دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختصاصی دانش روز: معاون فرهنگی وزارت ارشاد در کرج:

تولید کتاب بالاست اما کتابخوانی وضعیت خوبی ندارد

danesh شهریور ۲۲, ۱۳۹۴ ۰
تولید کتاب بالاست اما کتابخوانی وضعیت خوبی ندارد

دانش روز: نمایشگاه های کتاب فضای کتابخوانی را رونق خواهند داد و کتاب را مسئله یک هفته استان قرار می دهند

به گزارش دانش روز، معاون فرهنگی وزارت ارشاد در آیین افتتاح ششمین نمایشگاه کتاب البرز گفت: استان البرز گر چه از لحاظ تقویم زمانی با تاخیر به جمع استانهای کشور پیوسته است، اما در باب شخصیت های فکری و علمی این منطقه سابقه دیرین دارد و به مناسبت ایام لازم است یاد شود از مرحوم آیت الله طالقانی بزرگ مردی که امام راحل همواره برای ایشان احترام خاصی قائل می شد.

سید عباس صالحی افزود:  یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی حوزه نشر و کتاب است، پس از انقلاب اسلامی یک میلیون عنوان کتاب در این کشور تولید شده که این رقم کم اهمیت نیست. در نمایشگاه کتاب امسال زمانیکه این مهم را به امام خامنه ای عرض کردم، تعبیر رهبر معظم انقلاب این بود که به مردم اعلام شود چرا که به عنوان دستاورد انقلاب اسلامی باید مطرح شود.

وی اظهار داشت: کتاب عصاره پیشرفت و تمدن سازی است، در سال گذشته که قریب به ۷۳ هزار عنوان کتاب داشتیم، ۱۶ هزار عنوان در حوزه علوم انسانی، ۱۴۵۰۰ عنوان در حوزه علوم طبیعی چون ریاضیات و … ۱۲۰۰۰ دینی و ۱۱ هزار در حوزه کودک و نوجوان، ۱۰ هزار در زمینه ادبیات داشتیم و این نشان می دهد که کتاب محصول فکر یک جامعه است.

صالحی تصریح کرد: ایران پس از انقلاب اسلامی به این توانایی رسیده و ایران در زمینه تولید عنوان در سال گذشته با آلمان برابر بود. مسیر خوبی را در زمینه نشر و تولید دانش طی کرده ایم اما این مهم باید با دیگر اتفاقات ضمیمه شود، تولید کتاب بالاست اما کتابخوانی وضعیت خوبی ندارد چه در زمینه خواندن و چه خرید.

وی همچنین گفت: یک توجیه درباره نخواندن کتاب عدم فرصت یا نداشتن زمان است، اما با برنامه ریزی و اختصاص زمان ۱۵ دقیقه در روز هر فرد طی یک سال می تواند ۲۰ عنوان کتاب بخواند. جامعه می تواند با مدیریت زمان سطح مطالعه را ارتقا دهد در حالیکه اصحاب بیت امام (ره) می گفتند روز تشییع فرزندشان تا همان شب کتاب در حال مطالعه را به پایان رساندند در روزیکه در تالمات عاطفی بودند.

معاون فرهنگی وزارت ارشاد افزود: ما کسانی که در مجموعه فرهنگی تلاش می کنیم باید چگونگی مدیریت زمان را به سمت مطالعه کتاب هدایت کنیم. کتابهای خوب لازم است در دسترس قرار گیرند و در فضایی باشند که در وسع خرید افراد باشند.

سید عباس صالحی در خاتمه خاطر نشان داشت: نمایشگاه های کتاب فضای کتابخوانی را رونق خواهند داد و کتاب را مسئله یک هفته استان قرار می دهند و به دسترسی کتاب به عموم می اندیشد.  ارشاد برای ورود عموم به حوزه فرهنگ برپایی نمایشگاه کتاب را بر عهده دارد و هفته فرهنگی با طعم کتاب دلنشین می شود، همچنین کتاب با هر مخاطبی ارتباط برقرار می کند و موضوعات تخصصی و علمی و … را در بر دارد و بزرگترین رویداد فرهنگی هر استان است.

یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۰:۰۴
کد خبر : 157772
بازدیدها: 875

پاسخی بگذارید »