجموعه ای از اقدامات مغایر با منافع آمریکا را انجام داد، دو کشور در کجا ایستاده اند.
اوباما در کنفرانسی مطبوعاتی در کاخ سفید گفت : صراحتا، در خصوص طیف کاملی از مسائل که ما فکر می کردیم می توانیم به پیشرفت دست یابیم، روسیه حرکتی نکرده است.
اوباما خاطر نشان کرد رابطه شخصی بدی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ندارد و اعلام کرد من رابطه بدی با ولادیمیر پوتین ندارم.
با این حال باراک اوباما لغو دیدارش با پوتین را ضروری توصیف کرد.  باراک اوباما گفت شاید زمان مناسبی باشد که ما در روابط خود با روسیه وقفه ای ایجاد و روابط خود را بررسی کنیم. ما این کار را برای بهبود شرایط برای آمریکا و در عین حال روسیه انجام می دهیم. اما باید بدانیم اختلاف نظر هایی نیز وجود دارد که نمی توانیم همه آنها را برطرف کنیم.
رئیس جمهور آمریکا روز جمعه اعلام کرد بعد از بازگشت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به قدرت، لفاظی های ضد آمریکایی این کشور افزایش یافته است. وی همچنین موضوع تحریم بازی های المپیک در روسیه را رد کرد.
اوباما روز سه شنبه از جنگ سرد در روابط بین کشورش با روس ها سخن گفته بود.
اسنودن قهرمان نیست
باراک اوباما همچنین به موضوع پناهندگی ادوارد اسنودن در روسیه اشاره کرده و طرز تفکر این کشور را برای اعطای پناهندگی به او “عقب مانده” خواند.  آقای اوباما در پاسخ به سوال یکی از خبرنگارها درباره ادوارد اسنودن گفت: “او یک میهن پرست نیست.”
وی همچنین گفت: من فکر نمی‌کنم آقای اسنودن که اطلاعات محرمانه آمریکا را افشا کرد قهرمان باشد.
رئیس جمهور آمریکا همچنین با اشاره به تنش‌های اخیر بین واشنگتن و مسکو پس از لغو دیدارش با پوتین، رئیس جمهور روسیه که گفته می‌شد یکی از دلایل آن اعطای پناهندگی به اسنودن از سوی روسیه بود، گفت: «موضوع اسنودن یکی از زمینه‌های اختلاف ما با روسیه است.»
با این حال وی گفت تصمیم وی برای لغو دیدار با رئیس جمهور روسیه تنها بر سر مسئله اسنودن نبوده است. وی مسئله سوریه را یکی دیگر از زمینه‌های اختلاف دو کشور دانسته است.
جاسوسی از مردم امریکا اعتماد به ما را کاهش داده است
باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد آمریکا به جاسوسی از مردم عادی علاقه مند نیست و هدف از برنامه نظارتی محافظت از آمریکا و متحدانش است.
وی مدعی شد تاکنون سوء استفاده ای در برنامه نظارتی آمریکا روی نداده است.
باراک اوباما اعلام کرد آمریکا در خصوص برنامه های نظارتی می تواند و باید شفاف تر باشد و وعده داد با کنگره به منظور قرار دادن محدودیت ها و قید و بندهایی بر جاسوسی دولت همکاری کند.
اوباما از انتصاب یک مسئول امور زندگی خصوصی در آژانس امنیت ملی آمریکا خبرداد  و اعلام کرد یک مسئول امور زندگی خصوصی مردم در آژانس امنیت ملی آمریکا منصوب خواهد شد.
القاعده برای انجام دادن حملات علیه منافع آمریکا، به اندازه کافی قدرتمند است
باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد گروه تروریستی اصلی القاعده تضعیف شده است اما گروه های منطقه ای آن برای انجام دادن حملات علیه منافع آمریکا، به اندازه کافی قدرتمند هستند.
اوباما گفت هسته القاعده کمتر قادر است حمله ای تروریستی را در مقیاس حملات سال ۲۰۰۱ میلادی علیه آمریکا انجام دهد اما وی افزود شاخه هایی مانند آنچه در یمن وجود دارد، قابلیت آنرا دارند که به سفارتخانه های آمریکا و منافع اقتصادی این کشور در سراسر جهان حمله کنند.
تهدید چنین حمله ای موجب شد آمریکا هفته گذشته ۱۹ نمایندگی دیپلماتیک خود را در خاورمیانه و شمال آفریقا تعطیل کند.
یلن و سارمز برای جانشینی برناکی دارای صلاحیت هستند    
باراک اوباما اعلام کرد جانت یلن معاون بانک مرکزی و لاری سامرز دبیر پیشین خزانه داری آمریکا برای جانشینی بن برنانکی در راس بانک مرکزی آمریکا صلاحیت های لازم را دارند.
اوباما در کنفرانس خبری اعلام کرد: من فکر می کنم لاری سامرز مانند جانت یلن نامزدهای بسیار با صلاحیتی برای جانشنی برنانکی که دوره دوم ریاست او بر بانک مرکزی ژانویه پایان می یابد ، محسوب می شوند.
وی افزود تصمیم نهایی او یکی از مهم ترین تصمیمات دوره ریاست جمهوری او در زمینه اقتصادی است .
پایان کار برنانکی که جرج دبلیو بوش او را در سال ۲۰۰۶ به این سمت منصوب و سپس اوباما او را در سال ۲۰۱۰ ابقا کرد ، به شایعات زیادی دامن زده است .
پایان کار برنانکی در زمانی صورت می گیرد که بانک مرکزی آمریکا احتمالا سیاست خود را در حمایت از اقتصاد این کشور کاهش می دهد.
رئیس جمهوری آمریکا گفت رئیس بانک مرکزی آمریکا فقط یکی از رهبران سیاسی مهم آمریکا نیست بلکه او یکی از مهم ترین رهبران سیاسی جهان است.
وی اطمینان داد مجموعه گسترده ای از نامزدهای مورد توجه را برای این سمت دارد .
اوباما بدون دادن اطلاعات بیشتری در خصوص گزینه نهایی خود ، به شایعاتی قوت بخشید که براساس آن یلن و سامرز بیشترین بخت را برای تصدی این سمت دارند.
یلن ، مشاور سابق اقتصادی بیل کلینتون در کاخ سفید سال ۲۰۱۰ از سوی رئیس جمهوری آمریکا به عنوان معاون رئیس بانک مرکزی انتخاب شد.
لاری سامرز نیز در زمان کلینتون سمت دبیری خزانه داری آمریکا را بین سال های ۱۹۹۱ و ۲۰۰۱ برعهده داشت.
منبع:دانا
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۷
کد خبر : 48840
بازدیدها: 210

پاسخی بگذارید »