دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تسهیل ادامه تحصیل دارندگان مدارک معادل در مقاطع بالا

danesheroz1 مرداد ۱۹, ۱۳۹۲ ۰
تسهیل ادامه تحصیل دارندگان مدارک معادل در مقاطع بالا

دانش روز: معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری «آیین نامه شرکت دارندگان مدارک معادل و غیر رسمی در آزمون های ورودی مقاطع بالاتر» مصوبه شورای گسترش آموزش عالی را به دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشگاهی کشور ابلاغ کرد

به گزارش دانش روز،  «حسین نادری منش» مصوبه هشتصد و چهل و پنجمین جلسه شورای گسترش آموزش عالی با عنوان «آیین نامه شرکت دارندگان مدارک معادل و غیر رسمی در آزمون های ورودی مقاطع بالاتر» که بر حسب تفویض اختیار شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ ۱۵ تیرماه ۱۳۹۲ به تصویب رسیده است را برای اجرا به مراکز دانشگاهی و پژوهشگاهی و پارک های علم و فناوری کشور ابلاغ کرد.
کمک به ادامه تحصیل آن عده از دارندگان مدرک معادل که موفق به قبولی در آزمون های جامع دارندگان مدارک معادل نشده اند، هدف اصلی ابلاغ این مصوبه عنوان شده است.
براساس بند نخست این مصوبه، شورای گسترش آموزش عالی مقرر کرد، آن عده از دارندگان مدارک معادل که قبل از تاریخ ابلاغ مصوبه جلسه شماره ۴۳۲ تاریخ سوم آذرماه ۱۳۷۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی (مبنی بر ممنوعیت برگزاری دوره های معادل) در دوره های معادل پذیرفته شده اند در شمول این مصوبه قرار گیرند.
بند دوم این مصوبه نیز می گوید آن عده از دارندگان مدارک معادل که قبل از تاریخ ابلاغ مصوبه مذکور، در دوره های معادل شرکت کرده ولی قبولی آنان بعد از تاریخ ابلاغ آن مصوبه اعلام شده است نیز در شمول این مصوبه قرار خواهند گرفت.
اما این آیین نامه صراحت دارد آن عده از دارندگان مدارک معادل که بعد از تاریخ ابلاغ مصوبه سال ۱۳۷۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی در دوره معادل شرکت کرده و پذیرفته شده اند به دلیل ممنوعیت برگزاری دوره معادل، در شمول این مصوبه جدید قرار نمی گیرند و با مدرک معادل، حق شرکت در آزمون های ورودی دوره های بالاتر را ندارند.
برمبنای مصوبه شورای عالی گسترش آموزش عالی، آن عده از دارندگان مدارک معادل کاردانی و کارشناسی (مشمولان بندهای ۱ و ۲) که در دوره های با مجوز شورای گسترش آموزش عالی، برنامه های درسی دوره را برابر برنامه های مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گذارنده اند اجازه دارند در آزمون های ورودی مقاطع بالاتر که توسط سازمان سنجش آموزش کشور یا دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود شرکت کنند و در صورت قبولی در آزمون، ادامه تحصیل دهند که به این عده از پذیرفته شدگان در آزمون ورودی پس از طی دوره تحصیلات، برابر مقررات آموزشی بدون تغییر در نوع مدرک معادل مقطع پایه، مدرک مرسوم دانشگاهی در مقطع جدید داده می شود.
بند پنجم این مصوبه همچنین درباره آن دسته از دارندگان مدارک معادل دوره های کاردانی و کارشناسی (مشمولان بندهای ۱ و ۲) که در دوره های فاقد مجوز شورای گسترش آموزش عالی وارد شده اند نیز می گوید که این افراد مشروط به اینکه برنامه های درسی مصوب وزارت علوم را رعایت کرده باشند اجازه دارند در آزمون های مقاطع بالاتر شرکت کنند که درصورت قبولی آنها در آزمون های مقاطع بالاتر موظفند تا ۲۰ درصد واحدهای دوره را به تشخیص دانشگاه یا موسسه آموزش عالی پذیرنده به عنوان دروس جبرانی بگذرانند.
این افراد در صورت قبولی و کسب حداقل میانگین ۱۲ در این درس ها، تحصیل خود را در مقطع بالاتر ادامه دهند و به این عده از پذیرفته شدگان در آزمون ورودی پس از طی دوره تحصیلات، بدون تغییر در نوع مدرک معادل مقطع پایه، برابر مقررات آموزشی مربوط مدرک مرسوم دانشگاهی در مقطع جدید داده خواهد شد.
مطابق این آیین نامه جدید، دارندگان مدرک معادل کارشناسی ارشد که در دوره های با مجوز از شورای گسترش آموزش عالی و با برنامه درسی مصوب وزارت علوم تحصیل کرده اند می توانند در آزمون نیمه متمرکز دوره دکتری و آزمون دکترای دانشگاه آزاد اسلامی شرکت کنند و درصورت قبولی، ادامه تحصیل دهند.
دارندگان مدرک معادل کارشناسی ارشد که در دوره های فاقد مجوز از شورای گسترش آموزش عالی با برنامه درسی دوره غیرمصوب وزارت علوم، تحصیل کرده اند هم می توانند در آزمون نیمه متمرکز دوره دکتری و آزمون دکترای دانشگاه آزاد اسلامی شرکت کنند و درصورت قبولی و کسب حدنصابی که تعیین خواهد شد ادامه تحصیل دهند.
این آیین نامه به دارندگان مدرک معادل کارشناسی ارشد که در دوره های فاقد مجوز از شورای گسترش آموزش عالی تحصیل کرده و برنامه های درسی دوره مصوب وزارت علوم را رعایت نکرده اند اجازه شرکت در آزمون ورودی مقطع بالاتر را نمی دهد.
تعیین حدنصاب موضوع بند ۵ و نیز تصمیم گیری درخصوص موارد خارج از گروه بندی های موجود در این مصوبه، برعهده کمیته سه نفره ای متشکل از نمایندگان دفتر گسترش آموزش عالی و دفتر برنامه ریزی آموزش عالی حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم و سازمان سنجش آموزش کشور خواهد بود که پس از تایید معاون آموزشی وزارت علوم قابلیت اجرا پیدا خواهد کرد.
نظارت بر حسن اجرای این آیین نامه و ایجاد هماهنگی در اجرا و همچنین تعبیر و تفسیر مفاد آن برعهده معاون آموزشی وزارت علوم گذاشته شده و از تاریخ ابلاغ (۱۶ مردادماه ۱۳۹۲) لازم الاجرا اعلام شده و مطابق آن، آیین نامه ها، دستورالعمل ها و بخشنامه های مغایر با این آیین نامه لغو می شود.

منبع:ایرنا

شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۸
کد خبر : 48785
بازدیدها: 475

پاسخی بگذارید »