شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

وزیر نیرو:

تمام درها هم بسته شود، چراغ این مملکت خاموش نمی‌شود

danesheroz7 تیر ۷, ۱۳۹۲ ۰
تمام درها هم بسته شود، چراغ این مملکت خاموش نمی‌شود

دانش روز:وزیر نیرو اعلام کرد: اگر تمام درهای مملکت بسته شود، چراغ این مملکت خاموش نمی‌شود

به گزارش دانش روز ،مجید نامجو در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به تحریم‌های اخیر تاکید کرد: از این پیچ تاریخی عبور می‌کنیم و پروژه‌ها هرگز متوقف نمی‌شوند.

***قیمت‌ها یک باره واقعی می‌شد تورم کاهش پیدا می‌کرد

وی پیش از این با تاکید بر این که مشکلی در زمینه تامین برق وجود ندارد، درمورد قیمت جدید برق و آب در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرده بود که در صورتی که قیمت برق و آب در یک مرحله واقعی می‌شد، قیمت‌ها سرجای خودش قرار می‌گرفت، اقتصاد خود را تنظیم می‌کرد و اجرای هدفمندی هم تبعات کمتری در جامعه داشت و هم تورم انتظاری کاهش پیدا می‌کرد.

وزیر نیرو گفت: براساس ارزیابی ستاد هدفمندی‌ یارانه‌ها، هدفمندی‌ با یکسری نگرانی‌ها در مرحله اول انجام شد اما ارزیابی کنونی نشان می‌دهد که بهتر بود قیمت‌ها در یک مرحله واقعی می‌شد.

وی افزود: با این کار نه تنها تبعات آن و تورم انتظاری کاهش پیدا می‌کرد بلکه مسائلی که الان درگیر آن هستیم و نگرانی‌های دولت و مجلس از اجرای مراحل بعدی کمتر بود.

وزیر نیرو همچنین تاکید کرد: در صورت اجرای هدفمندی‌ یارانه‌ها در یک مرحله قیمت‌ها سرجای خودش قرار می‌گرفت و اقتصاد خود را تنظیم می‌کرد.

نامجو تصریح کرد: به هر صورت تا وقتی که شرکت‌های ما با یارانه کالای خود را در اختیار مردم عزیز قرار می‌دهند نه مردم می‌توانند توقع کامل از خدماتی که دریافت می‌کنند داشته باشند و نه همکاران ما می‌توانند نیاز و انتظارات مردم را در آن حدی که مورد نیاز است برطرف کنند.

وی با اشاره به مطالب مذکور گفت: این‌ها نقایصی است که متاسفانه در عدم اجرای مراحل بعدی هدفمندی‌ یارانه‌ها رخ داده است.

*** قیمت برق باید به ۱۰۰ تومان برسد

وزیر نیرو با اشاره به این‌که در حال حاضر به طور متوسط برق با قیمت ۴۵ تومان حساب می‌شود گفت: قیمت تمام شده برق الان در حدود صد تومان است.

نامجو در مورد این‌که چرا از طرف ستاد هدفمندی‌ یارانه‌ها فقط قیمت بنزین گفته شده و حرفی از قیمت برق نشد گفت: بسته هدفمندی‌ یارانه‌ها شامل تغییر در تمام حامل‌های انرژی می‌شود. چرا که همه موارد روی هم دیگر تاثیر دارند و باید در سناریوهای مختلفی که برای تعیین میزان و مبلغ دریافت درآمد هدفمندی‌ یارانه‌ها مدنظر قرار گرفته می‌شود، همه قیمت‌ها دیده شود؛ در آن سناریویی که آقای فرزین مطرح کرده، حتما قیمت برق نیز دیده شده است.

وی در مورد احتمال حذف یارانه برق گفت: قانون به ما تکلیف کرده که تا پنج سال قیمت برق به قیمت تمام شده برسد. قیمت تمام شده برق اکنون در حدود صد تومان است، به طور متوسط ۴۵ تومان دریافت می‌شود و از آن میزان ۲۶۴ ریال به عنوان هزینه تمام شده به نام تبدیل انرژی به وزارت نیرو داده می‌شود که صنعت برق را با آن اداره می‌کند.

وزیر نیرو در پایان تاکید کرد که برای سرمایه‌گذاری در صنعت برق از اوراق مشارکت و صندوق توسعه ملی استفاده می‌شود و افزود: امیدواریم با اجرای مراحل بعدی هدفمندی‌ یارانه‌ها به نقطه مطلوبی از جهت تامین هزینه‌های صنعت برق برسیم.

جمعه ۷ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۲
کد خبر : 32826
بازدیدها: 128

پاسخی بگذارید »