پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تشخیص بیماری ها با بوی دهان

danesheroz1 آذر ۱۵, ۱۳۹۲ ۰
تشخیص بیماری ها با بوی دهان

دانش روز: بعضی از محققان معتقدند از بوی دهان می توان بیماری خود را تشخیص داد، از “سرطان ریه “گرفته تا نارسایی کلیه، پزشکان از “بوی دهان” بیمار قادر به تشخیص برخی بیمار ی ها هستند

به گزارش دانش روز، نتایج تحقیق جدید نشان می دهد، پزشکان با تشخیص بوی دهان می توانند به سرعت سرطان ریه را تشخیص دهند. اگر چه رعایت نکردن بهداشت دهان، اغلب باعث بوی بد دهان می شود اما در برخی موارد نیز علت نهفته یک بیماری است. در ادامه به برخی از بیماری های مرتبط با بوی دهان اشاره می کنیم.

فناوری بینی الکترونیکی: “سرطان ریه” را از طریق بوی دهان می توان تشخیص داد.آسیب شناسان معمولا از طریق نمونه برداری و “سونوگرافی” می توانند این نوع سرطان را تشخیص دهند. اما تشخیص این بیماری از طریق بوی دهان راه ارزان تر و ساده تری است.از طریق این فناوری ترکیب های نفس فرد تعیین می شود.
تعیین سکته قلبی از طریق بوی دهان: محققان از طریق بوی دهان بیمار می توانند بیماران مبتلا به سکته قلبی را از بقیه بیماران با مشکلات قلبی تشخیص دهند.
بوی سیگار: استعمال دخانیات نه تنها برای ریه مضر است بلکه می تواند با تغییر دادن رنگ دندان و لب به سلامت دهان و دندان نیز آسیب برساند. علاوه بر آن، “استعمال دخانیات” دمای دهان را بالا می برد و دهان را به محلی مناسب برای رشد باکتری ها تبدیل می کند.
بوی دهان مشابه بوی ماهی ؛ نارسایی کلیه :
این نوع بو همیشه به علت مصرف غذاهای دریایی به وجود نمی آید. اگر بوی دهان مشابه بوی ماهی یا آمونیاک باشد، ممکن است نشانه “نارسایی کلیوی” باشد. کلیه ها وظیفه دفع مواد شیمیایی سمی از خون را دارد.
در نارسایی کلیه، این عضو بدن به قدری آسیب می بیند که دیگر قادر به تصفیه کردن سموم شیمیایی از خون نیست. هنگامی که این پدیده رخ می دهد، سموم خطرناک از بدن دفع نمی شود. این امر تقریبا روی تمام قسمت های بدن تاثیر می گذارد. این بوی دهان مشابه ماهی زمانی ایجاد می شود که نارسایی کلیه روی “سیستم تنفسی” تاثیر بگذارد و مشکل تنفسی به وجود بیاورد.
وضعیت خواب می تواند باعث ترش شدن دهان شود:
بوی دهان هنگام صبح شاید طبیعی به نظر بیاید. تولید بزاق دهان هنگام خواب کاهش پیدا می کند و در نتیجه به باکتری های تولید کننده فرصت تکثیر می دهد. اما کند شدن روند تولید بزاق دهان هنگام خواب، گاهی به علت باز ماندن دهان برای مدت طولانی در خواب است. افرادی که دچار اختلالات خواب چون آپنه خواب و خروپف هستند، به سختی می توانند از بینی نفس بکشند؛ به همین دلیل از طریق دهان نفس می کشند. این امر بوی بد دهان را افزایش می دهد.
اضافه وزن و بوی نامطبوع دهان: “کاهش وزن” می تواند بوی نامطبوع دهان را رفع کند. برنامه غذایی غنی از “پروتئین” و لبنیات، اسید آمینه زیادی تولید می کند که رشد باکتری های بدبو را افزایش می دهد. خشکی دهان باعث بوی بد دهان می شود، در حالی که مصرف زیاد آب، میوه و سبزی باعث رفع بوی بد دهان خواهد شد.
عفونت های تنفسی می تواند روی بوی دهان تاثیر بگذارد: عفونت مجرای تنفسی مانند سرماخوردگی، برونشیت و سینوزیت می تواند علت بوی نامطبوع دهان باشد. هنگامی که عفونت، عملکرد “مجرای تنفسی” را دچار اختلال می کند یا بافت های سیستم تنفسی را ملتهب می سازد،دهان بدبومی شود.
 
رعایت نکردن بهداشت دهان: هنگام خرابی “مینای دندان” ، ذرات غذا در حفره دندانی گیر می کند. از آن جا که با مسواک زدن نمی توان این ذرات غذا را از دهان خارج کرد بوی بدی در دهان ایجاد می  شود.
منبع: روزنامه خراسان
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۴
کد خبر : 78204
بازدیدها: 465

پاسخی بگذارید »