جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تولید ماده اولیه داروی ناباروری در کشور

danesheroz1 تیر ۲۴, ۱۳۹۲ ۰
تولید ماده اولیه داروی ناباروری در کشور

دانش روز: در حالی که بر اساس آمار وزارت بهداشت در سال ۹۰ داروی درمان ناباروری به میزان بیش از یک میلیارد تومان به کشور وارد می‌شد، محققان دانشگاه شهید بهشتی موفق به تولید ماده اولیه این دارو کردند که در آینده نزدیک این دارو از سوی شرکت داروسازی زهراوی به بازار عرضه خواهد شد

به گزارش دانش روز، دکتر فرزاد کبارفرد- مجری طرح  نام این دارو را سیترولیکس استات (Cetrolix) ذکر کرد و گفت: این دارو یکی از داروهای جدید برای القای باروری در درمان نازایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه این دارو در سال ۲۰۰۰ توسط سازمان FDA موررد تایید قرار گرفته است، ادامه داد: در حال حاضر تنها شرکت عرضه کننده این دارو شرکت Serono کشور سوئیس است که با نام تجاری ستروتاید (Cetrotide) تحت لیسانس خود دارد.

کبارفرد راه تزریق این دارو را زیر جلدی دانست و ادامه داد: ویال‌های تزریقی این دارو در دوزهای ۰.۲۵ و ۳ میلیگرم تولید می‌شود.

این محقق با تاکید بر اینکه فرمولاسیون این دارو تا سال ۲۰۱۴ در انحصار شرکت سوئیسی است، خاطرنشان کرد: از زمان ورود این دارو در بازارهای جهانی کاربردهای متنوعی در درمان سرطان‌های سینه و پروستات، اندومتریوز، هایپرپلازی پرستات و فیبروئید رحم گزارش شده است.

وی ادامه داد: از این رو میزان مصرف این دارو در سال ۲۰۱۰ به مرز ۳۸ میلیون یورو رسید و بر اساس آمار وزارت بهداشت در سال ۱۳۸۹ در ایران معادل ۸۰۰ میلیون تومان و در سال ۱۳۹۰ این میزان به یک میلیارد و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

کبارفرد از تولید ماده اولیه این دارو در آزمایشگاه شیمی دارویی دانشکده داروسازی شهید بهشتی خبر داد و یادآور شد: تولید این ماده موثره بر اساس روش سنتز بر روی فاز جامد طراحی، اجرا و بهینه شد.

مجری طرح همچنین خاطرنشان کرد: شکل ویال‌های تزریقی این دارو در آینده‌ای نزدیک از سوی شرکت داروسازی زهراوی به بازار عرضه خواهد شد.

کبارفرد در عین حال یادآور شد: با توجه به اینکه همزمان با اتمام دوره پتنت این دارو در سال ۲۰۱۴، فناوری ساخت ماده اولیه و فرآورده نهایی آن در کشور موجود خواهد بود و با توجه به ظرفیت‌های اضافی موجود برای تولید این دارو در کشور علاوه بر رفع نیاز داخلی، پتانسیل‌های بالایی برای صادرات آن نیز وجود خواهد داشت.

منبع:مهر

دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ۱۷:۲۱
کد خبر : 37945
بازدیدها: 289

پاسخی بگذارید »