پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تعداد ساعات درسی پایه اول متوسطه اول

danesheroz اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۲ ۰
تعداد ساعات درسی پایه اول متوسطه اول

اختصاص ردیف بودجه مستقل به معاونت پرورشی، زمان ثبت نام دانش آموزان، مشخص شدن تعداد ساعات درسی پایه اول متوسطه اول، اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت وام ازدواج ، میزان واقعی وام ازدواج از مهمترین اخبار آموزش و پرورش و جوانان در این هفته بود

در ابتدای این هفته تعدادی از دبیران دبیرستان ها و هنرستان ها از آیین نامه ارسالی آموزش و پرورش درباره اعمال محدودیت برای دانش آموزان تجدیدی در انتخاب رشته انتقاد کردند. اگرچه این موضوع از سوی مسوولان آموزش و پرورش تایید نشد، اما برخی از دبیران معتقدند که آموزش و پرورش برای افزایش دانش اموزان هنرستانی این آیین نامه را ابلاغ کرده است تا آمار دانش آموزان هنرستانی را تا پایان برنامه پنجم به بالای ۷۰ درصد برسانند.

در آیین نامه ابلاغی آمده است که حتی اگر دانش آموزان در امتحانات شهریور ماه نیز نمره قبولی را کسب کنند، باید در یکی از رشته های فنی و حرفه ای و یا کار و دانش ادامه تحصیل داده و مدرک دیپلم خود را از هنرستان بگیرند.

دانش آموزان تجدیدی محروم از انتخاب رشته های نظری نیستند

اما در این میان معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش این موضوع را تایید نکرده و می گوید:« هیچ دانش آموز دبیرستانی در صورت تجدید شدن محروم از انتخاب رشته های نظری نیست و می تواند با توجه به نمره کسب شده نسبت به انتخاب رشته مورد نظر خود اقدام کند.ملاک انتخاب رشته تحصیلی دانش آموزان متوسطه صرفاً درس تجدیدی نیست و تنها دانش آموز باید برای انتخاب رشته مورد نظر خود، حداکثر نمره را باید بیاورد.

اختصاص ردیف بودجه مستقل به معاونت پرورشی آموزش و پرورش

فعالیت های پرورشی این روزها اهمیت پیدا کرده است. مجلسی ها دست به کار شده اند و کمیته آموزش و پرورش درصدد اختصاص ردیف بودجه مستقلی برای معاونت پرورشی است.

جبار کوچکی نژاد هدف از این اقدام را توسعه فعالیتهای پرورشی و قرآنی دانش آموزان در مدارس بوده است.

به گفته کوچکی نژاد، کمیته آموزش و پرورش مجلس به دنبال اختصاص ردیف سرانه مستقلی برای سازمان دانش آموزی و اتحادیه انجمن اسلامی است اما هنوز این امر محقق نشده است.

اعلام زمان ثبت نام دانش آموزان در مدارس

امتحانات نهایی خردادماه که به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تاریخش تغییر کرده و فصل امتحانات به اردیبهشت ماه منتقل شد، از ۲۵ اردیبهشت ماه آغاز و نتایج آن نیز تا ۲۷ خرداد ماه اعلام می شود. از سوی دیگر فصل ثبت نام دانش آموزان در مدارس آغاز شده است که به گفته دبیر ستاد مرکزی نظارت و رسیدگی به ثبت نام دانش آموزان در مدارس از ۱۶ خرداد ماه آغاز و تا ۱۵ تیرماه ادامه دارد.

قاسم مستقیم گفت: ستاد نظارت بر ثبت نام دانش آموزان در سطح استان، شهرستان، منطقه و ناحیه علاوه بر بررسی مشکلات مشترک و یافتن شیوه های مناسب برای سهولت انجام کار بویژه در شهرهای بزرگ، وضعیت واحدهای آموزشی را از نظر جنسیت، پذیرش، نوع مدرسه و دوره تحصیلی با تاکید بر یک نوبته بودن مدارس تا قبل ازآغاز ثبت نام مشخص و سازماندهی خواهد کرد.

مشخص شدن تعداد ساعات درسی پایه اول متوسطه اول

ساعات و عناوین درسی دانش اموزان اول متوسطه اول که امسال برای نخستین بار پس از اجرای نظام جدید آموزشی تحصیل در این پایه را تجربه می کنند، از سوی شورای عالی اموزش و پرورش مشخص شد.

به گفته مهدی نوید ادهم براساس مصوبه شورای عالی ساعات درسی پایه اول متوسطه اول ۳۰ ساعت در هفته است و مدارس باید از سال تحصیلی جدید این تعداد ساعت را رعایت کنند.

ادهم ادامه داد: عناوین درسی اول متوسطه اول شامل قرآن، عربی، زبان خارجی، علوم تجربی، معارف اسلامی، تربیت بدنی، فرهنگ و هنر، کار و فناوری و تفکر و سبک زندگی است که ۲ ساعت در هفته تدریس می شود. مطالعات اجتماعی ۳ ساعت در هفته، ریاضی، زبان و ادبیات فارسی ۴ ساعت در هفته تدریس خواهد شد.

ایجاد دو دفتر آموزش دوره اول و دوم ابتدایی در ساختار سازمانی

وزارت آموزش و پرورش در تغییراتی جدید اقدام به تفکیک معاونت ابتدایی به دو دفتر آموزش در دو دوره سه ساله کرده است.

این اقدام گویا به منظور اجرای نظام ۳.۳.۳.۳ از سال تحصیلی جدید انجام شده است. پیش از این

دوره ۶ ساله ابتدایی در ساختار تشکیلاتی قبلی توسط یک دفتر اداره می شد که پس از استقرار نظام جدید آموزشی کشور که مبتنی بر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است دو دوره سه ساله اول و دوم در دوره ابتدایی تشکیل شد.

دوره اول ابتدایی شامل پایه های اول ، دوم و سوم به یک دفتر و دوره دوم ابتدایی شامل پایه های چهارم ، پنجم و شششم به دفتر دیگری سپرده می شود و در زیر مجموعه معاونت ابتدایی دفتر دیگری تحت عنوان دفتر امور مناطق کمتر توسعه یافته و عشایر وجود دارد .

اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار وام ازدواج

پرداخت وام ازدواج جوانان از سال گذشته تاکنون به سریالی دنباله دار تبدیل شده است و هر بار جوانان گلایه هایی از عدم پرداخت این وام دارند.

به رغم آنکه در ابتدای سال اعلام شد که مشکل پرداخت وام ازدواج حل شده است، همچنان بسیاری ازجوانان شهرستانی گلایه از عدم پرداخت داده اند. اما در این میان وزیر ورزش و جوانان از تخصیص اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومانی به بانک ها برای پرداخت وام ازدواج به مابقی متقاضیان خبر داده است.

به گفته با توجه به اتمام اعتبارات بانکها برای پرداخت وام ازدواج، در هیئت دولت تصویب شد که برای جبران مابه‌التفاوت منابع بانک‌ها ۳۰۰ میلیارد تومان به آنها پرداخت شود.

وزیر جوانان همچنین از اختصاص ۵۰ میلیارد تومان ودیعه مسکن برای جوانان خبر داده و گفته است: در جلسه هیات دولت، مبلغ ۵۰ میلیارد تومان نیز برای پرداخت ودیعه مسکن جوانان تصویب شده است.

۳۵ درصد جوانان با وجود نبود امکانات معتقد به ضروری بودن ازدواج هستند

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های وزارت ورزش و جوانان اعلام کرده است: بیش از ۳۵ درصد جوانانی که در سن ازدواج قرار گرفته اند، معتقدند که ازدواج و تشکیل زندگی برای آنها امری ضروری است که در شرایط فعلی امکانی برای تشکیل زندگی ندارند.

به اعتقاد محمد تقی حسن زاده براساس ۲۹ درصد دختران و ۳۱.۲ درصد پسران موافق ضروری بودن ازدواج و تشکیل زندگی بودند.اما همین جوانان موافق نظر داده اند که در حال حاضر شرایط برای ازدواج و تشکیل خانواده آنها فراهم نیست و همین مسئله موجب بالا رفتن سن ازدواج در میان جوانان می شود.

وی با بیان اینکه سن ازدواج در میان جوانان افزایش یافته است، گفت: بیشترین دلیل دختران مجرد برای ازدواج نکردن ادامه تحصیل است و در پسران مشکلات اقتصادی و کمبود درآمد.

اعلام میزان واقعی وام ازدواج

در شرایطی که دولت ۳۰۰ میلیاردتومان اعتبار برای پرداخت وام ازدواج اختصاص داده و از سوی دیگر با افزایش ۵ میلیونی وام ازدواج موافقت نشده است، مدیرکل دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان از اعلام میزان واقعی وام ازدواج که جوانان باید برای تشکیل زندگی دریافت کنند توسط این وزارتخانه خبر داده است.

مسعود امینی گفته است: یکی از برنامه های جدی دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت جوانان اعلام مبلغ حداقل و حداکثر وام ازدواج با احتساب تورم موجود در کشور و مشکلات اقتصادی که جوانان برای شروع زندگی دارند، است.تصویب مبلغ اعلامی از سوی وزارت جوانان برعهده دولت و مجلس است، اما ما برحسب وظایف تعریف شده مان باید مبلغ واقعی وام ازدواج را اعلام کنیم.

مرجع : خبرگزاری مهر

پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۹
کد خبر : 17896
بازدیدها: 203

پاسخی بگذارید »