چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مهلت یک هفته ای به دمشق برای ارائه فهرست سلاحها:

توافق روسیه با آمریکا برای نظارت بر سلاح های شیمیایی در سوریه

danesheroz1 شهریور ۲۳, ۱۳۹۲ ۰
توافق روسیه با آمریکا برای نظارت بر سلاح های شیمیایی در سوریه

دانش روز: وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با همتای آمریکایی خود اعلام کرد توافقات امروز با واشنگتن، گامی در راستای دستیابی به راه حلی فراگیر برای بحران سوریه است

به گزارش دانش روز،  سرگئی لاوروف و جان کری وزیران امور خارجه کشورهای روسیه و آمریکا پس از پایان نشست خود در ژنو در یک کنفرانس خبری شرکت کردند. لاوروف نشست خود با جان کری درباره بحران سوریه را بسیار مثبت ارزیابی کرد.

کری خاطرنشان کرد: به راه حلی درباره سوریه دست یافتیم که بر اساس آن تسلیحات شیمیایی سوریه از بین می رود. وی افزود: در مورد میزان و نوع تسلیحات شیمیایی که سوریه در اختیار دارد به یک تفاهم مشترک رسیدیم.

وی در ادامه گفت: استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه نباید تکرار شود. ما به اتخاذ اقدامات قاطع برای نابودی سلاح های شیمیایی پایبند هستیم. دمشق باید طی هفته جاری فهرستی کامل از سلاح های شیمیایی خود را ارائه کند.

وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که بحران سوریه با راه حل نظامی حل و فصل نخواهد شد و این راه حل باید بر سر میز مذاکره و از طریق گفتگوی ملی باشد.

لاوروف نیز تصریح کرد: دمشق به پیوستن به معاهده منع گسترش سلاح های شیمیایی پایبند است. هر اقدام نقض کننده ای در شورای امنیت بررسی خواهد شد. وی افزود: در نشست با جان کری درباره مجازات، سخنی به میان نیامد و این موضوعی است که شورای امنیت آن را بررسی می کند.

وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد: توافقات امروز ما با واشنگتن گامی در راستای ایجاد راه حلی فراگیر برای حل بحران سوریه است. تمام طرف ها در سوریه باید بدون پیش شرط در نشست ژنو ۲ مشارکت داشته باشند.

منبع:مهر

 

شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۸:۱۴
کد خبر : 60025
بازدیدها: 217

پاسخی بگذارید »