یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

(تصاویر) مورد عجیب صخره‌های‎‌ شعله‌ور در لرستان

danesheroz دی ۲۷, ۱۳۹۱ ۰

بیرون زدن زبانه های آتش از دل صخره های منطقه رومشکان شهرستان کوهدشت موجب نگرانی کشاورزان منطقه از آتش سوزی در زمینهایشان شده است

اولین بار آتش سوزی به علت نشت گاز طبیعی در محل کوههای بخش رومشکان شهرستان کوهدشت در روز ۲۸ فروردین سال گذشته مشاهده شد و تا امروز ادامه دارد.

این در حالیست که به گفته مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان ممکن است نشت گاز در این منطقه مربوط به مدت ها قبل تر از این و با شروع عملیات اکتشاف بوده باشد. با این اوصاف می توان فرض کرد که در طول ماه های گذشته با اشتعال گاز در کوههای اطراف رومشکان، گاز طبیعی به عنوان سرمایه ای ملی به راحتی شعله ور شده و به هوا رفته است.
از سوی دیگر استمرار آتش سوزی در منطقه برخی نگرانیهای دوستداران محیط زیست را نیز برانگیخته است. دوستداران محیط زیست معتقد اند این شعله ها می تواند به خشک شدن مراتع و در پی آن آتش سوزی در زمین های کشاورزی بیانجامد.
گفتنی است نشست گاز پس از آن در این منطقه صورت گرفت که یک شرکت چینی به منظور کشف و استخراج نفت اقدام به حفاری در این منطقه کرد. اگرچه براساس پیش‌بینی‌ها احتمال می‌رفت این میدان قابلیت استخراج روزانه ۱۰ هزار بشکه نفت را داشته باشد اما اوایل امسال شرکت چینی اعلام کرد به دلیل عدم توجیه اقتصادی از پروژه خارج خواهد شد و شرکت ملی نفت ایران عهده دار ادامه این پروژه شد.
کارشناسان معتقداند نقص در عملیات ایزوله سازی و “کیسینگ” ناموفق چاه از طریق لایه‌های سنگی سستی که در منطقه وجود داشته است، موجب نشست گاز در این منطقه شده است.
در همین رابطه رضا آریایی از مسئولان مدیر کل مدیریت بحران استان لرستان به نقل از کارشناسان شرکت ملی حفاری با تاکید بر اینکه خود چاه‌های حفر شده نفت دچار نشتی نشده‌اند، گفته است: با توجه به این‌که محل نشت گاز بیش از دو هزار و ۵۰۰ متر زیر زمین است، چاره‌ای نداریم به جز اینکه بگذاریم گاز بسوزد تا خودش تمام شود.
عکس های خبرگزاری ایسنا از صخره ها و زمین مشتعل رومشگان وضعیت بحرانی این منطقه را نشان می دهد.
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۱ - ۱۰:۵۵
کد خبر : 4320
بازدیدها: 285

پاسخی بگذارید »