شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تفاهمنامه همکاری بین نهاد کتابخانه‌ ها و نهضت سواد آموزی

danesheroz1 دی ۱۶, ۱۳۹۲ ۰
تفاهمنامه همکاری بین نهاد کتابخانه‌ ها و نهضت سواد آموزی

دانش روز: دبیرکل نهاد کتابخانه‌ های عمومی کشور و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی پیش از ظهر امروز تفاهمنامه همکاری امضا کردند

به گزارش دانش روز، مراسم امضای تفاهمنامه همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و سازمان نهضت سوادآموزی صبح امروز دوشنبه ۱۶ دی با حضور منصور واعظی دبیرکل نهادی کتابخانه‌های عمومی کشور و علی باقرزاده معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در ساختمان مرکزی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شد.

در ابتدای برنامه علی غیاثی، مدیر بخش مشارکت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به بیان مفاد این تفاهنامه پرداخت.

واعظی در این برنامه گفت: شروع ما و نهضت سوادآموزی از امروز نیست بلکه از پیش شروع شده است. از ابتدای اجرا کردن طرح ایستگاه‌های مطالعه برای استفاده مخاطبان نهضت سواد آموزی هم مسائلی را پیش‌بینی کردیم. نکته‌ای که آقای باقری در کمیته نهضت مطالعه مطرح کرد، درباره جامعه کتابخوان زیاد ما اما تولید محتوای کم بود. در سنجش‌هایی که هر ساله انجام می‌دهیم، افرادی که سواد کمی دارند یعنی سطح سوادشان تا مقطع تحصیلی راهنمایی است، ۲۰ درصد از جمعیت کشور هستند که باید برایشان تولید محتوای مناسب انجام شود که البته انجام نمی‌شود.

وی افزود: سال گذشته ۶۴ هزار عنوان کتاب در کشور چاپ شد که یک درصد از این عناوین هم به ۲۰ درصد قشر کم‌سواد کشور اختصاص نداشت. به علاوه برای این گروه نشریه‌ای چاپ نمی‌شود. امیدواریم بتوانیم به کمک سازمان نهضت سواد آموزی به تولید محتوا برای این قشر کمک کنیم و به این ترتیب آن‌ها را به مطالعه تشویق کنیم. چون اگر مطالعه نکنند، دوباره به بی‌سوادی برمی‌گردند.

در ادامه باقرزاده گفت: امید است که امضای این تفاهمنامه مطلع یک کار اثرگذار باشد. سواد و باسوادی یکی از شاخصه‌های توسعه انسانی در جوامع انسانی است. نهضت سوادآموزی توسط مجامع بین‌المللی به ویژه یونسکو رصد شده و نتایج مونیتورینگ آن هر ساله منتشر می‌شود. پس توجه به نهضت سواد‌آموزی هم وضعیت کشور و هم جایگاه ایران را از منظر بین‌المللی بهبود می‌بخشد. وقتی صحبت باسوادی و بی‌سوادی می‌شود، اغلب فکر می‌کنند تعاریف متفاوتی در دیگر کشورها وجود دارد اما قریب به ۱۰۰ کشور و حتی سازمان یونسکو اقدام به مشخص کردن این تعاریف کرده اند و فرد باسواد را کسی می‌دانند که توانایی خواندن متون و انجام ۴ عمل اصلی ریاضی را داشته باشد و بتواند از آن‌ها در ارتباط با محیط پیرامونش استفاده کند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ادامه داد: از این منظر، ایران رشد خوبی داشته است. سالی که امام خمینی(ره) درباره نهضت سواد‌آموزی پیام داد، ۴۷ درصد مردم باسواد بودند و امروز ۸۵ درصد از مردم کشور باسواد هستند و از این نظر بالاترین مرتبه رشد سواد را در میان کشورهای منطقه داریم. در جنوب کشور که به نوعی جمعیت مولد و موثر کشور در آن زندگی می‌کند، این میزان از ۴۸ درصد به ۹۳ درصد رسیده است. با این حال هنوز ۱۵ درصد از جمعیت کشور توانایی خواندن و نوشتن ندارند. اما آن‌چه به این تفاهمنامه مربوط است، جمعیت کم سواد کشور است.

وی گفت: تعریف فرد کم‌سواد، کسی است که تحصیلات ابتدایی دارد و مشکل این گروه از مردم کشورمان، این است که متون ساده و خواندنی برایشان وجود ندارد. امیدواریم تفاهمنامه امروز، موجب شتاب همکاری و پایداری تصمیم‌های اتخاذ شده در این حوزه شود. از مفاد این تفاهمنامه حتما در شبکه ۱۰۷ هزار مدرسه‌ای کشور بهره خواهیم برد. ما پیش از این گام‌های آزمایشی را در دهه فجر سال گذشته برداشته‌ایم.

منبع: مهر

دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۲ - ۱۷:۳۹
کد خبر : 85680
بازدیدها: 240

پاسخی بگذارید »