پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

توصیه‌ های زمان مناسب استراحت دانش‌ آموز

danesheroz1 بهمن ۳, ۱۳۹۲ ۰
توصیه‌ های زمان مناسب استراحت دانش‌ آموز

دانش روز: آیا دانش آموزان میتوانند همه ی روز را یکجا بنشینند و بدون وقفه به مطالعه بپردازند؟

به گزارش دانش روز،
آیا میتوانیم همه ی روز را با استراحت های کوتاه به کار و مطالعه بپردازیم؟

در آغاز مطالعه میزان توجه و تمرکز بالااست. اگر هر نیم ساعت یکبار دست از کار و مطالعه برداریم و استراحت کوتاهی بکنیم، میتوانیم توجه و تمرکز خود را تا پایان روز در حد بالایی نگه داریم. ولی در زمان استراحت نباید کارهای سخت و فعالیتهای ذهنی انجام دهیم.

رعایت نکات زیر برای زمانهایی که بین مطالعات به استراحت اختصاص داده میشود، ضروری میباشد:

نکته * همانگونه که ذهن به تغذیه اطلاعاتی نیاز دارد، به استراحت و آرامش هم نیاز دارد.

نکته * در زمان استراحت از یک تغذیه مناسب استفاده شود.( آبمیوه، میوه، بستنی، شکلات، چای ….)

نکته * در زمان استراحت محیط مطالعه، ترک شود.

نکته * فعالیتهای ذهنی مثل ( بازیهای کامپیوتری، تماشای فیلمهای وحشتناک و ناراحت کننده و ….) ممنوع

نکته * در زمان استراحت میتوان موزیک آرام و ملایم گوش داد ولی موزیک تند و هیجان آور ممنوع

نکته * ۱۵ دقیقه استراحت بین درسها کافی است، اگر درسی مشکل بود و انرژی زیادی از شما گرفت، زمان استراحت را افزایش دهید.

شلوغی ، کار، خستگی، کمبود انرژی و … بخش غیر قابل انکاری از زندگی همه آدم ها شده اند.
به گزارش همشاگردیها به نقل قول از باشگاه خبرنگاران شیرین ملکی، متخصص روانشناسی بالینی و روان درمانگر عنوان کرد: شلوغی، کار- خستگی و کمبود انرژی و بخش غیر قابل انکاری از زندگی همه ما شده اند.

وی در ادامه مطلب خود افزود: برای فرار از بسیاری از این مشکلات یک خواب خوب نیاز است.

ملکی با بیان اینکه همه ما می دانیم کم خوابی برای سلامت مان ضرر دارد و در پاسخ به اینکه میزان خواب مناسب روزانه برای فرد چقدر است گفت: در مورد میزان خواب مناسب روزانه برای فرد، نمی شود از یک عدد خاص اسم برد و در واقع میزان خواب مورد نیاز روزانه برای هر فرد یا فرد دیگر متفاوت است.

وی تصریح کرد: تحقیقات نشان داده است ۲ فاکتور متفاوت روی نیاز روزانه هر فرد به خواب تاثیر گذار است. اول سطح خواب و دوم سطح کمبود خواب.

ملکی در ادامه گفت: سطح معمول به میزانی از خواب گفته می شود که پس از پشت سرگذاشتن آن بدن بتواند عملکرد معمول و حداقلی خود را داشته باشد.

این متخصص روانشناسی بالینی اظهار داشت: این رقم برای افراد بالغ معمولی بین ۷ تا ۸ ساعت است اما اگر کسی دچار کم خوابی و در واقع دچار سطحی از کمبود خواب باشد باید بیشتر بخوابد.

ملکی در خصوص سطح کمبود خواب گفت: بهترین ویژگی این فاکتور، کیفیت خواب است و در نهایت اگر ۸ ساعت در بستر باشید و فکر کنیده خوابیده اید اما کیفیت خواب شما پایین باشد (بارها بیدار شوید- دیر به خواب بروید و دچار حالت های نامناسب در خواب شوید و …) سطح کیفی خواب پایین می آید و در غیر دچار کمبود خواب می شوید.

این متخصص روانشناسی بالینی در پاسخ به اینکه چطور می شود فهمید که میزان خواب روزانه ما کافی است یا نه عنوان کرد: زمانی که بدون نیاز به زنگ ساعت یا تلفن همراه و بدون نگاه کردن به ساعت بیدار شوید و کاملا احساس سرحالی و شادابی داشته باشید به معنای آن است که به اندازه کافی خوابیده اید.

وی ادامه داد: اگر هر روز مجبورید با زنگ ساعت و به سختی بیدار شوید باید هر روز ۱۵ دقیقه به میزان خواب خودتان اضافه کنید تا به حدی از خوابیدن برسید که بدون نیاز به زنگ ساعت بیدار شوید.

ملکی اظهار داشت: اگر قبل از خوابیدن چای یا قهوه بنوشید این مواد ممکن است روی کیفیت خواب شما تاثیر بگذارد و حتی باعث بی خوابی پنهان شما شود.

این متخصص روانشناسی بالینی در پاسخ به اینکه هر سنی چقدر باید بخوابد گفت: به افراد بزرگسال توصیه می شود شب ها بین ۷ تا ۸ ساعت بخوابند. اما متخصصان می گویند همه این افراد بهتر است خوابیدن شبانه ۶ تا ۹ ساعت را امتحان کنند و ببینند با چه میزان خواب شبانه بهترین خلق و خو و سرحالی و افزایش انرژی را تجربه می کنند.

وی در ادامه مطلب خود افزود: در مورد کودکان و نوجوانان باید گفت: میزان نیاز روزانه آنها به خواب متفاوت است به گفته متخصصان نوزادان تازه متولد شده بین ۱۲ تا ۱۸ ساعت در شبانه روز به خواب نیاز دارند.

ملکی تصریح کرد: نوزادان بین ۳ ماهه تا ۱ ساله به ۱۴ تا ۱۵ ساعت خواب نیاز دارند و کودکان بین ۱ تا ۴ سالگی به ۱۱ تا ۱۳ ساعت خواب احتیاج دارند.

وی افزود: همچنین کودکانی که در سن پیش دبستانی و دبستانی قرار دارند به ۱۰ الی ۱۱ ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند.

ملکی خاطر نشان کرد: نوجوانان نیز بین ۱۰ تا ۱۶ سال هم به ۸/۵ تا ۹/۵ ساعت خواب در ۲۴ ساعت احتیاج دارند. افرادی بالای ۱۷ سال هم نیازی مشابه افراد بالغ معمولی دارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۲ - ۲۲:۰۶
کد خبر : 89424
بازدیدها: 417

پاسخی بگذارید »