شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تعداد مصدومان “زلزله قصرشیرین” به ۵۰ نفر رسید

danesheroz1 آذر ۴, ۱۳۹۲ ۰
تعداد مصدومان “زلزله قصرشیرین” به ۵۰ نفر رسید

دانش روز: طبق آخرین گزارش‌ ها از زلزله قصر‌شیرین، تعداد مصدومان تا این ساعت به ۵۰ نفر رسیده که تمامی آنها به صورت سرپایی درمان شده‌اند؛ حضور ۲۴ نیروی امدادی برای ارزیابی خسارات به ۲۰ روستا در شعاع ۱۰ کیلومتری محل زمین‌لرزه اعزام شدند

به گزارش دانش روز، اکبر آزادی، مسئول مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کرمانشاه گفت: رخ داد زلزله در منطقه قصر‌شیرین از روز پنج‌شنبه ۳۰ آبان ماه آغاز شده که تا به امروز میزان بزرگ‌ترین زلزله در این منطقه ۵.۸ ریشتر بوده که کانون تمام این پس لرزه‌ها در شهر خانقین عراق است.

وی با بیان اینکه پس از اولین زلزله تمام نیروهای امدادی، آمبولانس‌ها و پایگاه‌های اورژانس در حال آماده باش کامل قرار دارند، افزود: شب گذشته ساعت۹:۳۵ زلزله‌ای به میزان ۵.۷ ریشتر دوباره منطقه قصر شیرین سر پل ذهاب و گیلانغرب را لرزاند.
آزادی ادامه داد: به دلیل پس لرزه‌هایی که وجود داشته اکثر مردم در طی این چند شب در چادر‌ها ساکن شده‌اند که طی زلزله دیشب تنها ۲ مورد مصدوم گزارش شده است که به صورت سرپایی درمان شده‌اند.
وی با بیان اینکه تا به امروز تعداد مصدومان به ۵۰ نفر رسیده است و هیچ تلفات جانی نداشتیم خاطر نشان کرد: اتوبوس آمبولانس‌ها و بیمارستان صحرایی در این منطقه فعال است.اعزام ۲۴ نیروی امدادی برای ارزیابی خساراتتا کنون ۲۴ نیروی امدادی برای ارزیابی خسارت به ۲۰ روستا در شعاع ۱۰ کیلومتری محل زمین لرزه اعزام شدند که نتایج بررسی آنها نشان می دهد، این زلزله خسارت چندانی نداشته است.

 تنها ۵۰ مراجعه کننده سرپایی هنگام فرار آسیب دیدند
دکتر برنا، مدیر حوادث و فوریت‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه  گفت: تمام بیمارستان های استان و پایگاه های اورژانس آماده باش هستند.
 وی با بیان اینکه  مراجعه کننده ناشی از صدمات آواری به مراکز درمانی نداشتیم، عنوان کرد: از ۱۰ صبح جمعه تاکنون ۵۰ مراجعه کننده سرپایی داشتیم که ناشی از صدمات آوار نبودند بلکه هنگام فراز از زلزله یا پایشان پیچ خورده و یا صدمات سرپایی دیگر دیدند.
 ادامه روند پس لرزه ها طی روزهای آینده/گسل مسبب، بخشی از جبهه کوهستان زاگرس است
 
مهدی زارع، رییس مرکز ملی پیش بینی زلزله ، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله اظهار داشت:زلزله ای با بزرگای ۵.۷ در ساعت ١٠:٢١ بامداد جمعه ١-٩-٩٢ با بزرگای ۵.١ و با ژرفای حدود ١٠ کیلومتردر ٢٧ کیلومتری غرب سر پل ذهاب و ١٧ کیلومتری جنوب قصر شیرین و در ناحیه مرزی ایران و عراق رخ داد زلزله سوم با بزرگای ۵.٧ ساعت ٢١:٣۵ شب ٣-٩-٩٢ در ٢١ کیلومتری جنوب سرپل ذهاب رخ داد. دو زلزله با بزرگای ۵.٧ روز جمعه ١-٩-٩٢ و پس‌لرزه ای با بزرگای ۵.٢ ساعت ٢:۵۶ بامداد ٣-٩-٩٢ رخ داده است این زلزله به احتمال زیاد در اثر جنبایی گسل ذهاب (از گسلهای سامانه گسله پی سنگی خمیدگی جبهه کوهستان زاگرس) رخ داده است. 
وی گفت:در تاریخ زلزله های این منطقه می توان به زلزله های تاریخی و شدید ٩۵٨ میلادی ١١۵٠ میلادی ذهاب و زلزله ای ١٩۶٧ میلادی با بزرگای ۵.۶ و ١٩٨٣ میلادی با بزرگای ۵.١ در همین منطقه اشاره نمود.
وی تصریح کرد:زلزله دوم در ۱۶ کیلومتری جنوب قصر شیرین در ساعت ۲۲:۰۱ جمعه ۱-۹-۹۲ با بزرگای ۵.۷ رخ داد. امکان رخداد پس لرزه ها تا چندین روز وجود دارد
وی یاد آور شد: گسل مسبب همچنان بخشی از گسل خمیدگی جبهه کوهستان زاگرس است. پس لرزه ها در این منطقه در روزهای آینده ادامه خواهد داشت.تجهیز یک دستگاه اتوبوس آمبولانس جهت استقرار در قصر شیرین تا ساعاتی دیگردکتر محمد تقی طالبیان رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور در خصوص آخرین وضعیت زلزله زدگان گیلانغرب گفت: طی چند روز اخیر چندین زلزله در گیلانغرب کرمانشاه رخ داده است که آخرین زمین لرزه مربوط به امروز صبح ساعت ۶:۵۳ با شدت ۴ ریشتر می باشد  که تعداد مصدومین در کل ۱۷ نفر ( ۱۰ خانم و ۷ آقا ) بوده که به بیمارستان الزهرا گیلانغرب منتقل شده و به صورت سرپایی درمان شدند.

وی ادامه داد:در حال حاضر۳ تیم امدادی به همراه ۳ آمبولانس و ۶ تکنسین اورژانس ۱۱۵  از کرمانشاه در اسلام آباد و شهر صحنه و قصر شیرین مستقر می باشند. همچنین یک تیم امدادی در پاوه، یک تیم امدادی در جوانرود، یک تیم امدادی در دالاهو ، یک تیم امدادی در کنگاور و یک تیم امدادی در گیلانغرب مستقر هستند.

وی در پایان افزود: یک اتوبوس آمبولانس جهت استقرار در قصر شیرین، در حال تجهیز بوده و تا ساعتی دیگر در انجا مستقر خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران
دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۲ - ۲۲:۱۴
کد خبر : 76028
بازدیدها: 218

پاسخی بگذارید »