یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تفاوت فاحش میوه در مزرعه و بازار

danesheroz1 تیر ۲۶, ۱۳۹۲ ۰
تفاوت فاحش میوه در مزرعه و بازار

دانش روز: رییس اتحادیه باغداران کشور از سود ۱۴۰۰ میلیارد تومانی دلالان از تفاوت قیمت خرما خبر داد و اعلام کرد: خرما در باغات خرمای هرمزگان هر کیلوگرم ۳ هزار تومان خریداری می شود، اما در تهران از ۷ تا ۱۰ هزار تومان به فروش می رسد

به گزارش دانش روز، عنایت الله بیابانی اظهار کرد: در حالی که قیمت خرما در شهر هرمزگان هر کیلوگرم حدود ۳ هزار تومان است این خرما در تهران بین ۷ تا ۱۰ هزار تومان به فروش می رسد.

 وی افزود: اگر در هرمزگان که ۱۴۲ هزار تن تولید دارد تفاوت قیمت تنها ۱۰۰۰ تومانی را محاسبه کنیم حدود ۱۴۰۰ میلیارد تومان تفاوت قیمت خرید از کشاورزان تا بخش عرضه است .

 بیابانی ادامه داد: دلیل چنین شرایطی نابسامانی شیوه توزیع و عدم نظارت بر قیمتهاست و اقتصاد کشاورزی به همین دلایل آسیب پذیر شده است.

رییس اتحادیه باغداران تصریح کرد: ایران تولید کننده اول خرمای جهان است و ادامه چنین شرایطی با دلسرد شدن تولید کنندگان منجر به از دست رفتن مزیت های تولیدی خواهد شد.

وی بیان کرد: باید سردخانه های مناسب و بسته بندی به روز موجب ارایه محصولاتی با کیفت و جلوگیری از هدر رفت تولیدات شود.

بیابانی خاطرنشان کرد: در مورد قیمت میوه نیز نرخ ها در شهرهای تولیدکننده با نرخ های تهران یا سایر کلانشهر متفاوت است که به معنای نبود نظارت بر سیستم توزیع است و قیمت های بازار و مزرعه با هم تفاوت فاحش دارند.

وی با اشاره به ساختار سنتی نظام توزیع در کشور ادامه داد: بهبود نظام توزیع در کشور نیازمند سرمایه گذاری های جدید است.

رییس اتحادیه باغداران اظهارکرد: اقلیم ایران تولیدات متفاوتی را به بازار عرضه می کند و باید زمینه های لازم برای بهبود نظام توزیع پیاده سازی شود.

منبع:پانا

چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۲
کد خبر : 38711
بازدیدها: 174

پاسخی بگذارید »