دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تولید آنتی‌بیوتیک از عرق بدن!

danesheroz اسفند ۸, ۱۳۹۱ ۰

مطالعات جدید نشان می دهد، آنتی بیوتیک تولید شده از عرق بدن می تواند ابر باکتر‌ی‌های خطرناک بیمارستانی و سویه‌های مرگبار توبرکولین را از بین ببرد

ماده شیمیایی موجود در عرق dermcidin‌ نام دارد که در عرق شور و کمی اسیدی فعال شده و قادر به سوراخ کردن غشای سلولی میکروب های مضر و از بین بردن آنها است.

دکتر «اولریخ زاخاری» از محققان دانشگاه ادینبورگ تأکید می کند: حدود یک هزار و ۷۰۰ گونه آنتی بیوتیک طبیعی وجود دارند؛ در حال حاضر جزئیات بسیار دقیقی از نحوه عملکرد آنتی بیوتیک طبیعی عرق در اختیار داریم که می تواند به توسعه داروهای ضد ویروس و قویتر از نمونه های فعلی منجر شود.

نتایج بدست آمده نشان می دهد، ماده شیمیایی dermcidin‌ موجود در غدد عرق هنگام ایجاد یک برش کوچک روی پوست، ایجاد خراش یا نیش پشه بسرعت منتشر شده و باعث از بین رفتن مهاجمان می شوند.

این مواد که به نام پپتیدهای ضد میکروبی (AMPs)‌ شناخته می شوند، اثربخشی طولانی تری به نسبت سایر آنتی بیوتیک ها دارند که با حمله به پاشنه آشیل میکروب ها یا همان دیواره سلولی، به درون غشا نفوذ کرده و آنها را نابود می کنند.

پپتیدهای ضد میکروبی از پتانسیل بالایی برای شکل دهی نسل جدید آنتی بیوتیک برخوردار بوده و محققان امیدوارند از این نتایج برای توسعه داروهای جدید با قابلیت کنترل باکتری پس از نفوذ به پوشش ساختار اتمی استفاده کنند.

نتایج این تحقیق در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۵:۱۳
کد خبر : 8003
بازدیدها: 236

پاسخی بگذارید »