پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

توسعه مدارس غیر دولتی ارزان قیمت:

تلاش برای پرکردن صندلیهای خالی مدارس

danesheroz1 دی ۲۷, ۱۳۹۲ ۰
تلاش برای پرکردن صندلیهای خالی مدارس

دانش روز: رئیس سازمان مدارس غیردولتی توسعه مشارکتهای مردمی و خانواده آموزش و پرورش از توسعه مدارس غیردولتی ارزان قیمت در تهران و استانهای مختلف با توجه به نیاز هر استان خبر داد و گفت: در چند سال گذشته مدارس غیردولتی به دلیل عدم اجرای قوانین حمایتی و تورم، فشار سنگینی را تحمل کرده و حتی برخی از این مدارس ورشکست شده اند

 به گزارش دانش روز، مرضیه گرد درباره ساماندهی مدارس غیردولتی برای سال تحصیلی آینده افزود: در طول ۴ سال گذشته به دلیل عدم اجرای قوانین حمایتی از مدارس غیردولتی و همچنین مشکلات اقتصادی و افزایش تورم بسیاری از مدیران مدارس غیردولتی با ورشکستگی مواجه شده اند و یا آنکه مدیران این مدارس فشارهای مالی سنگینی را متحمل شده اند.

ورشکستگی مدارس غیردولتی دردولت گذشته

وی افزود: دیدگاه وزیر قبلی آموزش و پرورش این بوده که با توسعه مدارس غیردولتی و هیئت امنایی بخشی از این مشکلات را حل کند، اما این اتفاق نیافتاده و متاسفانه وضعیت این مدارس بهسازی و ساماندهی نشده است.

گرد درباره اینکه آیا قرار است از سال تحصیلی آینده هیچ مجوزی به تاسیس مدارس غیردولتی داده نشود، توضیح داد: ما این موضوع را تکذیب می کنیم، چرا که در تلاش هستیم با مشارکت مردم، نقش مدارس غیردولتی را تقویت کرده تا آنها با کیفیت بهتر در کنار مدارس دولتی به کار خود ادامه دهند.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی توسعه مشارکتهای مردمی و خانواده آموزش و پرورش درباره اینکه مشارکت مردم تنها خلاصه به پرداخت پول می شود، گفت: هدف از مشارکت مردمی مشارکت مادی، معنوی و کمک اولیا در اداره مدرسه است. مشارکت های مردمی دامنه گسترده ای داشته که باید در همه ابعاد این مشارکت بازنگری و تعریف شود.

وی با بیان اینکه باید در شوراهای آموزش و پرورش فضایی تعریف شود که معتمدین محل و اولیا دانش آموز حضور داشته و نقش قابل توجهی برای جذب سرمایه ایفا کنند، تصریح کرد:ما بیشتر بدنبال این هستیم تا سرمایه گذر را برای ساخت مدارس استاندارد با مدیریت صحیح و مورد قبول آموزش و پرورش جذب کنیم تا آنها در این مدارس الگوهای تربیتی و آموزشی مناسب را اجرا کنند و حتی مدیریت مدرسه خود اقدام به گزینش نیرو و بکارگیری معلم کند.

توسعه مدارس غیردولتی ارزان قیمت

گرد با بیان اینکه آموزش و پرورش درصدد توسعه مدارس غیردولتی ارزان قیمت است، افزود: امیدواریم بتوانیم طرح خود را مبنی بر توسعه مدارس غیردولتی نمونه ارزان قیمت اجرایی کنیم، البته در این میان نیازمند کمک شهرداریها، صاحبان صنایع، سازمان مسکن و شهرسازی برای واگذاری زمین به سرمایه گذاران هستیم تا در نهایت بتوان این مدارس را با کیفیت آموزشی خوب و استاندارد ایجاد کرد.

وی درباره اینکه افزایش مدارس ارزان قیمت غیردولتی منجر به ورشکستگی مدارس موجود غیردولتی می شود، گفت: هدف ما این نیست که به صورت نامتوازن مدارس را در سطح کشور افزایش دهیم. ابتدا از طریق سیاستهای حمایتی مدارس غیردولتی را برای افزایش کیفیت، حمایت می کنیم تا صندلیهای خالی این قبیل مدارس پر شود. بنابراین در نگاه اول هدف ما حمایت از مدیران مدارس موجود است.

گرد، صحبتهای خود را اینگونه تکمیل کرد: اگر در استان یا شهری با کمبود مدارس دولتی مواجه بودیم، سعی خواهیم کرد تا با کمک مردم و سرمایه گذار، مدارس غیردولتی ارزان قیمت را توسعه دهیم تا آنها در کنار مدارس دولتی، نقش آموزشی خود را ایفا کنند.

بیش از ۱۲ هزار مدرسه غیردولتی در کشور وجود دارد

رئیس سازمان مدارس غیردولتی توسعه مشارکتهای مردمی و خانواده آموزش و پرورش درباره تعداد مدارس غیردولتی توضیح داد: براساس آمار سال تحصیلی ۹۳ – ۹۲، تعداد ۱۲ هزار و ۳۹۱ مدرسه غیردولتی در کشور وجود دارد که در این مدارس یک میلیون و ۷۱ هزار دانش آموز مشغول به تحصیل هستند. در این میان تعداد زیادی صندلیهای خالی در این مدارس وجود دارد که باید تلاشهایی برای پر کردن این صندلیها انجام شود.

وی ادامه داد: در طرح ساماندهی به دنبال این هستیم که به جای شلوغ بودن کلاسهای درس در مدارس دولتی، شرایطی ایجاد کنیم که بخشی از این دانش‌آموزان به سمت مدارس غیردولتی که صندلی خالی دارند، سوق داده شوند.

منبع: مهر

جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۴
کد خبر : 87974
بازدیدها: 201

پاسخی بگذارید »