پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تولید مدفوع مصنوعی برای پیوند

danesheroz1 مرداد ۲۱, ۱۳۹۲ ۰
تولید مدفوع مصنوعی برای پیوند

دانش روز: محققان کانادایی یک روده مصنوعی در آزمایشگاه تولید کرده اند که از طریق آن می توان برای بیمارانی که نیاز به پیوند مدفوع دارند، مدفوع مصنوعی تولید کرد

به گزارش دانش روز، اما آلن ورکو میکروبیولوژیست دانشگاه گولف در اونتاریو به همراه همکارانش برای کاهش خطر مدفوع اهدایی بیماری زا که می تواند گیرنده بیمار را بیشتری نسبت به عفونت روده مواجه کند، دست به اجرای این پروژه زده است.

پیوند مدفوع ارائه کننده روشی منزجر کننده اما نویدبخش برای درمان باکتریهای مهلک روده ای به ویژه کلوستریدیوم دیفیسیل یا “C. diff” است. این باکتری خطرناک سالانه عامل مرگ ۱۴ هزار نفر در آمریکا است.

این درحالی است که تاکنون تعداد پیوندهای مدفوع انجام شده در ایالات متحده نسبتا معدود بوده است و این امر تاحدی به علت قوانین دشوار سازمان غذا و داروی این کشور است.

تیم آلن ورکو درحال حاضر با هدف تغییر ساختار میکربهای پیوندی روده به هر کدام از بیماران کار می کند اما این میکروبها در ظرفهای آزمایشگاهی به خوبی رشد نمی کردند، از این رو این گروه مجبور به ساخت مدفوع مصنوعی در آزمایشگاه شدند.

دانشمندان مدفوع مصنوعی را داخل دستگاهی به نام “روده رباتی” تولید کردند. این دستگاه متشکل از ۶ لیوان آزمایشگاهی از یک ماده لجن آلود قهوه ای رنگ است که دربرگیرنده تکه ها و رسوبات سلولزهای قابل هضم است. دانشمندان باکتری مدفوع انسانی را به این لجن افزوده و نسخه مصنوعی را تولید کردند که نام مستعار آن ” RePOOPulate” انتخاب شده است.

این مدفوع مصنوعی را می توان به صورت ایمن به بیمار پیوند زد، تاکنون محققان از این مدفوع مصنوعی برای درمان دو بیمار مبتلا به ” C. Diff ” استفاده کرده اند.

آلن ورکو با ابراز نگرانی از قوانین سازمانهایی چون سازمان غذا و داروی آمریکا اظهار داشت که این قوانین افراد مبتلا به ” C. Diff” را مجبور می کند که خودشان به تنهایی با این مشکل رو به رو شوند.

منبع:مهر

دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۳:۳۷
کد خبر : 49696
بازدیدها: 179

پاسخی بگذارید »