چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تغییر جنسیت نوزادان در اثر زلزله !!!!

danesheroz1 مرداد ۱۵, ۱۳۹۲ ۰
تغییر جنسیت نوزادان در اثر زلزله !!!!

دانش روز: محققان دانشگاه برکلی کالیفرنیا در یک تحقیق بی‌سابقه دریافتند که وقوع زلزله در تعیین جنسیت نوزادان موثر است

به گزارش دانش روز، از پایگاه ساینتفیک، محققان با بررسی سوابق نوزادان ژاپنی که بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ متولد شدند، دریافتند که پس از وقوع زلزله بزرگ ژاپن، جنسیت بیشتر نوزادان متولد شده در نواحی نزدیک به مرکز زلزله، مونث بوده است.
این درحالی است که در مناطق دور از مرکز زلزله، هیچ تغییری در نسبت جنسیت نوزادان، مشاهده نمی‌شود. بر اساس نتیجه این تحقیق، تعداد نوزادان پسر متولد شده پس از وقوع زلزله ۲/۲ درصد کمتر از حد انتظار بوده است.
البته این تغییر در جنسیت نوزادان، بی‌سابقه هم نیست. برای مثال در سال ۲۰۰۸ پس از سقوط بازار سهام ایالات متحده، تعداد نوزادان پسر متولد شده نسبت به نوزادان دختر کاهش چشمگیری یافت.
محققان معتقدند عامل اصلی این تغییر جنسیت، غریزه مادران است. نوزادان پسر به طور ذاتی استعداد بیشتری برای تولد زودرس، ابتلا به نقص عضو یا کمبود وزن دارند، بنابر این در شرایط استرس‌زا، نوزادان دختر شانس بیشتری برای بقا دارند؛ این مکانیزمی است که بدن مادران به‌طورغریزی بر اساس آن عمل می‌کند تا بقای نسل بشر تضمین شود.
هنوز معلوم نیست که چه نوع سلول هایی در اثر استرس آسیب می‌بینند یا وجود استرس چه تاثیری بر کروموزوم های X وY می گذارد ولی وقوع زلزله زمینه را برای بررسی بیشتر این موضوع فراهم می‌کند. در صورتی که تغییر نسبت جنسیت کودکان بلافاصله پس از زلزله رخ دهد، می‌توان نتیجه گرفت که استرس موجب تغییر این کروموزوم ها می شود . البته برخی از محققان معتقدند که میزان هورمون تستسترون پدرها نیز در این تغییر جنسیت کودکان موثر است.
به اعتقاد این محققان ، در زمان استرس میزان ترشح این هورمون در بدن مردان کاهش می‌یابد و در نتیجه آن کیفیت اسپرم نیز افت می‌کند. از آنجا که اسپرم‌ها حامل کروموزوم Y هستند که در تعیین جنسیت نوزاد موثر است، با افت کیفیت اسپرم احتمال تولد نوزادان دختر افزایش می‌یابد.
مطالعات اخیر دانشمندان را بر آن داشته است که گروهای تحقیقاتی وسیعی برای کشف همه اسرار موجود در این زمینه تشکیل دهند.

منبع:ایرنا

سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ۲۱:۲۴
کد خبر : 47469
بازدیدها: 319

پاسخی بگذارید »