چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

هفته سیزدهم لیگ برتر:

تعقیب و گریز در صدر و بازگشت استقلال

danesheroz1 مهر ۲۵, ۱۳۹۲ ۰
تعقیب و گریز در صدر و بازگشت استقلال

دانش روز: پس از دوازده روز تعطیلی، هفته سیزدهم از سیزدهمین دوره لیگ برتر در حالی از امروز پنجشنبه با برگزاری سه بازی آغاز می‌شود که در روز دوم از بازی‌های این هفته تراکتورسازی با فولاد، دیداری جذاب و پرحاشیه را به نمایش می‌گذارند. پرسپولیس هم در خانه برابر تیم امیر عابدینی صف آرایی می‌کند.

 به گزارش دانش روز، هفته سیزدهم از رقابتهای فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور طی روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری و شنبه هفته آینده پیگیری می‌شود، آنهم پس از وقفه دوازده روزه به خاطر بازی تیم ملی فوتبال ایران با تایلند در چارچوب مرحله انتخابی جام ملت‌های ۲۰۱۵ استرالیا. دیدارهایی که با بازگشت استقلال به لیگ پس از سه هفته غیبت همراه خواهد بود. که در زیر به این دیدارهای می‌پردازیم.

ذوب‌آهن اصفهان – صبای قم
شاگردان لوکابوناچیچ پس از سه هفته دوری از پیروزی، در خانه به فکر کسب ۳ امتیازی هستند که آنها را از ۵ ضلعی پائین جدول دور کند. ذوب‌آهنی‌ها که در دوره کوتاه مدت مدیریت سعید آذزی هنوز طعم پیروزی را نچشیده‌اند، اگر در این بازی هم نتیجه نگیرند، ممکن است حتی تا رده چهاردهم هم سقوط کنند، به همین دلیل در خانه تنها به برد فکر می‌کنند. در نقطه مقابل صبایی‌ها که پیروزی را در ثانیه‌های پایانی جنجالی‌ترین بازی هفته دوازدهم برابر پرسپولیس با تساوی عوض کردند هم شرایط خوبی در جدول لیگ ندارند. هرچند شاگردان محمد مایلی‌کهن در حال حاضر در رده دهم قرار دارند اما فاصله اندک امتیازی با تیم‌های فانوس به‌دست، بیانگر این مسئله است که این تیم قمی نباید اصفهان را بدون امتیاز ترک کنند.

ملوان بندرانزلی – گسترش فولاد تبریز
دراگان اسکوچیچ که به خاطر نتایج ملوان در لیگ سیزدهم، خطر برکناری را حتی تا امضای نهایی احساس کرد ولی همچنان سرمربی تیم ملوان باقی مانده، در این هفته هم هدایت انزلی‌چی‎ها را در لیگ برتر برعهده دارد. آنها که با یک بازی کمتر، یکی از دو قعرنشین لیگ برتر هستند و در این بازی خانگی به فکر رسیدن به پیروزی آن هم پس از شش هفته هستند. اگر این پیروزی بدست بیاید، اسکوچیچ و ملوانی‌ها اندکی روی آرامش را خواهند دید، اما در صورتیکه تیم میزبان برابر گسترش فولاد که شگفتی‌ساز فصل جاری لیگ برتر بوده، ناکام شود، باید منتظر تغییرات فنی در این تیم بود. البته شاگردان خطیبی هم که در این فصل نشان داده‌اند، هم در خانه و هم در خارج از خانه می‌توانند نتایج دور از انتظاری را بدست آورند برای اینکه اختلافشان با پنج تیم بالای جدول بیشتر نشود، حتی انگیزه رسیدن به پیروزی هم را دارند.

صنعتی خوزستان – راه‌آهن سورینت
تیم صنعتی خوزستان با هدایت عبدالله ویسی هنوز آنطور که باید انتظار هوادارانش را برآورده نکرد و در حال حاضر در میان تیم‌های نیمه پایینی جدول قرار دارد. با توجه به اختلاف اندک امتیاز بین این تیم و سه تیم دیگر پایین‌تر از خود، اگر آبی‌پوشان اهوازی نتوانند برابر راه‌آهن امتیاز بگیرند، قطعا به رده‌های پایین‌تر سقوط خواهد کرد. البته سورینت هم پس از حاشیه‌هایی که طی روزهای اخیر بخاطر صحبت‌های علی دایی برایش بوجود آمده و حتی اتهام رشوه دادن به داوران نیز فعالیت‌های مثبت این باشگاه را تحت الشعاع قرار داده، برای رسیدن به آرامش نسبی به پیروزی در اهواز نیاز دارد. آنها که در این فصل با ابراهیم‌زاده اهداف بالایی حتی رسیدن به آسیا را داشتند اما امروز در جمع قعرنشینان قرار گرفته‌اند، اگر در این بازی نتوانند امتیاز بگیرند، بار دیگر به جمع فانوس بدستان بازخواهند گشت. تقابل این دو تیم پایین جدول که سه امتیاز بازی برایشان بسیار مهم است، قطعا جذابیت‌های خاص خود را دارد.

مس کرمان – فجرسپاسی شیراز
سوژه اصلی این بازی در روز دوم از هفته سیزدهم محمود یاوری است، مربی‌ای که ساعتی پیش از آغاز لیگ سیزدهم جانشین مجتبی تقوی مستعفی شد و در پایان هفته نهم تیم مس را با قعرنشین کردن ترک کرد. او خیلی زود دوباره مقابل کرمانی‌ها آنهم با تیم جدیدش فجرسپاسی قرار گرفته است. دو تیمی که در بین سه تیم پایین جدول قرار دارند و در دیداری که برای هر کدامشان شش امتیازی است، تنها به پیروزی فکر می‌کنند. مس هم که با پرویز مظلومی برای سومین مرتبه در لیگ امسال به میدان می‌رود، به فکر اولین پیروزی خانگی با هدایت این مربی پرحاشیه است. حالا باید دید مس می‌تواند با شکست دادن تیم سرمربی سابق خود، فاصله‌اش با دیگر قعرنشینان را کاهش دهد و یا فجرسپاسی با هدایت پیرترین مربی لیگ در کرمان خود را به میانه‌های جدول نزدیک خواهد کرد.

سایپا البرز – سپاهان اصفهان
نبرد تیم‌های دو مربی خارجی در کرج جالب توجه خواهد بود. سایپایی‌ها که هفته پیش در تبریز گسترش فولاد شگفتی‌ساز را شکست دادند، در خانه بار دیگر میزبان یکی از تیم‌های مدعی لیگ برتر هستند. آنها که در هفته‌های گذشته توانستند تیم‌های مدعی از جمله پرسپولیس را در خانه شکست دهند، این بار به فکر پیروزی مقابل سپاهان هستند تا خود را به پنج تیم بالای جدول نزدیک کنند. آنها که یک بازی عقب افتاده با استقلال دارند، برای کاهش اختلافشان با مدعیان کار بسیار سختی دارند، اما پیروزی در این بازی روزهای بهتری را برای سایپا رقم زده و دیگر مدعیان لیگ را خوشحال خواهد کرد. اما در سوی دیگر میدان سپاهانی قرار دارد که هفته پیش با تساوی خانگی مقابل مس کرمان، بخاطر تفاضل گل بهتر نسبت به تراکتورسازی در رده دوم باقی ماند اما شاگردان کرانچار می‌دانند اگر در این بازی امتیازی از دست بدهند، ممکن است تا رده پنجم جدول پایین بیایند، به همین دلیل با هدف پیروزی به کرج می‌آیند. آنها اگر در این بازی پیروز شوند و فولاد در تبریز شکست بخورد، حتی فرصت صدرنشین شدن را هم دارند.

تراکتورسازی تبریز- فولاد خوزستان
یکی از مهمترین و پرحاشیه‌ترین دیدارهای هفته سیزدهم را می‌توان این بازی دانست، جایی که مجید جلالی با تیم سوم جدول مقابل شاگردان سابقش به میدان می‌آید و قطعا اتفاقات حاشیه‌ای روزهای اخیر که مسئولان این دو تیم علیه یکدیگر به راه انداختند، حساسیت‌های این بازی را بیشتر خواهد کرد. اصلی‌ترین حساسیت این بازی به نتیجه آن برمی‌گردد؛ اگر تراکتورسازی در خانه فولاد را شکست دهد، پس از مدت‌ها فولاد را از رده نخست جدول به زیر می‌کشد و در صورت ناکامی سپاهان در کرج این تیم تبریزی صدرنشین خواهد شد. در نقطه مقابل فولاد هم که هفته پیش نخستین شکست خانگی‌اش در لیگ برتر مقابل نفت تهران تجربه کرد، برای اینکه صدر جدول را به راحتی و در هفته‌های پایانی نیم فصل از دست ندهد، حداقل نمی‌خواهد تبریز را بدون امتیاز ترک کند. پیروزی برای شاگردان حسین فرکی در این بازی حتی می‌تواند قهرمانی‌شان در نیم فصل نخست لیگ سیزدهم را قطعی کند، مگر اینکه در دو هفته پایانی اتفاقات عجیب و غریبی رخ دهد.

پرسپولیس تهران – داماش گیلان
پرسپولیس چند هفته ایست گرفتار حاشیه های خود ساخته شده و بعد از اتفاقاتی که در دیدار با سپاهان رخ داد، علی دایی وارد مصاحبه هایی شد که بیشتر از اینکه به سرخپوشان کمک کند، آرامش را از این تیم گرفته و تمرکز دایی را روی نحوه و چکونگی مصاحبه هایش گذاشته تا تمرینات و برنامه های تاکتیکی تیمش. حالا پرسپولیس می خواهد اتفاقات هفته های اخیر را فراموش کند و به فکر سه امتیاز خانگی این دیدار باشد.

در این بازی که سرخپوشان باید مقابل تیم امیر عابدینی پرسپولیسی به میدان برود، تنها سه امتیاز می‌تواند این تیم تهرانی را به آرامش برساند. شاگردان دایی که پس از دیدار با سپاهان و اتهاماتی که به داور آن بازی زده شد و محرومیت‌هایی نیز برای تیم داوری آن بازی به همراه داشت، همچنین اتفاقاتی که پس از بازی با صبا برای سرمربی این تیم بوجود آورد، روزهای پرحاشیه ای را برای سرخپوشان رقم زده است که تنها پیروزی می‌تواند تا حدودی آرامش را به این تیم بازگرداند.

در سوی دیگر میدان داماش یکی از رکورداران مساوی در لیگ قرار دارد که در این فصل نشان داده مقابل مدعیان نتایج خوبی را گرفته است. این تیم که با توجه به مشکلات مالی، با افشین ناظمی جایگاه تقریبا خوبی در جدول لیگ دارد، برای اینکه این جایگاه را حفظ و یا ارتقاء دهد، به فکر رسیدن به سه امتیاز مقابل پرسپولیس است، نتیجه‌ای که سخت بدست می‌آید اما ارزش بسیاری دارد. داماشی‌ها اگر در این بازی امتیاز نگیرند، حتی احتمال دارد سقوط سه چهار پله‌ای در جدول لیگ داشته باشند، به همین دلیل تنها به فکر موفقیت مقابل پرسپولیس هستند.

برنامه کامل دیدارهای هفته سیزدهم از رقابتهای فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور به شرح زیر است:
پنجشنبه – ۹۲/۷/۲۵
* ذوب‌آهن اصفهان – صبای قم، ساعت ۱۵:۴۵، ورزشگاه فولادشهر اصفهان
* ملوان بندرانزلی- گسترش فولاد تبریز، ساعت ۱۵:۴۵، در ورزشگاه تختی انزلی
* استقلال صنعتی خوزستان- راه‌آهن، ساعت ۱۷؛ ورزشگاه تختی اهواز

جمعه – ۹۲/۷/۲۶
* مس کرمان – فجرسپاسی شیراز، ساعت ۱۵:۳۰، ورزشگاه امام علی(ع) کرمان
* سایپا البرز – سپاهان اصفهان، ساعت ۱۵:۴۵، ورزشگاه انقلاب کرج
* تراکتورسازی تبریز – فولاد خوزستان، ساعت ۱۵:۴۵، ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز
* پرسپولیس – داماش گیلان، ساعت ۱۸، ورزشگاه آزادی

شنبه ۹۲/۷/۲۷
* نفت تهران – استقلال تهران، ساعت ۱۵:۴۵، ورزشگاه تختی تهران

جدول رده‌بندی لیگ برتر

نام تیم بازی برد تساوی باخت زده خورده تفاضل گل امتیاز
۱ فولادخوزستان ۱۲ ۸ ۱ ۳ ۱۹ ۱۴ ۵+ ۲۵
۲ سپاهان اصفهان ۱۲ ۶ ۴ ۲ ۱۴ ۷ ۷+ ۲۲
۳ تراکتورسازی تبریز ۱۲ ۶ ۴ ۲ ۱۵ ۹ ۶+ ۲۲
۴ نفت تهران ۱۲ ۶ ۳ ۳ ۱۵ ۱۰ ۵+ ۲۱
۵ پرسپولیس ۱۲ ۶ ۳ ۳ ۱۰ ۶ ۴+ ۲۱
۶ گسترش فولاد ۱۲ ۴ ۴ ۴ ۹ ۱۰ ۱- ۱۶
۷ سایپا البرز ۱۱ ۴ ۴ ۳ ۱۳ ۱۱ ۲+ ۱۶
۸ استقلال تهران ۹ ۵ ۱ ۳ ۱۳ ۱۱ ۲+ ۱۵*
۹ داماش گیلان ۱۲ ۳ ۶ ۳ ۱۲ ۱۲ ۱۴*
۱۰ صبای قم ۱۲ ۴ ۲ ۶ ۱۴ ۱۵ ۱- ۱۴
۱۱ ستقلال صنعتی ۱۲ ۳ ۴ ۵ ۱۳ ۱۵ ۲- ۱۳
۱۲ ذوب آهن اصفهان ۱۲ ۳ ۴ ۵ ۹ ۱۳ ۴- ۱۳
۱۳ راه آهن سورینت ۱۲ ۲ ۴ ۶ ۹ ۱۲ ۳- ۱۰
۱۴ فجرسپاسی ۱۲ ۲ ۴ ۶ ۸ ۱۶ ۸- ۱۰
۱۵ ملوان بندرانزلی ۱۱ ۲ ۴ ۵ ۹ ۱۳ ۴- ۹*
۱۶ مس کرمان ۱۱ ۶ ۵ ۵ ۱۲ ۷- ۶

 

 

 

منبع:مهر

پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۷
کد خبر : 67526
بازدیدها: 201

پاسخی بگذارید »