شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تمرین بدمینتون‌بازان ایرانی با یک ربات!

danesheroz اسفند ۱۴, ۱۳۹۱ ۰
تمرین بدمینتون‌بازان ایرانی با یک ربات!

با طرح مبتکر جوان ایرانی برای ساخت پرتابگر شاتل‌های بدمینتون، بازیکنان و مربیان این رشته دیگر نگران کیفیت تمرین‌های خود نخواهند بود

تا کنون پرتابگرهای زیادی برای توپ‌های رشته‌های مختلف ورزشی مانند تنیس ساخته شده است اما ساخت لانچر شاتل بدمینتون با آن شکل خاص و پرهای پشت سرش کار چندان آسانی نیست.

اشکان امیرخانی طراح این دستگاه که توانسته است کار طراحی و ساخت آن را به همراه تیم خود در مدت یک‌سال به پایان برساند، مقام سوم ابتکار در جشنواره بین‌المللی خوارزمی را از آن خود کرده است. او ۲۷ ساله‌ است و به همین دلیل باید طرح خود را در جشنواره جوان خوارزمی ارائه می‌کرد اما قدرت طرح و اهمیت آن مسئولان برگزاری را برای شرکت در بخش بین‌المللی قانع کرد.

ربات ساخته شده توسط او و همکارانش قابلیت‌های زیادی برای بالا بردن راندمان جسمی و روانی بازیکنان حرفه‌یی بدمینتون دارد و توانسته است مدال طلای WIPO (سازمان جهانی مالکیت صنعتی) را نیز به عنوان مبتکر جوان سال ۲۰۱۳ به خود اختصاص دهد.

طراح این ربات درباره آن توضیح داد: ربات پرتابگر شاتل بدمینتون می‌تواند تمامی ضربات تخصصی بدمینتون را شبیه‌سازی کند و از سوی مربی قابل برنامه‌ریزی است. در واقع مربی این امکان را دارد تا برنامه مورد نظر خود را از طریق صفحه نمایشگر لمسی آن به دستگاه بدهد تا با دقت و قدرت بسیار بالا اجرا شود.

به گفته امیرخانی ربات تمام خودکار پرتابگر شاتل این توانایی را دارد که ۱۹۲ شاتل پری و پلاستیک را در مخزن خود جای دهد و آنها را برای پرتاب‌های پشت سرهم لود کند. ربات برای این کار از یک نیروی نیوماتیکی استفاده می‌کند و توپ را برای لود با استفاده از یک بازوی مکانیکی در یک مسیر منحنی حرکت می‌دهد.

وی در این باره به ایسنا توضیح داد: ربات برای لود شاتل‌ها از هفت چرخ‌دنده استفاده می‌کند که با یکدیگر سینک شده‌اند. موتورهای پرتابگر شاتل نیز در فاصله کمی از یکدیگر قرار گرفته‌اند که بتوانند با قرار گرفتن در دو سر شاتل که ۱.۷ سانتیمتر قطر دارد پرتاب شوند.

امیرخانی با اشاره به اینکه موتورهای استفاده شده در این دستگاه دوربالا هستند، گفت: این دو موتور می‌توانند شاتل‌ها را با سرعت ۴۲۰ کیلومتر در ساعت پرتاب کنند که این خود یک رکورد است چرا که بیشینه سرعت ثبت شده با راکت تاکنون بین ۴۰۰ تا ۴۱۰ کیلومتر در ساعت بوده است. البته این دستگاه توانایی پرتاب با سرعت بالاتر را هم دارد اما ممکن است به شاتل آسیب برساند.

این طراح جوان ادامه داد: محور x دستگاه از زاویه صفر تا ۵۵ درجه تغییر می‌کند و محور y آن بین صفر تا ۷۰ درجه متغیر است؛ همچنین محور z آن تا ۴۰ سانتی‌متر بالا می‌آید که افزون بر آن با استفاده از یک جک تا ارتفاع سه‌متری از زمین فاصله می‌گیرد تا بتواند ضربات اسمش را شبیه‌سازی کند.

امیرخانی و گروه او یک سیستم عامل نیز برای این دستگاه نوشته‌اند که آن را از اتصال به رایانه بی‌نیاز می‌کند.

سیستم الکترونیکی این دستگاه منحصر به فرد است و می‌تواند به راحتی مکان پرتاب توپ و سرعت آن را محاسبه کند.

وی در این باره خاطرنشان کرد: مربی می‌تواند نوع توپ، شرایط آب وهوایی و نقاط مورد نظر پرتاب را بر روی صفحه نمایشگر لمسی هفت اینچی دستگاه مشخص کند تا خود دستگاه محاسبه کند که توپ را باید با چه زاویه‌ای و با چه قدرتی پرتاب کند.

به گفته طراح این دستگاه برای ساخت آن، برای نخستین بار ضریب درگ شاتل بدمینتون تخمین زده شده است که دستگاه با استفاده از آن و با در نظر گرفتن مقاومت هوا، x و y زاویه پرتاب و نیز قدرت آن را مشخص می‌کند.

ضریب درگ برای محاسبه نیروی درگ(نیروهایی که یک جسم را از حرکت درون سیالات باز می‌دارند) کاربرد دارد.

ربات طراحی‌شده می‌تواند نقاط ضعف و قوت بازیکن را بر اساس نظر مربی مشخص و نمودار عملکردی او را رسم کند. به این ترتیب که مربی بعد از هر ضربه، درست، غلط و یا اوت شدن آن را مشخص می کند و در نهایت دستگاه نموداری از ضربات درست و غلط بازیکن در نقاط مختلف زمین رسم می‌کند.

امیرخانی با اشاره به اینکه این ربات توانایی پرتاب مولتی شاتل را نیز دارد به ایسنا گفت: مولتی شاتل پیش از این به وسیله مربی و با پرتاب سریع شاتل‌ها به نقاط مختلف زمین انجام می‌شد که ممکن بود برای مربی حساسیت‌های پوستی به وجود بیاورد و سرعت پرتاب‌ها نیز در حدی نبود که بتواند عکس‌العمل بازیکن را قوی کند.

وی با اشاره به اینکه برای این دستگاه و افرادی که با آن تمرین می‌کنند یک سایت در نظر گرفته شده است، توضیح داد: مربیان و بازیکنان می‌توانند برنامه اجرا شده توسط دستگاه را که به وسیله فلش مموری از ربات گرفته شده و بر روی سایت آپلود شده است ببینند و با عملکرد سایر مربیان و بازیکنان آشنا شوند.

امیرخانی که خود ۱۴ سال است در رشته ورزشی بدمینتون فعالیت می‌کند، ادامه داد: این امکان در واقع شرایط آموزش از راه دور و استفاده از تمرینات مربیان حرفه‌یی را فراهم می کند.

به گفته این طراح که مربیگری و داوری او در رشته بدمینتون فکر اصلی طراحی و ساخت این دستگاه را در ذهن او به وجود آورده است، ربات تمام خودکار پرتاب شاتل برای بازیکنان حرفه‌یی سیستم فریب دارد تا تمامی بازیکنان در هر سطحی بتوانند بهترین استفاده را از آن ببرند.

این دستگاه در سیستم فریب، شکل پرتاب خاصی را به خود می‌گیرد اما پرتاب دیگری را با زاویه‌ای متفاوت انجام می‌دهد.

ربات تمام خودکار پرتاب شاتل پیش از شرکت در جشنواره بین‌المللی خوارزمی در استان‌های مختلف کشور و در هیأت‌های بدمینتون از سوی مربیان برجسته تأیید شده و درخواست‌های زیادی برای تولید داشته است.

به گفته امیرخانی گروه طراح این ربات پیشنهادهایی نیز از کشورهای مالزی وآلمان برای ساخت و فروش این دستگاه داشته‌اند اما معتقدند تا ایرادات استفاده از این ربات در داخل کشور برطرف نشود و تعداد زیادی از آن برای مصرف داخلی ساخته ‌نشود نمی‌توان برای فروش آن به کشورهای دیگر اقدام کرد.

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۹:۴۴
کد خبر : 8629
بازدیدها: 202

پاسخی بگذارید »