شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تولید حسگرهای زیستی برای تشخیص قند و چربی خون

28 danesheroz اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۲ ۰
تولید حسگرهای زیستی برای تشخیص قند و چربی خون

پژوهشگران دانشگاه تهران حسگرهای زیستی را تولید کردند که قادر به تشخیص قند و کلسترول خون است و در تلاش برای تجاری سازی این حسگرها هستند

دکتر پرویز نوروزی – مجری طرح در گفتگو با خبرنگاران  با اشاره به میزان شیوع برخی از بیماری‌ها در کشور گفت : در حال حاضر بیشترین بیماری شایع در کشور دیابت و کلسترول بالا است که بیمارستان‌ها مجبور به بستری کردن بیماران می‌شوند.

وی به بیان لزوم تشخیص و اندازه گیری این پارامترها در بدن پرداخت و اظهار داشت: در این راستا تحقیقاتی را در زمینه تولید تجهیزاتی برای تشخیص طبی ترکیبات خون کردیم.

نوروزی از تولید بایو سنسورهایی برای این منظور خبر داد و یادآور شد: بایوسنسورها از دو بخش زیستی و بخش الکتریکی تشکیل شده‌اند. در بخش زیستی یکی از عناصر زیستی چون خون از بدن استخراج و بر روی کاغذهایی تثبیت می‌شوند.

مجری طرح با اشاره به بخش الکتریکی این بایوسنسور، خاطر نشان کرد: بخش الکتریکی شامل حسگرهایی است که مواردی از قبیل قند، کلسترول و اوره را اندازه گیری می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران ، اضافه کرد: این حسگرهای زیستی قادر هستند میزان چربی و کلسترول را اندازه گیری و گزارش آن را ارائه دهند و بر اساس آن پزشک قادر است میزان مصرف دارو را برای بیمار توصیه کند.

نوروزی با بیان اینکه از این تحقیقات تاکنون ۴۰ مقاله علمی منتشر شده است، یادآور شد: حسگر تولید شده مراحل بالینی خود را طی کرده است و به دنبال تجاری سازی آن هستیم.

چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۲:۰۶
کد خبر : 15682
بازدیدها: 253

پاسخی بگذارید »