سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تغییر ۱۹ رئیس کل و معاون در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری طی ۲ سال

28 danesheroz خرداد ۵, ۱۳۹۲ ۰
تغییر ۱۹ رئیس کل و معاون در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری طی ۲ سال

دانش روز : در فرهنگی ترین ،تاریخی ترین ودرآمدزاترین سازمان کشور، که قرار است جایگزین خلفی برای اقتصاد بدون نفت باشد، طی ۲ سال گذشته ۱۹ رئیس کل و معاون تغییر یافته اند

مدیریت صحیح و اصولی یکی از مهمترین عوامل موفقیت هر سازمانی است که موجبات پیشرفت و انگیزه کارکنان و در نهایت به ثمرنشستن اهداف سازمان را در پی دارد. یکی از زیرشاخه‌های مهم مدیریت که این روزها هم در کتاب‌های وارداتی هم زیاد مشاهده می‌کنیم، مدیریت و برنامه‌ریزی استراتژیک کوتاه‌مدت و بلندمدت است که البته جای خالی آن در بسیاری از مدیران کشور احساس می‌شود.این موضوع آنقدر حساس است که اگر دستورالعملی از جاده برنامه‌ریزی از قبل‌تعیین‌شده خارج شود،می‌تواند موجب انحراف برنامه یا حداقل اتلاف زمان شود.

به گزارش دانش روز ،  در سال ۱۳۸۲ با تصویب قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سازمان ایرانگردی و جهانگردی و سازمان میراث فرهنگی سابق با کلیه اختیارات، تعهدات، امکانات، نیروی انسانی و… از بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جدا و زیر نظر ریاست جمهوری تحت عنوان «سازمان میراث فرهنگی و گردشگری» فعالیت خود را آغاز کرد.در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۸۵ شورای عالی اداری کشور در یکصدمین جلسه خود، سازمان صنایع دستی کشور را از وزارت صنایع و معادن با کلیه اختیارات، تعهدات، امکانات، نیروی انسانی و غیره جدا و به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری الحاق نمود تا این سازمان تحت عنوان «سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» به فعالیت خود ادامه دهد.

جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به مطلوب خود در صنعت گردشگری با وجود رتبه‌های بین‌المللی و البته خدادادی از جمله پنجمین کشور از نظر جاذبه‌های طبیعی و دهمین کشور از نظر جاذبه‌های تاریخی، چندسالی می‌شود که برای برنامه‌محوربودن و هدفمندشدن همه برنامه‌های کشور از جمله گردشگری و میراث فرهنگی سند چشم‌انداز ۲۰ ساله خود را تدوین کرده است.

بر اساس این سند که فقط ۱۲ سال تا رسیدن به آن فرصت داریم باید در سال ۱۴۰۴ به ۱.۵ درصد از بازار بین المللی گردشگری ( یعنی حداقل بیست میلیون نفر گردشگر در سال ) و ۲% درآمد جهانی گردشگری (یعنی حداقل ۲۰ میلیارد دلار) برسیم و علاوه بر آن باید در این زمان توسط بخش خصوصی داخلی و خارجی برای توسعه مراکز اقامتی و تأسیسات گردشگری از قبیل هتل‌ها، اقامتگاه‌ها، مراکز خرید، صنایع دستی، مراکز تفریحی و توریستی، حمل و نقل سرمایه گذاری کند.

با وجود این فرصت اندک، یکی از نکاتی که طی ۲ سال اخیر در سازمان گردشگری و میراث فرهنگی به چشم می‌خورد و البته مایه تأسف بسیاری از کارشناسان است تغییرهای مدیریتی صورت گرفته است ، که بر اساس بررسی‌های خبرنگار خبرگزاری تسنیم این تغییرات در سطح معاونت‌های سازمان که بازوهای اصلی عملکرد سازمان هستند به طور متوسط هر ۱/۲ ماه یکبار  یک رئیس کل یا معاون بوده است و سوال می‌شود که آیا این عدم ثبات مدیریتی آن هم در سطح معاونت‌های سازمان موجب پیشرفت می‌شود یا خیر؟

* معرفی ۳ رئیس سازمان در طی ۲ سال/ عمر هر رئیس به طور متوسط ۸ ماه

همه چیز از تودیع اسفندیار رحیم‌مشایی و معارفه حمیدرضا بقایی شروع شد. مشایی که عمر طولانی ۴ ساله را بر ریاست سازمان میراث فرهنگی داشت به عنوان پدرمعنوی یا پدرخوانده این سازمان هم خوانده شد به طوری که برخی از کارشناسان معتقدند سایه مشایی با رفتنش هم هنوز بر سر سازمان میراث فرهنگی پابرجاست و موید این موضوع هم اظهارات محمدشریف ملک‌زاده رئیس فعلی سازمان میراث فرهنگی است که امسال در همایش خلیج فارس گفت: راه مشایی را ادامه خواهیم داد!

حمیدرضا بقایی ،مدیریت پشت صحنه در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و قائم‌مقام مشایی، با مدرک آی‌تی در تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۸۸ به ریاست این سازمان مهم که قرار است درآمد اقتصادی حاصل از آن جایگزین نفت شود منصوب شد. اما عمر ریاست حدود ۲۲ ماهه وی بر این سازمان که در کارنامه خود دستور انتقال اجباری معاونت میراث فرهنگی به شیراز و معاونت صنایع دستی به اصفهان را داشت و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان این اقدام بر پیکر میراث فرهنگی کشور، صدمات جبران ناپذیری را وارد کرد، در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۰ به پایان رسید و جای خود را به روح‌الله احمدزاده کرمانی، استاندار وقت فارس داد.

احمدزاده ،که دکترای مدیریت رسانه را از دانشگاه علوم و تحقیقات تهران کسب کرده بود و در کارنامه اجرایی خود در فعالیت‌های مرتبط با سازمان گردشگری و میراث فرهنگی، ریاست هیأت امنای پژوهشگاه و مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را داشت نیز عمر کوتاهی در این سازمان داشت و فقط ۸ ماه بر کرسی آن تکیه زد.

وی که با حضور در ساختمان وزارت کشور برای کاندیداتوری در انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری نیز ثبت‌نام کرد در مدت هشت ماه تکیه اش بر صندلی ریاست سازمان،  بیش از ۱۸ تغییر مدیریتی را انجام داد اما به یکباره استعفا داد و استعفایش در تاریخ ۱۳ دیماه ۱۳۹۰ تایید شد تا ۱۳ روز بعد سیدمیرحسن موسوی، رییس دفتر فعلی محمود احمدی نژاد که اولین سمت خود در دولت احمدی نژاد را برای سازمان میراث فرهنگی از اسفندیار رحیم مشایی به عنوان معاون سرمایه‌گذاری و طرح‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال ۱۳۸۶ دریافت کرد سکاندار سازمان میراث فرهنگی شود. جالب اینکه احمدزاده حتی در مراسم تودیع و معارفه خود هم شرکت نکرد و به نوعی با قهر، کابینه احمدی‌نژاد را ترک کرد.

سیدمیرحسن موسوی ،هم در این پست، ۱۱ ماه دوام آورد و البته سرنوشتی غیر از سرنوشت احمدزاده نصیبش شد و در تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۹۱ به ریاست دفتر رئیس‌جمهور در آخرین سال دولت دهم منصوب شد و جای خود را به محمدشریف ملک‌زاده که علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه، به دلیل انتخاب او به سمت معاونت اداری و مالی، تا آستانه استیضاح پیش رفت و البته روز دوم تیرماه ۱۳۹۰ نیز بازداشت شد، سپرد.

محمدشریف ملک‌زاده، رئیس فعلی سازمان میراث فرهنگی است که از یازدهم آذرماه ۱۳۹۱ تا کنون حدود ۶ ماه از مدیریتش می‌گذرد. وی در ابتدای مدیریتش طی کمتر از دوماه به طور متوسط هر پنج روز یک مدیر و معاون را در حوزه ریاستی تغییر داد و هنوز هم البته نه به آن شدت تغییر می‌دهد.

این سازمان در طی دولت دهم و عمر حدود ۴ ساله خود، ۴ مدیر در سطح ریاست کل به خود دید که جای سوال دارد خروجی این عدم ثبات مدیریت به نفع کشور بوده است یا خیر؟

* ۵ معاون و سرپرست، در طی ۲ سال در معاونت صنایع دستی

پس از ریاست سازمان مهم میراث فرهنگی و گردشگری به معاونت های این سازمان می‌رسیم و در ابتدا معاونت صنایع دستی این سازمان را بررسی می‌کنیم. این سازمان که متولی صنایع دستی کشور است و در سال ۱۳۸۵ به جمع سایر معاونت‌های سازمان گردشگری و میراث فرهنگی اضافه شد در طول سال‌های ۹۰ تا کنون ۵ سرپرست و معاون به خود دیده است.

هنگامی که تهمینه دانیالی معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی به دلیل تمایل به حضور در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در هفتم تیر ماه سال ۱۳۹۰ تودیع شد، اسفندیار حیدری‌پور را با حفظ سمت مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان به عنوان سرپرست معاونت صنایع‌دستی سازمان شد. وی پس از ۵ ماه سرپرستی این معاونت و با توجه به اینکه طبق قانون معاون سازمان صنایع دستی کشور تنها چهار ماه مجاز است به عنوان سرپرست باشد جای خود را در تاریخ ۱۳۹۰/۹/۲ به محمدرضا رشید کردستانی پرد.

محمدرضا رشید کردستانی، مشاور و نماینده ویژه رئیس سازمان میراث‌فرهنگی در سفرهای هیات دولت بود که سرپرستی معاونت صنایع دستی را بر عهده گرفت و البته عمر او هم در این سمت حدود ۵ ماه ادامه داشت و در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۲۹ صندلی این معاونت را به دستور موسوی، رئیس وقت سازمان گردشگری به محمد حسن صالحی مرام به عنوان معاون صنایع دستی سپرد.

محمد حسن صالحی مرام هم که در کارنامه خود معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور را می‌دید، البته به عنوان معاون صنایع دستی حدود ۸ ماه و نیم دوام آورد و اینجا بود که جای خود را در این معاونت در تاریخ ۱۳۹۱/۱۰/۶ به امیر امینی به عنوان سرپرست معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سپرد.

امیر امینی که همزمان مسئولیت معاونت سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را بر عهده داشت فقط ۱۱ روز سرپرست این معاونت بود و در تاریخ ۱۳۹۱/۱۰/۱۷ سکان هدایت این معاونت را به یحیی رحمتی، به عنوان معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سپرد.

یحیی رحمتی هم‌اکنون هم مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی است و هم معاونت صنایع دستی این سازمان را برعهده دارد.

* ۴ معاون و سرپرست گردشگری در طی ۲ سال و ۴ ماه/ هر معاون ۷ ماه مدیریت

حامد دهقانان یار غار احمدزاده در استانداری فارس پس از معاونت حدود ۴ ماهه شهباز یزدانی در معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی در تاریخ ۱۳۹۰/۴/۵ با حکم احمدزاده به عنوان سرپرست این معاونت برگزیده شد که مدت سرپرستیش حدود ۵ ماه دوام آورد و وی از سمت خود استعفا داد.

پس از استعفای دهقانان که ادامه تحصیل، دلیل این استعفا اعلام شد، سیدفرهاد سجادی، معاون سرپرست معاونت سرمایه‌گذاری و طرح‌های سازمان میراث‌فرهنگی وقت در تاریخ ۱۳۹۰/۹/۸ با حفظ سمت جایگزین وی شد ولی سجادی هم حدود ۳۰ روز در این معاونت باقی ماند و در تاریخ ۱۰ دیماه همان سال متن استعفای خود را روی میز احمدزاده گذاشت. جالب است که سجادی حدود یک ماه هر دو معاونت را با هم مدیریت می‌کرد و این هم خود از شاهکارهای مدیریت است!

پس از اینکه حدود یک ماه این معاونت بدون سرپرست باقی ماند بالاخره در تاریخ ۱۳۹۰/۱۱/۴ منوچهر جهانیان معاون گردشگری شد که تا کنون هم معاونتش ادامه دارد.

* ۴ معاون و سرپرست سرمایه‌گذاری در طی ۲۲ ماه/ هر نفر ۵ ماه و نیم مدیریت

معاونت سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی هم از عزل‌ و نصب‌ها بی‌نصیب نبود. پس از اینکه سیدفرهاد سجادی دومین یار غار احمدزاده که سرپرستی استانداری فارس را بر عهده داشت در تاریخ ۱۳۹۰/۵/۱۲ سرپرست این معاونت شد حدود ۵ ماه قیم این معاونت ماند و در تاریخ ۱۳۹۰/۱۰/۱۰ استعفا داد.

جالب است که این معاونت به مدت بیش از ۵ ماه بدون سرپرست و معاون اداره شد تا اینکه در تاریخ ۱۳۹۱/۳/۳۱  امیر امینی، به مدت حدود ۹ ماه به سمت معاونت سرمایه‌گذاری این سازمان برگزیده شد.

با رفتن امیر امینی به ایمیدارو با حکم مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، در تاریخ ۱۳۹۱/۱۲/۲۱  این معاونت دوباره به مدت ۳۵ روز بدون معاون و سرپرست اداره شد تا اینکه در تاریخ ۱۳۹۲/۱/۲۶ بهروز ندایی که مدیریت اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل را بر عهده داشت به عنوان سرپرست این معاونت انتخاب شد.

البته سرپرستی ندایی هم در این معاونت ۲۳ روز دوام آورد و بالاخره در تاریخ ۱۳۹۲/۲/۱۸ با حکم محمدشریف ملک‌زاده، مجید ابوالفتحی، که پیش از این مدیر عامل کانون اتومبیلرانی و گردشگری بود، معاون سرمایه‌گذاری و تامین منابع این سازمان شد.

* ۲ معاون در طی ۱۱ ماه معاونت حقوقی/ هر ۵ و نیم ماه یک معاون

نوبتی هم که باشد نوبت به معاونت حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور می‌رسد. این معاونت در تاریخ ۱۳۹۱/۴/۱۳ به ملک‌محمد نجفی که از آغاز دولت نهم در پست معاونت توسعه و مدیریت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فعالیت داشت رسید ولی مدت این معاونت ۵ ماه و نیم طول کشید و پس از وی در تاریخ ۱۳۹۱/۹/۲۱ توسط محمد شریف ملک‌زاده که تنها ۳ روز در پست ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار گرفته بود، حسن شبانپور، نماینده مردم پاسارگاد، ارسنجان و مرودشت در دوره‌های ششم و هشتم مجلس شورای اسلامی به عنوان معاون حقوقی و امور مجلس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری منصوب شد.

*میراث فرهنگی ماندگارترین معاونان را داشت/آخرین تغییر مربوط به این معاونت است

مسعود علویان صدر که قبل از ۳ شهریور سال ۱۳۸۸ مدیرکل سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل بود در این تاریخ به حکم حمید بقایی جانشین فربیرز دولت آبادی شد.

مدت معاونت وی در این پست، حدود ۳ سال و ۹ ماه به طول انجامید و در دوره های ریاست حمید بقایی، روح الله احمدزاده کرمانی، حسن موسوی و محمد شریف ملک زاده، فعالیت به عنوان معاون میراث فرهنگی کشور را تجربه کرد سرانجام با وجود کارنامه قابل قبول، در تاریخ ۱۳۹۲/۳/۳ با حکم محمد شریف ملک‌زاده، آتوسا مومنی، مدیر کل ثبت آثار تاریخی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، به سمت این معاونت منصوب شد.

با این سطح تغییرات مدیریت در سازمان مهم اقتصادی کشور چگونه می‌توان انتظار داشت که چنین سازمانی توانایی اقتصادزایی برای کشور داشته باشد؟ شاید یکی از دلایل این تغییرات گسترده نبود سیستم نظارتی خاص مانند مجلس شورای اسلامی روی این سازمان است.

منبع : تسنیم

یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۱:۱۰
کد خبر : 20953
بازدیدها: 191

پاسخی بگذارید »