جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

توتال : رشوه را به مسئول دفتر مهدی هاشمی داده ایم

danesheroz خرداد ۱۰, ۱۳۹۲ ۰

دانش روز ،خبرگزاری فرانسه در گزارشی به نقل از یکی از مسوولان توتال که در دستگاه قضایی فرانسه مورد بازجویی قرار گرفته بود، نوشت که “مسوول دفتر مهدی هاشمی رفسنجانی در این قرارداد نقش واسطه را داشته و مبلغ ۶۰ میلیون دلار طی سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۳ به دو حساب در سوییس به نام یک شرکت مشاور واریز شده است”

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بنابر اعلام وزارت دادگستری آمریکا ۱۶ میلیون دلار از این مبلغ در سال ۱۹۹۵ تحت عنوان ارائه “خدمات مشاوره” و برای ورود مجدد توتال به بازار ایران و امضای قرارداد با شرکت ملی نفت ایران در بهره‌برداری از میدان‌های نفتی سیری A و E و ۴۴ میلیون دیگر نیز در سال ۱۹۹۷ برای توسعه بخشی از میدان گازی پارس جنوبی پرداخت شده است.

به گزارش دانش روز ، خبرگزاری فرانسه در گزارشی مدعی شد؛ شرکت توتال که سهامش در بازار سهام نیویورک معامله می‌شود و موظف به رعایت قوانین آمریکا است، با پرداخت یک جریمه ۲۴۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلاری به دولت آمریکا و یک جریمه ۱۵۳ میلیون دلاری به کمیسیون اوراق بهادار و بورس این کشور موافقت کرده است.

علاوه بر این، توتال با پذیرش این جریمه، توانسته پیگرد قانونی خود را به مدت سه سال به تعویق بیاندازد و هم‌زمان یک ناظر مستقل بر نحوه عمل‌کرد این شرکت نظارت داشته باشد و تدابیری اتخاذ کند که قوانین آمریکایی ضد فساد به درستی به اجرا در آید.

این درحالی است که دادستان پاریس گفته است که کریستوف دمارژری، مدیر عامل کنونی توتال و رییس پیشین بخش تولید و اکتشاف این شرکت در خاورمیانه، باید به اتهام پرداخت رشوه به مقام‌های خارجی و سوءاستفاده از اموال شرکت توتال محاکمه شود.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به نقل از یکی از مسوولان توتال که در دستگاه قضایی فرانسه مورد بازجویی قرار گرفته بود، نوشت که “مسوول دفتر مهدی هاشمی رفسنجانی در این قرارداد نقش واسطه را داشته و مبلغ ۶۰ میلیون دلار طی سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۳ به دو حساب در سوییس به نام یک شرکت مشاور واریز شده است”.

مهدی هاشمی در زمان امضای قراردادی در پروژه توسعه میدان گازی پارس جنوبی میان ایران و شرکت فرانسوی توتال، ریاست شرکت گاز ایران را به عهده داشت. این در حالیست که او در آن زمان اتهامات وارده به خود را تکذیب کرده بود.

هنوز مقامات دادگستری آمریکا و دادستانی فرانسه، نام مقامات ایرانی که در جریان این پرونده و دریافت رشوه نقش داشته‌اند اعلام نکرده‌اند. اما پیش‌ از این در سال ۲۰۰۶، رسانه‌های فرانسه فاش کرده بودند که کریستوف دمارژری متهم است که از طریق یک واسطه به مهدی هاشمی پسر اکبر هاشمی رفسنجانی برای تضمین پیروزی در مناقصه یکی از قراردادهای توسعه میدان گازی پارس جنوبی، ده‌ها میلیون دلار رشوه داده است.

مهدی هاشمی، پیش از این نیز به دریافت رشوه از شرکت نفتی استات اویل نروژ متهم شده بود. این شرکت به همین دلیل، در سال ۲۰۰۶، به پرداخت ۲۱ میلیون دلار جریمه به دولت آمریکا محکوم شده بود.

گفتنی است در فروردین ماه سال ۸۶ روزنامه هرالد تریبون خبر داده بود؛ رییس شرکت نفتی توتال فرانسه به اتهام پرداخت رشوه به مقامهای عالی رتبه ایران ، مورد بازجویی و تحقیق قضایی قرار گرفته است .

این روزنامه در ادامه افزود: کریستوف دی مارگری در خصوص پرونده فساد مالی پرداخت ۴۰ میلیون یورو رشوه به مقامهای ایرانی برای امضای قرارداد بزرگ گازی در سال ۱۹۹۷ میلادی متهم شناخته شده است. دی مارگری تنها امضا کننده قرارداد گازی شرکت توتال برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی به شمار می رود .

دی مارگری کلیه اتهامات مربوط به پرداخت رشوه شرکت توتال به مقامهای ایرانی را تکذیب کرده است . رییس شرکت توتال در حال حاضر در خصوص پرونده فساد مالی نفت در برابر غذای عراق نیز تحت بازجویی قرار دارد . دستگاه قضایی فرانسه نیز اعلام کرد ، مهدی هاشمی رفسنجانی یکی از مظنونین اصلی این پرونده به شمار می رود.

جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۰:۳۷
کد خبر : 22672
بازدیدها: 219

پاسخی بگذارید »