پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تولید نانو ذرات شیشه ضدباکتریایی برای درمان بافت استخوان در کرج

danesheroz1 فروردین ۷, ۱۳۹۳ ۰
تولید نانو ذرات شیشه ضدباکتریایی برای درمان بافت استخوان در کرج

دانش روز: برای نخستین بار در کشور نانو ذرات شیشه ضد باکتریایی برای درمان بافت استخوان در این پژوهشگاه تولید شد

به گزارش دانش روز، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه مواد و انرژی، نادر نظافتی افزود: این نانو ذرات به عنوان پرکننده و تقویت کننده استخوان، پوشش ایمپلنت‌های فلزی برای اتصال با بافت استخوان و درمان عفونت‌های ناشی از کاشت ایمپلنت به کار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه در شرایط ایده‌آل یک کاشتنی بایستی توانایی بازسازی بافت استخوانی و درمان عفونت را داشته باشد، اظهار داشت: ویژگی منحصر به فرد این نوع شیشه نانوساختار زیست فعال این است که پس از قرارگرفتن در بدن، علاوه بر تبدیل شدن به فاز مینرالی استخوان طبیعی بدن (آپاتیت)، از ایجاد هرگونه عفونت جلوگیری می‌کند.
این پژوهشگر ادامه داد: همچنین از ویژگی دیگر این شیشه آن است که برخلاف روش‌های امروزی مورد استفاده( از جمله روش پلاسما اسپری و پرس ایزو استاتیک گرم) نیازی به استفاده از دمای بالا نیست.
وی ادامه داد: نکته دیگری که این پوشش را از سایر پوشش‌های مرسوم بر روی ایمپلنت فلزی متمایز می‌کند، خاصیت ضدمیکروبی آن است.
نظافتی گفت: این پوشش به واسطه دارا بودن عنصر نقره می‌تواند سه نوع باکتری متداول در مراکز درمانی و نیز پس از کاشت ایمپلنت مشاهده می‌شود را از بین ببرد.
وی خاطرنشان کرد: به کمک روش پوشش‌دهی غوطه‌وری در محلول سل، امکان پوشش دادن سطوح غیرتخت و پیچیده فراهم است.
پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۴
کد خبر : 101529
بازدیدها: 158

پاسخی بگذارید »