جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

جاده های ایران زیر پای زوج ماجراجوی فرانسوی/گزارش

danesheroz1 مرداد ۹, ۱۳۹۲ ۰
جاده های ایران زیر پای زوج ماجراجوی فرانسوی/گزارش

دانش روز: زوج دوچرخه سوار فرانسوی در حالی وارد البرز شدند که پیش تر از چندین کشور عبور کرده و با آداب و فرهنگ های مختلف آشنا شده اند، آنها با انگیزه صلح و دوستی رکاب می زنند و از مهمان نوازی ایرانی ها خوششان آمده و آن را تجربه ای بی نظیر می دانند، نکته قابل توجه در حرکت این زوج سایکل توریست عدم حمل هیچ گونه ابزار تکنولوژیک پیشرفته از جمله تلفن همراه و .. است

به گزارش دانش روز، این روزها که تکنولوژی، دود و ماشین ها همه زندگی بشر را پر کرده است، هنوز هستند افرادی که بی نیاز از تکنولوژی های روز و دردسرهای آن تنها با دوچرخه و یک مسیر یاب ساده مسیری را از فرانسه تا ایران طی می کنند، آن هم رکاب زنان.

دوچرخه سواری به سبک سایکل توریست، یعنی سفر و سیاحت کردن با دوچرخه از شهری به شهر، کشور یا قاره ای دیگر. همواره دوچرخه سورانی از کشورهای مختلف دنیا، با اهداف بشر دوستانه و شعار صلح و دوستی اقدام به چنین سفرهایی می کنند و در این راه سختی های طاقت فرسایی، متحمل می شوند تا به مقصد برسند.

هفته جاری در فروشگاه دوچرخه فروشی ای واقع در منطقه ترک آباد کرج با زن و مرد توریستی برخورد کردم که برای تعمیرات دوچرخه شان به این مغازه مراجعه کرده بودند.

پس از صحبت کردن با آنها و متوجه شدم که زن و شوهری فرانسوی هستند و بعد پذیرایی اندک و استراحت کوتاهی که کردند، به آنها گفتم که خبرنگار هستم و اجازه گرفتم تا با آنها مصاحبه ای داشته باشم.

خانم دوچرخه سوار خود را کامیل معرفی کرد و گفت ۲۶ ساله است و برای اولین بار است که مسافرت را با دوچرخه آغاز کرده است. ولی شوهرش ژاویر، تورهای سیاحتی مختلفی را در اروپا رکاب زده است.

کامیل در ادامه گفت: آنها در مسابقه شرکت نمی کنند و تمرین خاصی هم ندارند، اصولا آنها با دوچرخه مسافرت می کنند.

کامیل در جواب سوالم که پرسیدم از کجا شروع کرده اید و از چه کشورهایی عبور کرده تا به ایران رسیده اید، گفت: از شهر استرازبورگ که در مرز فرانسه و آلمان قرار دارد، سفرشان را شروع کرده اند و آلمان، اتریش، ایتالیا، اسلونی، کرواسی، مونتنگرو، بوسنی، آلبانی، یونان و ترکیه را  پشت سر نهاده اند و به ایران آمده اند.

وی افزود: سفرشان را ۴ ماه پیش شروع کرده اند و تا اینجا هفت هزار کیلومتر را رکاب زده اند. هر روز به طور میانگین ۶۵ کیلومتر را رکاب زده اند.

از کامیل در مورد آب و هوا پرسیدم، گفت: از هوای خیلی سرد ۱۰ درجه زیر صفر سفرشان را شروع کرده اند و برف و باران و سرما و هوای داغ ۴۵ درجه بالای صفر را نیز تجربه کرده اند.

در چهره های آفتاب سوخته شان کاملا مشخص است که سختی های زیادی را تا به اینجا گذرانده اند و خستگی توام با امید برای کشف محیط های جدید و به پایان رساندن سفر، در چهره شان دیده می شود.

از آنها در مورد انگیزه سفرشان پرسیدم گفتند: ما به آنچه در رسانه ها منتشر می شود اعتقادی نداشتیم و خواستیم که خودمان همه چیز را کشف کنیم، مردم همگی پشت کامپیوترشان می نشینند و با استفاده از اینترنت دیگر هیچ چیز را تجربه نمی کنند و به نوعی دور از واقعیت هستند….

آنها افزودند: مثلا برای سفر با دوچرخه از اینترنت اطلاعات می گیرند و می گویند اوه اینجا خیلی سرد است و اوه آنجا خیلی هوا داغ است و در نتیجه هیچ وقت اقدام به چنین سفر ماجراجویانه ای نمی کنند.

نکته ای که برای خود من جالب بود، این بود که با وجود پیشرفت هایی که در صنعت ارتباطات رخ داده و کامپیوترها و تبلت ها و جی پی اس ها، دنیا را قبضه کرده اند، آنها حتی تلفن همراه هم نداشتند و به یک نقشه و قطب نما بسنده کرده و با استفاده از همان به حرکت خود ادامه می دهند.

منبع:مهر

چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۳:۱۸
کد خبر : 44707
بازدیدها: 165

پاسخی بگذارید »