پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تولد فاطمه معتمد آریا دختر شیرینی فروش

danesheroz1 آبان ۷, ۱۳۹۲ ۰
تولد فاطمه معتمد آریا دختر شیرینی فروش

دانش روز: فاطمه معتمد آریا بازیگر فیلم “دختر شیرین فروش” تولد ۵۲ سالگی خود را جشن می گیرد

به گزارش دانش روز،  فاطمه معتمد آریا (زاده ۷آبان ۱۳۴۰ در تهران)که در میان دوستان و آشنایانش و اهالی سینما به نام مستعار سیمین معتمد آریا هم شناخته می‌شود، یکی ازبازیگران سینمای ایران است.

او در فیلم‌های کارگردانان بزرگ سینمای ایران چون بهرام بیضایی، رخشان بنی اعتماد و بهمن فرمان‌آرا بازی کرده و بازی او بارها موردتوجه و تحسین قرار گرفته‌است.

معتمد آریا فارغ‌التحصیل بازیگری از دانشسرای هنر تهران است با شرکت در کلاس‌های موسیقی، نقاشی، فیلمسازی، تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، به اجرای نمایش‌های عروسکی و تئاترهای کودکان در سراسر کشور پرداخت.

همکاری با گروه تئاتر دانشجویان دانشکده هنرهای زیبا و با صدا و سیما در زمینه کارهای کودکان و تئاتر زنده و عروسکی از سوابق هنری اوست. شروع فعالیت وی در تلویزیون با عروسک‌گردانی مجموعه مدرسه موش‌ها در سال ۱۳۶۰ آغاز شد.

او از سال ۶۴ بازیگری در سینما را با فیلم جدال آغاز کرد.از نقش آفرینی‌های محبوب معتمد آریا باید به بازی‌هایش در کنار ایرج طهماسب و حمید جبلی اشاره کرد. این سه نفر با همکاری در چندین فیلم از جمله “کلاه قرمزی و پسرخاله”، “کلاه قرمزی و سروناز”، “دختر شیرینی فروش” و “یکی بود و یکی نبود” و “زیر درخت هلو” یکی از موفق‌ترین گروه‌های هنری در سینمای ایران هستند.

وی از سال ۶۴ با فیلم «جدال‌» به‌طور رسمی به جمع بازیگران سینمای ایران وارد شده و پله‌های ترقی را یکی یکی طی کرده است. او سینما را از نوجوانی شناخته و به‌دلیل آن استعداد ژنتیک که دارد، توانسته سیر تکاملی را به‌خوبی طی کند. او یک روزه هنرپیشه نشده است؛ از عروسک گردانی شروع کرد، به نقش‌های کوتاه رسید و این مراحل را یک به یک طی کرد و یک اساس و بنیان برای خود در بازیگری گذاشت. تفاوت معتمدآریا با دیگر بازیگران این است که هر لحظه حاضر است در هر نقش متفاوتی ظاهر شود؛ درنقش‌های کمدی، سالارانه و نقش‌های متفاوت دیگر.

معتمد آریا اهل تکرار نیست. برای او هنر حرف اول را می‌زند و هرگز به سینما به‌عنوان یک فعالیت صرفا تجاری نگاه نکرده است. او در یکی از مصاحبه‌هایش گفته بود: «من آدم قائم به ذاتى در کارکردن هستم و از این‌که نقش تکرارى را بازى کنم همیشه خوددارى کرده‌ام. در هر فیلمى که بازى کردم بعد از آن اکثر سناریوهایى که به من دادند تکرار همان نقشم در آن فیلم بوده، فقط یا رنگ و لعاب یا اسمش تغییر کرده و من هرگز در بدترین شرایط روحى، مالى و هر چیزى که فکرش را بکنید حاضر نشدم خودم را در یک بخش جزئى هم تکرار کنم.

افتخارات معتمد آریا کم نیست. او را نباید تنها یک هنرمند کار کشته بدانیم؛ معتمد آریا در کنار فعالیت‌های هنری‌اش، ‌دستی هم در امور خیریه دارد. او در سال ۸۶ به‌عنوان «نخستین سفیر مهرآفرین» معرفی شد.

برای معتمدآریا همه چیز در قالب تیمش تعریف می‌شود. او به‌دنبال اثبات برتری‌اش نیست و سعی می‌کند با هم‌تیمی‌هایش همراه شود و به جای اثبات بالاتر بودنش کار تیم را بالاتر ببرد.

او که ۳۰ سال با سینمای ایران زندگی کرده و هرگز خودش را از این مسیر جدا ندانسته است، انتقادهایی هم به نسل جدید سینما وارد می‌کند.

۶ دوره نامزدی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم های  (زندگی)، (روسری آبی) (ریحانه) (گیلانه) (دختر شیرینی فروش)  و (جهیزیه برای رباب) در کارنامه خود دارد همچنین ۴ دوره برنده ی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول و مکمل زن (همسر)،(هنرپیشه)، (مسافران) و (برهوت) بوده است.

برنده جایزه هانری لانگ لوا (بخش بازیگر زن) از جشنواره بین‌المللی فیلم ونسن فرانسه
برنده جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال کانادا(اینجا بدون من)
برنده جایزه ۳۰ سال فعالیت در سینما از جشن منتقدین ونویسندگان ایران.

دریافت جایزه چهارمین فستیوال سالانه خانه دوست کجاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

منبع:باشگاه خبرنگاران

سه شنبه ۷ آبان ۱۳۹۲ - ۲۲:۲۰
کد خبر : 70504
بازدیدها: 173

پاسخی بگذارید »