جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تلسکوپ فضایی هرشل بعد از سه سال از کار افتاد

atena92 اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۲ ۰
تلسکوپ فضایی هرشل بعد از سه سال از کار افتاد

وداع برای هرشل، آژانس فضایی اروپا یا به اصطلاح ESA تلسکوپ فضایی مادون قرمز بعد از حدود سه سال انجام ماموریت مشغول بود به کار خود پایان داد

ه نقل از سایت phys.c.org هرشل یا رصدخانه هرشل که در سال ۲۰۰۹ میلادی به فضا پرتاب شد با وجود محدودیت توانست به کار خود ادامه دهد که توسط مقدار هلیوم موجود در مخازن خنک کننده که حمل می‌کرد تلسکوپ فضایی هرشل بعد از سه سال از کار افتاد عمر آن تعیین می‌شد.

به گفته متخصصان حددود۲۳۰۰ لیتر هلیوم موجود در مخازن به آرامی تبخیر شده و به فضا منتقل می‌گردد.

درحال حاضر نیز این تلسکوپ ابزاز آلات ظریفی دارد که دیگر در دمای نزدیک به صفر مطلق نیست که از طرف دیگری ارتباط با اپراتور تلسکوپ از روی زمین متوقف شده است.

دو ستاره شناس نامدار آقای ویلیام هرشل که اورانوس را به وسیله اشعه مادون قرمز کشف کرده وهمچنین خواهرش خانم کارولی هرشل کسی که تعداد زیادی ستاره دنباله دار کشف کرده است این افراد از کسانی هستند که این تلسکوپ را به عنوان بزرگترین تلسکوپ فضایی مادون قرمز تا کنون راه اندازی و هدایت نمودند.

هدف از راه اندازی این تلسکوپ مشاهده سردترین ناحیه ها و مناطق فضا بود که برای ابرهای گردو غبار و شناسایی آنها راه اندازی شده بود.از اهداف دیگر آن مشاهده شکل‌گیری ستارگان قبل از شروع شکل‌گیری آن می‌باشد.آینه مرکزی آن دارای قطر ۳.۵ متر است و همچنین دارای دو دوربین می‌باشد.

چنین رساناها برای جمع‌آوری نور در دوربین و طیف سنجی و آشکار سازی و تصاویر دریافتی فتومتری است که با ابزارهای بکار رفته طول موجهای بین ۵۵ تا ۶۷۰ میکرو را اندازه‌گیری نمود، در حالت حداکثری سه دوربین به کار رفته با ابزار هتردین برای استفاده از مادون قرمز در فواصل دور که طول موجهای ۱۵۷ تا ۲۱۲ میکرون و ۲۴۰ تا ۶۲۵ میکرون را پوشش دهد.مایع هلیوم به کار رفته ابزارها را در دمای ۲۱۸- درجه خنک می‌کند.

ستاره‌شناس مت گریفن عضو تیم اختر فیزیک می گوید: هرشل به ما اجازه می‌دهد تا برای اولین بار یک جمعیت عظیمی از شدت کهکشان ستاره ساز را مشاهده کنیم که حدود نیمی از ستاره‌های جهان را تشکیل می‌دهد.

ستاره‌ها در ابرهای گاز و غبار تشکیل می‌شوند و بیشتر انرژی آزاد شده توسط ستاره را همین گرد و غبار جذب می‌کنند که همین عمل باعث گرم شدن می‌شود.

ما می‌توانیم گرمای این گرد و غبار را آشکار کنیم که با تلسکوپ هرشل انرژی تولید شده توسط ستارگان جوان اندازه‌گیری می‌کنیم.

هرشل اطلاعات مربوط به شکل‌گیری کهکشان‌ها و ستارگان که حدود ۱۲ میلیارد سال نوری فاصله دارند جمع‌آوری کرده است.

به وسیله این تلسکوپ اطلاعات ارزشمندی به اخترشناسان در مورد تاریخ اولیه جهان و چگونگی توسعه و گسترش آن به ما می دهد.در ضمن اطلاعاتی راجع به حیات و وجود آب می‌دهد.

برمبنای گفته انجمن ستاره‌شناسی اروپا هرشل بیش از ۳۵۰۰۰ مشاهده فردی و ۶۰۰ برنامه را پوشش داده است.این مجموعه آنقدر وسیع است که دانشمندان هم اکنون نیز از اطلاعات آن بهره می‌برند.

اما برخی از اکتشافات مورد توجه راجع به اندازه‌گیری ایزوتوپ های آب در ستاره های دنباله دار و بر روی سیاره مشتری به نظریه وجود آب از جایی خارج از کره زمین را پایان داد.

جانشین این تلسکوپ در انجمن ستاره‌شناسی اروپا تلسکوپ گایا که در اکتبر ۲۰۱۳ جایگزین کردید با هدف تصویر سه بعدی از آسمان می‌باشد.

بیش از یک میلیارد ستاره در کهکشان راه شیری و یا یک درصد از کل وجود دارد که وظیفه گایا نقشه‌برداری سه بعدی یا ۳D از آن است.

شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۶:۱۰
کد خبر : 14750
بازدیدها: 176

پاسخی بگذارید »