سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

دكتر علي اصغر فاني، سرپرست وزارت آموزش و پرورش:

توسعه و تقویت جشنواره های ورزش دانش آموزی یک ضرورت است

danesheroz1 مهر ۱۶, ۱۳۹۲ ۰
توسعه و تقویت جشنواره های ورزش دانش آموزی یک ضرورت است

دانش روز: توسعه وتقویت جشنواره های ورزش دانش آموزی موجب ایجاد انگیزه لازم در دانش آموزان برای پرداختن به فعالیت های مرتبط با حوزه تندرستی وسلامت می شود .

به گزارش دانش روز، دکتر علی اصغر فانی، سرپرست وزارت آموزش وپرورش پیش از ظهر امروزدر گردهمایی معاونان  تربیت بدنی  و سلامت  ادارات کل آموزش وپرورش کشور در اردوگاه شهید باهنر تهران  با اشاره به  توانمند سازی  نیروی انسانی  به عنوان یکی از سیاست های پیش رو گفت: از آن جا که معلم در فرآیند  تعلیم وتربیت  نقش اساسی  و ممتازی دارد، این موضوع یکی از سیاست های جدی وزارت آموزش و پرورش می باشد .

وی با اشاره  به پیگیری سیاست  توانمند سازی و بهسازی  نیروی انسانی  در حوزه تربیت بدنی آموزش وپرورش  کشور افزود: درکنار این سیاست  بحث افزایش  انگیزه  نیز مورد تاکید  است که بخشی از آن متوجه ما و بخش دیگر به معاونت  تربیت بدنی وسلامت مربوط می شود .

سرپرست وزارت آموزش وپرورش با اعلام این مطلب که در حال حاضر آموزش و پرورش با  پوشش حدود دوازده میلیون و ۳۰۰ هزار دانش آموز  و ۵/۱ برابر شدن  فضاها،  امکانات و تجهیزات نسبت به دهه ۷۰ ادامه داد: امروز جمعیت  دانش آموزی به ۳/۲ جمعیت  دهه ۷۰ که حدود ۱۹ میلیون دانش آموز بود، رسیده است، بنابراین  کیفیت بخشی به آموزش وپرورش، استراتژی امروز این وزارتخانه  محسوب می شود و غفلت ازآن  موجب از دست رفتن  فرصت ها خواهد شد .

دکتر فانی با اشاره به این مطلب که  در برنامه ای که انشاء ا… به مجلس ارائه خواهم داد به استراتژی  آموزش و پرورش اشاره نموده ام ،  تصریح کرد: کیفیت بخشی به آموزش وپرورش  شامل تمامی حوزه های ؛ آموزشی ،پرورشی ،تربیت بدنی ، پیشگیری از آسیب های اجتماعی و… می شود .

وی بر شناسایی  اجزای آموزش وتعلیم وتربیت تاکید و اظهار کرد :  باید متناسب با امکانات و توانمندی ها  تلاش کنیم واجزا رابه قسمی تغییردهیم یا اصلاح کنیم تا برآیند کار منجر به  ارتقای کیفیت در فعالیت های  آموزش وپرورش  شود.

وی  با اعلام  این مطلب  که توسعه مشارکت در آموزش و پرورش  یکی  از برنامه های سال ۹۳ می باشد، بیان کرد: باید در مدت کوتاهی که تا زمان ارائه لایحه  بودجه  به مجلس باقی مانده است با بسیج تمامی  حوزه ها، برنامه های آموزش وپرورش را با جدی گرفتن نقش مردم  و اولیا و تکیه بر توانمندی دانش آموزان در بودجه سال ۹۳ پیش بینی و لحاظ کنیم .

سرپرست وزارت آموزش وپرورش با اشاره به اینکه در حال حاضر ۵/۸ درصد دانش آموزان در مدارس غیردولتی مشغول به تحصیل هستند، بیان کرد: به نظر می رسد  با تاسیس این مدارس در سال ۶۶ امروز باید توسعه بیشتری در این زمینه وجود داشت، در همین راستا کمیته ای تخصصی  ماموریت یافته است تا روش های توسعه مشارکت در آموزش وپرورش را   شناسایی کند.

وی  با اعلام این مطلب که  در شرایط فعلی به دلیل محدودیت های اعتباری نمی توانیم در استخدام  نیروی انسانی جدید گام برداریم ، افزود : در این مسیر باید از امکانات موجود و در دسترس استفاده  کنیم .

دکتر فانی، وزارت ورزش و جوانان را به  عنوان یک همکار و یار خوب برای آموزش و پرورش تلقی کرد و  گفت: بسیاری از مدیران این وزارتخانه اصالت آموزشی و پرورشی دارند واین امر   به ما کمک می کند تا از توان و امکانات وزارت ورزش و جوانان  بهره گیریم

وی با تاکید بر کشف و بهره گیری از پتانسیل  درون سازمانی آموزش وپرورش نظیر سازمان دانش آموزی، معاونت پرورشی و سایر معاونت ها برای غنی سازی فعالیت ها در حوزه تربیت بدنی و سلامت  تصریح کرد: آسیب های اجتماعی یکی از معضلات آموزش وپرورش است  که نمی توان نسبت به آن بی تفاوت بود، در این حوزه باید سه نکته؛ شناسایی، پیشگیری و درمان  به طور جدی دنبال شود

سرپرست وزارت آموزش وپرورش با اشاره به تاکید  مقام معظم رهبری ( مدظله العالی )  در پیگیری این مطلب بیان کرد: امیدواریم با حضور فعال آموزش وپرورش بتوانیم از این امکان و فرصت  برای مواجهه با آسیب های اجتماعی بهره گیریم.

وی با تاکید بر تقویت جشنواره های ورزش دانش آموزی و پیش بینی بودجه لازم  برای این امر و دنبال نمودن آن  به کمک دولت و مجلس عنوان کرد: سلامت، تندرستی و چابکی دانش آموزان به عنوان اهداف آموزش وپرورش در اسناد مختلف نظیر؛ سند تحول نظام آموزشی به عنوا ن مهم ترین سند بالادستی  مطرح و لحاظ شده است که امیدواریم معاونت تربیت بدنی و سلامت با مرور دقیق این سند جایگاه خود را پیداکند و باکمیته ای که برای عملیاتی کردن این سند تشکیل  شده است ، همکاری لازم را داشته باشد.

*تربیت دانش آموزان برای رسیدن به ورزش قهرمانی یکی از فعالیت های حوزه تربیت بدنی آموزش وپرورش است

دکتر فانی با تاکیدبر دستیابی به ورزش قهرمانی به عنوان  یکی از اهداف آموزش وپرورش گفت : فاز اول این امر، موضوع سلامت  دانش آموزان، فاز دوم، ورزش های پهلوانی، فتوت، مردانگی و گذشت  و فاز سوم، تقویت   ورزش های قهرمانی را که برای کشور افتخار آفرین هستند را دنبال می کند.

وی تصریح کرد: تاکید بر ورزش قهرمانی، انگیزه ورود به حوزه تربیت بدنی را افزایش می دهد واین انگیزه ها برای اهداف آموزش و پرورش مانند؛ سلامتی و تحرک در دانش آموزان تعیین کننده می باشد .

سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ۱۹:۳۶
کد خبر : 65601
بازدیدها: 229

پاسخی بگذارید »