پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اولین یادوراه شهدای غواص استان البرز:

تکریم با شکوه از شهید ماه عسل با اشک البرزی ها

danesheroz1 شهریور ۱۴, ۱۳۹۲ ۰
تکریم با شکوه از شهید ماه عسل با اشک البرزی ها

دانش روز: امروز دلها و اشک های مردم ولایی و شهید پرور استان البرز دلتنگی مادر شهید “ایرج خرم جاه” را با سوز در اولین یادوراه شهدای غواص استان البرز همراهی کرد

به گزارش دانش روز، “یادهای بی ساحل” عنوان اولین یادواره شهدای غواص استان البرز و اولین مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهید ماه عسل “ایرج خرم جاه” بود که پیش از ظهر امروز در سالن اجتماعات کانون جوانان بسیج استان البرز واقع در شهرستان کرج برگزار شد.

ساعت ۱۰ صبح بود و هنوز مراسم به طور رسمی آغاز نشده بود، بر روی سن علف زار، پارچه های آبی موج دار به نشانه آب، لباس های غواصی و دیگر تجهیزات برای تداعی کردن موقعیت شهدا در زمان غواصی طراحی شده بود، مادر پیری نفس زنان از دور می آمد، آمد در ردیف دوم نشست گویا می دانست قرار است مادر شهید خرم جاه یک ردیف جلوتر از او بنشیدند می خواست او را از نزدیک ببیند، نشست و چفیه اش را بر سر کرد تا حال و هوای خوبش را با تکه پارچه مقدس جبهه بهتر کند.

همه در تکاپو بودند، منتظر میهمان اصلی که این بار خود میزبان بود، میزبان میهمانانی که برای تکریم شهیدش دعوت شده بودند، می آمد با خیالی آسوده برای ایرجش یادواره بگیرد آن هم چه یادواره باشکوهی، آنقدر جمعیت زیاد بود که مردم در بیرون از سالن و برخی بر روی پله های میان صندلی ها نشسته بودند!

همهمه ای به پا شد، همه از جا برخاستند، مادر آمد با قدی خمیده با کمک پسرش، چه با عزت پسران مادر را همراهی می کردند تمام حواسشان به مادر بود آخر او داغ دلش تازه شده است آن هم بعد از ۲۷ سال.

آغوش مادر غرق در اشک بود همه می آمدند آمدن پسرش را تبریک بگویند و از شوق شاید هم به یاد شهدایشان از روی دلتنگی همراه با مادر اشک می ریختند، خوش آمد گویی ها تمامی نداشت.

هوای سالن که هوای عاشقی بود و اشک و دل تنگی، اما آرامش موج می زد شاید خود شهید “خرم جاه” و شهدایی که محفل با عکس هایشان مزین شده بود می خواستند یادواره در آرامشی عجیب برگزار شود.

مادر آقای زمردیان نگذاشت پیکرعمویم را بیاوریم

اعضای خانواده شهید “ایرج خرم جاه” در سالن مستقر شدند به طور اتفاقی برادر زاده شهید در کنارم نشست پس از اینکه متوجه نسبتش با شهید شدم از او راجع به حال و هوای خانه زمان شناسایی شهید و جریان سفر به همدان پرسیدم، او گفت: بیشتر از اینکه خوشحال شویم ناراحت بودیم، داغ دلمان تازه شده بود، وقتی رفتیم همدان با اینکه مردم استقبال بسیار باشکوهی از ما کردند اما حس کردم که چقدر عمویم غریب است، حس می کردم تازه شهید شده است.

برادر زاده شهید “خرم جاه” ادامه داد: همدان که بودیم می خواستیم پیکر عمویم را به کرج منتقل کنیم اما مادر آقای زمردیان از ما خواهش کرد او را با خود نبریم، می گفت من سال هاست با ایرج خو گرفته ام معجزه ها از او دیدم، می خواهید جعفر را با خود ببرید اما ایرج را نبرید!

یادوراه با قرائت آیاتی از قرآن مجید با مضمون شهادت و ایثار در راه خدا آغاز و پس از آن سرود ملی نواخته شد.

خاطره گویی حاج حمید پارسا همرزم شهید، خواهر شهید خرم جاه و سخنرانی کوتاه جعفر زمردیان ( آزاده ای که شهید خرم جاه به دلیل شباهت فوق العاده به وی به جای او در همدان دفن شده بود) از دیگر برنامه های تدارک دیده شده برای اولین یادواره شهدای غواص استان البرز بود.

دل نبستن به دنیا مهمترین ویژگی شهدای غواص بود

فرمانده سپاه اما حسن مجتبی (ع) استان البرز در این مراسم گفت: همه استان های کشور نیاز به برگزاری برنامه هایی از این دست در فواصل زمانی مشخص دارند.

بهرام حسینی مطلق ادامه داد: ما باید از این مراسم ها عبرت بگیریم، خود سازی کنیم و فراموش نکنیم که چه عزیزانی جان خود را فدا کردند تا ایران در اوج قله های عزت بدرخشد، این عزت و سرافزازی حاصل خون هایی است که در هشت سال دفاع مقدس ریخته شد و پس از آن حاصل تلاش تمام دلسوزان نظام و رهبری در طی ۳۵ سال گذشته است.

وی گرامیداشت یاد و خاطره شهدای غواص و یاد شهید خرم جاه را دو ویژگی مهم در این مراسم عنوان کرد و اظهار داشت: شهدای غواص از همان ابتدای باید دل را به دریا می زدند، این شهدا ویژگی های خاصی داشتند، در تمام زمان ها به خصوص در زمان عملیات بسیار با روحیه و شوخ طبع بودند.

فرمانده سپاه امام حسن مجتبی (ع) استان البرز دل نبستن به دنیا را مهمترین ویژگی شهدای غواص خواند و گفت: این دسته از رزمندگان تنها گروهی بودند که در هنگام عملیات هیچ امیدی به بازگشت نداشتند و تنها به عشق شهادت دل به آب های خروشان می زدند.

سردار حسینی مطلق در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره تمام شهدای جنگ تحمیلی از مئسولان برگزاری این مراسم باشکوه تشکر کرد.

سربند “یا زهرا (س)” شهید با مادر سپرده شد

دکلمه متن های زیبا در مدح شهدا و ائمه از بارزترین برنامه های امروز یادواره شهدای غواص بود، اما به گوش رسیدن صدایی از انتهای سالن جمعیت را به خود جلب کرد، فردی با لباس جبهه، بیسیم به دست در حال گفتگویی خیالی با همرزمانش بود، می خواست لحظات قبل از شهادت “ایرج” را برای مادر زنده کند، مادر دیگر توان نداشت، فرزندانش را در آغوش کشیده بود و به یاد شهیدش می گریید، جمعیت حاضر نیز همصدا با مادر ناله میزند، ولوله ای بود در سالن کسی را نمی دیدی که اشک نریزد، سربند “یا زهرا” شهید را به مادرش سپردند و او به یاد پسرش او را به سر بست.

ذکر یا زهرا تا انتهای مراسم در سالن طنین انداز شده بود.

گفتنی است شهید ایرج خرم جاه در سال ۶۵ در لشگر ۱۰ سیدالشهدا (ع) در جبهه حضور می یابد و در جریان عملیات کربلای ۵ در جمع نیروهای غواص به شهادت می رسد و در برنامه ماه عسل امسال هویت اش دوباره شناسایی می شود.

خانواده شهید ایرج خرم جاه هم اکنون در شهرستان ساوجبلاغ ساکن هستند

 

……………………….

گزارش از عاطفه بیات

پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۲ - ۲۱:۰۷
کد خبر : 57705
بازدیدها: 425

پاسخی بگذارید »